Zamknij
REKLAMA
REKLAMA
09:27, 24.12.2022
Sześć lat temu ukazał się pierwszy numer naszego dwutygodnika. Czas szybko zleciał. Niby tylko sześć lat, ale wiele zmieniło się wokół nas. Tematy, które wydawały się wieczne, niezatapialne wręcz, przestały istnieć lub powoli odchodzą w zapomnienie.
02:30, 23.12.2022
W sklepach niemal już od sierpnia można było wybierać i przebierać wśród stroików, bombek, mikołajów i innych staropolskich wyrobów „kristmasowych” rodem z Chin. Zatem można uznać nawet, że wstrzemięźliwość zachowałam, czekając z tym tematem aż do grudnia. Jak mają wyglądać idealne święta? To wiedzą najlepiej ci, którzy karmią nas produktami mocno przetworzonymi. Jak się zrealizuje ich plan, to nawet pies smycz będzie miał odpowiednio udekorowaną. Skupię się tylko na istotnych rzeczach.
10:50, 22.12.2022
Wyobraziłam sobie, że w Sierpcu za sto lat mieszkańcy postanowią przez kilka dni pożyć życiem przodków sprzed wieku. Przyjęłam wersję optymistyczną - ludzkość będzie nadal istniała, umiała czytać, nie znikną cyfrowe nośniki informacji, zdjęcia nie spłoną, a nasi potomkowie będą z zainteresowaniem szukać informacji o przodkach.
06:15, 06.12.2022
Wszyscy umrzemy. To jest ta najpewniejsza rzecz, która każdemu z nas się przydarzy. Nie straszę, nie zamierzam też pisać smutno jesiennego, listopadowego felietonu, pełnego nostalgii, opowieści o tych, którzy odeszli. Na przekór mgle, która jest za oknem w poniedziałkowy poranek, postanowiłam opowiedzieć, jak polubiłam świadomość, że umrę. Absolutnie nie spieszy mi się z poznaniem, co jest po drugiej stronie. To nie t
22:56, 22.10.2022
Wyobraźmy sobie, że pewnego dnia nauczyciele odchodzą z zawodu. Stwierdzają, że nauczanie im się nie kalkuluje, są wypaleni, mają już dość leniwych uczniów, roszczeniowych rodziców. Nagle wszyscy dostali uczulenia na pracę i każdy dzień wywołuje u nich coraz bardziej bolesne objawy chorobowe. I nikt na ich miejsce by nie przyszedł.
07:35, 27.09.2022
Nigdy wcześniej dostęp do informacji nie był tak łatwy jak teraz. Wiedzę mamy na wyciągnięcie ręki. Wystarczy otworzyć odpowiednie okienko w telefonie, który w zasadzie cały czas trzymamy przy sobie, by dowiedzieć się, czym różni się kwark od leptona, kto zwyciężył w bitwie pod Kannami, dlaczego w naszym pożywieniu jest plastik.
23:05, 07.09.2022
Pomyślałam sobie, że zatem najwyższy czas spełnić jedno ze swoich marzeń, czyli spróbować jak to jest nic nie robić, ale tak kompletnie nic, poza oczywiście zaspakajaniem podstawowych czynności życiowych, typu oddychanie, jedzenie, polowanie na jedzenie (znaczy się wyprawa do sklepu po żywność), spanie. Eksperyment miał trwać całą dobę. Jak szaleć, to szaleć. Tak mi się przynajmniej wydawało.
23:32, 23.08.2022
Jest piękny letni wieczór. Temperatura spadła w końcu poniżej 30 stopni Celsjusza. Warto się wybrać na spacer. Bierzesz ze sobą ulubioną osobę i idziecie nad Sierpienicę. Nad rzeką jest jeszcze sympatyczniej. Powiewa lekki wiaterek. Kaczki pływają. Sielanka. Robisz pierwszy krok, drugi, trzeci. Rozmawiasz o niedawno zakończonym Kasztelańskim Festiwalu Smaków.
