Na cmentarzu parafialnym w Szczutowie znajdowały się dwie mogiły powstańców styczniowych, którzy polegli podczas bitew w okolicznych lasach. Jedna z nich była przy ogrodzeniu, na drugiej, tuż przy wejściu, stał pomnik. W tym roku przeniesiono szczątki bohaterów, by spoczęli razem w jednym grobie.
Od wielu lat uroczystości patriotyczne w Szczutowie są związane z Pomnikiem Powstańców Styczniowych. To przed nim są składane wieńce i zapalane znicze, m.in. z okazji Święta Niepodległości i rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym miejscu odbywają się modlitwy za poległych o wolność ojczyzny. Pomnik znajduje się w centralnym miejscu cmentarza. Został on poświęcony 16 maja 1930 r. przez ks. biskupa Leona Wetmańskiego. W 2017 r. dokonano jego odnowienia. Pojawiły się tablice, na których znalazły się opisy bitew toczonych w pobliżu Szczutowa podczas powstania styczniowego oraz nazwiska 23 z 34 powstańców, którzy zginęli 9 lipca 1863 r. pod Czumskiem, Urszulewem i Szczutowem w bitwie z wojskiem carskim.
23 lutego 2019 r. proboszcz Parafii św. Marii Magdaleny w Szczutowie ks. Marian Orzechowski w trosce o należyty szacunek dla powstańców zdecydował o przeniesieniu pod pomnik doczesnych szczątek powstańców z drugiego grobu, który był grobem ziemnym i znajdował się pod płotem cmentarza. Teraz bohaterowie spoczywają już w jednej mogile.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekstrasierpc.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz