Zamknij
REKLAMA

W 104. rocznicę bitwy pod Blinnem

20:17, 06.02.2019 | A.M
REKLAMA


 

Alzacja jest krainą, która większości mieszkańców powiatu sierpeckiego jest całkowicie nieznana, tak samo jak nasza ziemia nieznana jest Alzatczykom. A jednak historia splotła nasze losy.


 

Pierwsza wojna świata zmieniła oblicze Europy, jednak zanim do tego doszło, przez cztery lata toczyły się zacięte bitwy, w których ginęli ludzie. Starcia były też naszym terenie. 1 lutego 1915 r. w pobliżu miejscowości Blinno doszło do potyczki pomiędzy wojskami niemieckimi i rosyjskim, w wyniku której życie straciło 53 mieszkańców Alzacji, krainy położonej na pograniczu Francji i Niemiec. Zostali powołani do obrony terytorialnej, ale zamiast bronić własnej ziemi, przyszło im walczyć jako niemieckim żołnierzom, zupełnie gdzie indziej. Poległych pochowano około 600 m od Blinna, przy drodze prowadzącej do Podlesia. Miejsce to odnalazł w 2003 r. potomek jednego z żołnierzy, Francuz Jean-Luc Fechter. Dziesięć lat później, dzięki staraniom Urzędu Gminy w Szczutowie, cmentarz został uporządkowany, ogrodzony, postawiono drewniany krzyż oraz tablicę inskrypcyjną z nazwiskami poległych. Pieniądze na sfinansowanie tego przedsięwzięcia pozyskano od: wojewody mazowieckiego, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie oraz Rady Gminy Szczutowo.

W rocznicę bitwy pod krzyżem spotkali się pasjonaci lokalnej historii - Lilla Bigorajska (radna Rady Gminy Szczutowo i sołtys Blinna), Józef Topolewski (społeczny administrator strony: www.blinno.pl), Marek Poczwardowski (radny Rady Gminy Szczutowo), Sylwia Poczwardowska ze Szczutowa, Irena Kowalczyk - Fuchs z Gostynina, Elżbieta Topolewska (nauczycielka SP Szczutowo i społeczny opiekun cmentarza), Agnieszka i Henryk Olszewscy z Żychlina, Gunther Fuchs (amatorsko zajmuje się historią cmentarzy z I wojny światowej, Saksończyk mieszkający w Gostyninie). Złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Więcej o bitwie znajdziecie: https://ekstrasierpc.pl/pl/545_historia/640_sierpc_z_dawnych_lat/967_rocznica_bitwy_pod_blinnem.html


 

fot. nadesłane przez Józefa Topolewskiego

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%