1
13:40, 01.08.2022
Jeden z moich znajomych uwielbia opowiadać o tym, jak chodzi na zakupy. Samego procesu zaopatrywania się w niezbędne do życia produkty nie lubi, ale dzielić się wrażeniami z tego, co zobaczył, usłyszał, ewentualnie poczuł, uwielbia. Jedna z jego opowieści brzmiała:
00:44, 01.08.2022
Uwielbiam ogórki w każdej postaci, a że moi znajomi doskonale zdają sobie sprawę z tej miłości, starają się dostarczać mi ciekawostki ich dotyczące. Dzięki temu dowiedziałam się m.in., że lubił je Juliusz Cezar, a Arystoteles sugerował, by żony karmiły nimi swoich mężów, by stali się bardziej namiętni. Ze względu na to, że zawierają askorbinazę, czyli enzym neutralizujący witaminę C, absolutnie nie należy ich jadać z pomidorami, które mają duże ilości owej witaminy. Po wielu latach ciekawostek, których bym nie słyszała, jest coraz mniej. Ostatnio jednak przyszło mi wzbogacić swoją wiedzę o to, w jaki sposób soli się ogórki.
11:01, 11.07.2022
Podobno są ludzie, którzy lubią wakacje. Ostatnio słyszałam, że jest ich nawet dość liczna grupa. Do żadnych opracowań naukowych związanych z tym tematem nie dotarłam. Może naukowcy, nawet ci amerykańscy, nie przeprowadzali jeszcze takowych badań, a może istnieje jakiś spisek, żeby utajnić owe dane, bo jakby się kosmici dowiedzieli, to jak nic kolejne tajemnicze koła w zbożu by powstały, a kto wie czy i więcej białych smug na niebie by się nie pojawiło. Poza tym wszyscy wiemy, że przecież nikt przy zdrowych zmysłach nie może się zachwycać nieróbstwem, lenistwem, odpoczynkiem od codziennych obowiązków.
10:07, 16.06.2022
Kiedy człowiek staje się dorosły? Według prawa, jak skończy osiemnaście lat. Są tacy, którzy twierdzą, że jak zda maturę, pójdzie do pracy lub zacznie żyć na własny rachunek. Psycholog Robert Taibbi twierdzi, że dorosłym zostaje się wtedy, kiedy opanuje się osiem podstawowych umiejętności, czyli: panowania nad emocjami, umiejętności konfrontacji z innymi, przyznawania się do błędów, do tego dorośli są uczciwi, proszą o pomoc i wsparcie, są proaktywni, ustalają priorytety i wartości, a potem trzymają się ich. Pięknie brzmi. Nawet bardzo pięknie. Teraz rozumiem, dlaczego tak mało jest dorosłych na Ziemi.
23:16, 30.05.2022
„Bycie dzieckiem to nie jest wcale taka łatwa sprawa, szczególnie w dzisiejszych, ciężkich czasach” — przynajmniej tak twierdzi znajoma dziewięciolatka. Na początku sądziłam, że chodzi jej o pandemię i wojnę w Ukrainie. Błądzenie jest rzeczą ludzką, a próbowanie nadążyć za tokiem rozumowania małej dziewczynki wyczynem nie lada. Okazuje się, że owe „ciężkie” czasy to wina nas, dorosłych, a już szczególnie pokolenia lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych
07:40, 24.05.2022
Rzadko zdarza się, że w ciągu trzech tygodni możemy świętować aż tyle jubileuszy w naszym powiecie.
12:16, 21.05.2022
Bycie człowiekiem do najprostszych zadań nie należy, a Polakiem to chyba szczególnie. Już dawno temu nasi wieszczowie zauważyli, żeśmy narodem wybranym i cierpimy za miliony, oczywiście za całkowitą niewinność. Takie posłannictwo.
REKLAMA