Zamknij
,
Czasem życie bywa zaskakujące i można odnaleźć rodzinę, nawet czytając gazetę. Niedługo po pierwszym listopadowym wydaniu Ekstra Sierpc Wiadomości Lokalne skontaktował się z redakcją Jacek Borowski.
,
Wiesław Borowski urodził się 12 czerwca 1931 r. w Mieszczku. Jest absolwentem Wydziału Historii Sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przez wiele lat szefował Galerii Foksal w Warszawie, w której swoje dzieła wystawiali m.in. Koji Kamoji, Stanisław Dróżdż, Krzysztof Wodiczko, Andrzej Szewczyk, a także fotograficy: Eustachy Kossakowski i Tadeusz Rolke. Był współpracownikiem teatru Tadeusza Kantora „Cricot 2”, z którym był m.in. w Japonii i Iranie. Mieszka w Warszawie, na Powiślu.
,
80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego była okazją do wspomnienia tych, którzy w 1944 roku walczyli, umierali, próbowali przeżyć w polskiej stolicy. W Sierpcu pamiętano o bohaterach tamtych dni.
,
1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00 wybuchło powstanie warszawskie. W 80. rocznicę tamtych wydarzeń przypominamy mieszkańców powiatu sierpeckiego, którzy znaleźli się wtedy na ulicach walczącej stolicy.
,
W wieku 96 lat zmarła podporucznik Leokadia Koszalska, żołnierka Armii Krajowej, sanitariuszka z powstania warszawskiego, kochająca mama, babcia i prababcia. Jej pogrzeb odbył się w asyście sztandaru Wojska Polskiego i żołnierzy.
,
9 lipca 1863 roku doszło do potyczki powstańców styczniowych z Moskalami pod Szczutowem, Czumskiem i Urszulewem. W 160. rocznicę tamtych wydarzeń oddano hołd tym, którzy walczyli i ginęli za wolną ojczyznę.
,
Celina Ruszkowalska z domu Karpińska mieszkała w Żabowie, gmina Zawidz. Dzięki spisanym wspomnieniom przez prawnuka Jacka i pamięci syna Kazimierza udało się zachować fragment historii drugiej wojny światowej widzianej oczyma dziecka.
,
Zdjęcia z pierwszej komunii świętej otrzymaliśmy od Barbary Czachorowskiej.
,
Był maj 1991 r., kwitły kasztanowce, a oni zdawali maturę. Młodzi, pełni optymizmu ruszali w dorosły świat. Po trzydziestu dwóch latach postanowili znów się zobaczyć, powspominać czasy licealne, sprawdzić, jak bardzo zmienili się ich koledzy i koleżanki.
,
Zdjęcie otrzymaliśmy ze zbiorów prywatnych Barbary Czachorowskiej, która powiedziała, że została na nim uwieczniona chwila poświęcenia dzwonów w sierpeckiej farze. Więcej informacji uzyskaliśmy od proboszcza parafii pw. św. Wita, Modesta i Krescencji ks. Sławomira Zalewskiego.
,
W sali wystawowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu odbyło się spotkanie autorskie i promocja czasopisma naukowego ,,Rocznik Sierpecki'' tom 1, wydanego przez Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc.
,
3xP Polak, Patriota, Poszkodowany — tak o sobie napisał Zdzisław Lewandowski, który przysłał do redakcji list. Opowiedział o wydarzeniach z czasów II wojny światowej, kiedy jako dziecko został wywieziony do Niemiec.
,
Najważniejsze daty z historii muzeum w Sierpcu.
,
27 sierpnia 1965 roku utworzono jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Grodkowie Zawisze.
,
Zdjęcie Kampanii Zamkowej Prezydenta RP przekazał nam pan Grzegorz Ratkowski z Lelic. Oznaczono na nim Jana Franciszka Rutkowskiego, mieszkańca powiatu sierpeckiego.