Zamknij

Sierpczanie w powstaniu warszawskim

12:17, 01.08.2024 . Aktualizacja: 17:37, 02.08.2024
Skomentuj


1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00 wybuchło powstanie warszawskie. W 80. rocznicę tamtych wydarzeń przypominamy mieszkańców powiatu sierpeckiego, którzy znaleźli się wtedy na ulicach walczącej stolicy.

 

Wojciech Jerzy Bańka — ur. w Osieku, ps. Wojciech, Jur, VI oddział Warszawski Okręg AK na Pradze, zginął.

Stanisław Baranowski ur. w Sierpcu, ps. Ryś, pluton łączności V Obwód Mokotów, zaginął w pierwszych dniach.

Jan Mieczysław Baranowski ur. w Sierpcu, ps. Roger, batalion łączności, wyszedł z miasta z cywilami, zmarł w Warszawie w 1997 r.

Aniela Karolina Braun ps. Renata, ur. w Blinnie, I obwód Radwan Śródmieście, ranna podczas przenoszenia meldunku na ul. Chmielnej w Śródmieściu Północ, wyszła z miasta z ludnością cywilną, zmarła w 1971 r. w Warszawie.

Jerzy Brejski ur. w Sierpcu, ps. Śmiały, pluton łączności VI Obwód Praga, w niewoli niemieckiej, zmarł w 1982 r.

Bronisław Dylak ur. 3 lipca 1911 r. w Kordowie, ps. Kalyd, Bronisław, plutonowy, Grupa Północ, batalion Bończa — 101. kompania, walczył na Starym Mieście. Zmarł 18 marca 1968 r. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Sierpcu.

Jan Elwertowski ur. w Gójsku, ranny 8 sierpnia w Śródmieściu Północ, w niewoli niemieckiej, zmarł w Gdyni w 1986 r.

Adam Feltynowski ur. w Sierpcu, ps. Furman, walczył na Żoliborzu, w niewoli niemieckiej w stalagu Altengrabow, zmarł w 1972 r.

Alicja Gospodarz ur. 16 marca 1924 w Sierpcu, pseudonim Alicja, sanitariuszka, oddział Bakcyl Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, zm. 15 czerwca 1987 r. w Warszawie.

Jadwiga Teresa Gospodarz ur. w Sierpcu, ps. Jadwiga, szpital polowy na ul. Hożej, Śródmieście Południowe, w 1945 r. wraz z rodzicami wróciła do Sierpca, pracowała w ośrodku zdrowia, w 1950 r. wyjechała do Płocka, zmarła w 2009 r.

Stanisław Ilski ps. Kazubski, I obwód Radwan, Śródmieście Południowe, w niewoli niemieckiej w stalagu Sandbostel, po wojnie skończył studia medyczne, pracował w szpitalu w Sierpcu i w Bieżuniu. Jego żona Krystyna Ilska ps. Krycha, sanitariuszka pułku AK „Baszta”, po wojnie związana z Bieżuniem. Wraz z mężem niemal całe życie poświęcili leczeniu mieszkańców Bieżunia i okolic.

Janusz Jirowec ur. w Sierpcu, ps. Libusza, Śródmieście Północ.

Ireneusz Kocięda ur. w Sierpcu, ps. Chudy, strzelec, Stare Miasto w kanałach Śródmieścia, wyszedł z ludnością cywilną

Wiesława Barbara Korcz Śródmieście Północne, cywil, urodzona i wychowana w Warszawie, jako 11-letnia dziewczynka świadek wybuchu i działań powstańców w Śródmieściu. Od 1959 r. życie związała zawodowo jako lekarz z Sierpcem.

Leokadia Koszalska (z d. Kurek) żołnierz AK, podporucznik, sanitariuszka w szpitalach polowych przy Krasińskiego i Placu Wilsona, po powstaniu więziona w obozie w Ravensbruck i Neuengamme.

Tadeusz Kowalski ps. Heniek, Barograf, kapral, grupa Kampinos, urodzony w maju 1926 r. w Sierpcu, brał udział w natarciu na terenie lotniska Okęcie, 16 września ujęty jako cywil.

Jerzy Łagocki cywil, ur. w Sierpcu, zamieszkały na Woli.

Józef Makowski ur. w Sierpcu, ps. Żbik, plutonowy, oddział motorowy Baszta, w niewoli niemieckiej, zmarł w Gdańsku w 1989 r.

Jerzy Karol Malewicz ur. w 1928 r. w Sierpcu, ps. Janek Jan Kowalski, strzelec, obwód III Wola, kompania szturmowa Stare Miasto.

