Zamknij
REKLAMA

Dzień Kobiet

14:46, 05.03.2020 | A.M
REKLAMA
Skomentuj

 

Ostrzeżenie – to felieton, zapis różnych myśli, które mogą szokować i być uznawane za niedopuszczalne. Generalnie absolutnie nie polecam czytania poniższego tekstu osobom biorącym wszystko dosłownie, przejawiającym tendencję do szukania dziury w całym i zwolennikom teorii spiskowych. O koronawirusie nie będzie ani słowa.

 

 

Mężczyźni od zawsze zachwycali się kobietami - inteligencją, delikatnością, umiejętnością wprowadzania ładu i spokoju w życiu, no i oczywiście dużymi... oczyma. Przez wieki panie stanowiły inspirację dla wielkich mistrzów. Były tajemnicą, których męski świat nie potrafił ogarnąć. Zresztą podobno tylko Wszechmogący potrafi zrozumieć niewiastę. A wszystko przez to, że Bóg stworzył najpierw mężczyznę, a później kobietę. Dlaczego tak się stało? Jill Shalvix zna odpowiedź na to pytanie i jest ona banalnie prosta „bo stworzenie doskonałości wymaga surowego szkicu”.

Jednak mimo osiągnięcia ideału, wcale nie mamy w życiu łatwo. „Być kobietą to strasznie trudne zajęcie, bo polega głównie na zadawaniu się z mężczyznami” (Joseph Conrad). A do tego z każdym kolejnym rokiem nasza egzystencja staje się coraz trudniejsza. Jak twierdzi Bridget Jones, bohaterka powieści Helen Fielding: „bycie kobietą jest gorsze od bycia rolnikiem - mamy tyle roboty z plewieniem i pryskaniem upraw: trzeba depilować nogi woskiem, golić pachy, skubać brwi, ścierać pumeksem stopy, złuszczać i nawilżać naskórek, oczyszczać pory, farbować odrosty, malować rzęsy, piłować paznokcie, masować cellulitis, gimnastykować mięśnie brzucha. W dodatku te wszystkie zabiegi są tak precyzyjne, że wystarczy kilka dni, aby się całkiem zapuścić”.

Trudno też nie przyznać racji Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi, który mawiał, że „prawdziwa kobieta nie jest zła ani dobra, jest k o b i e t ą - to wystarcza, a winni są zawsze tylko i jedynie mężczyźni”. To jest oczywista oczywistość. Potwierdza ją nieznany bliżej z imienia i nazwiska człowiek, który głosi przekonanie, że „z kobietą jest jak z Bogiem: widzi i wie o wszystkim, co robisz, ale siedzi cicho i czeka, aż nadejdzie dzień sądu ostatecznego”.

W ostatnich latach ulega coraz większym przemianom spojrzenie na powinności płci pięknej. Furorę robi Elizabeth Gilbert, która dowodzi, że „miejsce kobiety jest w kuchni... gdzie ma siedzieć sobie wygodnie, z nogami w górze, popijać wino i przyglądać się, jak jej mąż gotuje obiad”.

Dobrą radę dla panów, którzy twierdzą, że jesteśmy skomplikowane, ma Phyllis Christine Cast -„Zauważyłam, że mężczyźni czasami odnajdują podwójne znaczenie w słowach wypowiadanych przez kobiety, nawet jeśli nie było to ich zamiarem. I chyba właśnie dlatego dochodzi między nimi do tylu nieporozumień.”

Na koniec będzie prośba od znajomego mężczyzny, skierowana do pań, które twierdzą, że dzień kobiet powinien być codziennie i obrażają się za życzenia, prezenty i kwiaty otrzymywane 8 marca.  „Drogie Panie! Kochamy i doceniamy Was każdego dnia, przepuszczamy w drzwiach, ustępujemy miejsca, wynosimy śmieci i chodzimy w odwiedziny do ciotecznej wujenki Stasi. Międzynarodowy Dzień Kobiet jest okazją do wyrażenia naszych uczuć w sposób szczególny. Dla nas to wcale nie jest takie proste, jak dla naszych ojców, którzy kupowali goździka i parę rajstop. My długo się zastanawiamy, które te rajstopy są najlepsze i jakie kwiaty najbardziej Wam się spodobają. Kochamy Was i chcemy razem z Wami świętować ten dzień, pozwólcie nam na to. Codzienne huczne obchody naprawdę nie mają racji bytu”.

No i pozostaje już tylko życzyć wszystkim dużo radości z bycia razem.

 

(A.M)

redaktor naczelna Ekstra Sierpc Wiadomości Lokalne, mol książkowy, wegetarianka, kocha prokrastynację, od lat związana z TKKF ,,Kubuś", okazjonalnie miłośniczka gotowania i pieczenia, albo gdzieś biegnie, albo pisze

Anna Matuszewska

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekstrasierpc.pl | Prawa zastrzeżone