Józef Markowski ur. w Sierpcu, kapral, batalion Bałtyk, Mokotów, losy po powstaniu nieznane.

Henryk Markuszewski ur. w Sierpcu, ps. Jastrząb, zginął 1 sierpnia na Wierzbnie w wieku 18 lat.

Adam Mazurowski ur. w Babcu, szlak Wola-Śródmieście Północ.

Władysław Mazurowski ur. w Sierpcu, ps. Tygrys, strzelec, Mokotów-Sadyba, wyszedł z ludnością cywilną.

Krystyna Ossowska – Cypryk ur. w Sierpcu w 1925 r., łączniczka, służby pomocnicze, batalion Miłosz, Obwód I Śródmieście Południowe.

Leonard Peszyński ur. w Skoczkowie, ps. Leon, podporucznik łączności, szlak Kolonia Staszica, Pole Mokotowskie Śródmieście, w niewoli niemieckiej.

Tadeusz Przeciszewski ur. w Sierpcu, ps. Michał, VI Obwód Praga, kapral podchorąży.

Szczepan Jan Przedpełski ur. w Bodzanowie, plutonowy, podchorąży, Śródmieście Północ, w niewoli niemieckiej, zmarł w Sierpcu w 2000 r.

Zdzisław Rakowski, ur. w Sierpcu, ps. Orzeł II, pluton pancerny Golski, Pole Mokotowskie – Śródmieście Południe, strzelec, wyszedł z ludnością cywilną, zmarł w Warszawie w 2005 r.

Karol Rudowski ur. w Sierpcu, porucznik, Śródmieście Południe, w niewoli niemieckiej w oflagu Groos Born, zmarł w 1946 w Warszawie.

Jakub Janusz Rudowski, ur. w Sierpcu, ps. Janusz, kapral podchorąży, Śródmieście Południe, wyszedł z ludnością cywilną ranny odłamkami pocisku, zmarł w Warszawie w 1999 r.

Stanisław Sękowski, ur. w Gójsku, ps. Michał, wachmistrz, Kampinos, batalion por. Znicza, wykonywał wyroki na kolaborantach i gestapowcach, zmarł w Sierpcu w 1960 r.

Franciszek Sierakowski, ur. w Sierpcu, cywil, Wola Śródmieście Północne.

Hanna Szaniawska ur. w Sierpcu, ps. Agnieszka, sanitariuszka na Żoliborzu, wyszła z ludnością cywilną, zmarła w 2009 r.

Jan Wanczewski ur. w Sierpcu, ps. Podbipięta, starszy sierżant, rejon Praga, losy nieznane.

Jerzy Wierzbicki ur. w Radzanowie, kapral podchorąży, krzyż walecznych Żoliborz, wyszedł z ludnością cywilną, po wojnie podszywał się w Sierpcu jako funkcjonariusz urzędu bezpieczeństwa, działał w NZW, aresztowany w 1948 r., stracony na Mokotowie w 1951 r.

Izabela Emilia Wiśniewska ur. w Piastowie, strzelec, łączniczka na Mokotowie, wywieziona do Niemiec do obozu Mauthausen i do obozu w Oberlangen, zmarła w Świnoujściu w 1984 r.

Barbara Wiśniewska ur. w Piastowie, ps. Bieta, łączniczka, Mokotów, wyszła z Warszawy z ludnością cywilną, zmarła w Londynie w 2008 r.

Ewa Wiśniewska ur. w Piastowie, strzelec, Mokotów, pułk Baszta, wyszła z ludnością cywilną, zmarła w Olsztynie w 1994 r.

Leon Wiśniewski ur. w Sierpcu, ps. Olszyna, podporucznik, Praga, pluton dowodzenia.

Urszula Witkowska ur. w Sierpcu, ps. Uśka, strzelec, łączniczka, działała w Śródmieściu w składnicy meldunkowej, wyszła z ludnością cywilną, zmarła w Warszawie w 1999 r.

Michał Witkowski, ur. w Szczutowie, ps. Ryś, starszy strzelec, Śródmieście Południowe, w niewoli niemieckiej, zmarł w 1997 r.

Danuta Irena Zadig z d. Dowsin, ur. w Płocku, ps. Ada, strzelec, sanitariuszka, taśmowa karabinu maszynowego, oddział specjalny Juliusz, Wola, Stare Miasto, Śródmieście Północne. W niewoli niemieckiej w Falingbostel i Oberlangen. W 1946 r. wróciła do Polski, później wyjechała do Szwecji, gdzie mieszka i żyje.

Lista ta nie jest zamknięta. Wielu zginęło bez wieści, wielu bało się przyznać do udziału w zrywie.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%