Sierpczanie oddali hołd powstańcom i mieszkańcom Warszawy 1944
80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego była okazją do wspomnienia tych, którzy w 1944 roku walczyli, umierali, próbowali przeżyć w polskiej stolicy. W Sierpcu pamiętano o bohaterach tamtych dni.
Godzina „W” to kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia w Warszawie akcji „Burza”. 1 sierpnia 1944 r., o godzinie 17.00 wybuchło powstanie warszawskie. Przez 63 dni trwała nierówna walka o wolność. I chociaż różne są opinie na temat zasadności wybuchu powstania, to w pamięci pozostaje poświęcenie tych, którzy walczyli w ruinach bombardowanego i palonego miasta. Wśród nich nie brakowało też osób związanych z ziemią sierpecką.
Marsz Pamięci Powstania Warszawskiego
Obchody 80. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego w Sierpcu rozpoczęły się na stadionie miejskim. Tam zgromadzili się uczestnicy Marszu Pamięci. Niektórzy specjalnie na tę okazję założyli biało-czerwone opaski lub koszulki z powstańczymi nadrukami. Wszyscy wyruszyli na 1944-metrową trasę. Śpiewając powstańcze piosenki, wspominali bohaterów tamtych czasów. Marsz poprowadzili harcerze, niosąc sztandar sierpeckiego hufca oraz flagi: biało-czerwoną z wymalowanym symbolem Polski Walczącej, województwa mazowieckiego i miasta Sierpca. Maszerowano wokół Jeziórek, następnie ulicami Świętokrzyską, Braci Tułodzieckich, Wiosny Ludów oraz aleją w Parku im. Władysława Andersa, aż do pomnika „Żołnierzom Września 1939 i Armii Krajowej w hołdzie”. Po drodze dołączały kolejne osoby. Dla uczestników były pamiątkowe medale. Nad bezpieczeństwem czuwali policjanci, strażnicy miejscy, strażacy. Marsz Pamięci był dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
[FOTORELACJA]3291[/FOTORELACJA]
Cześć i chwała bohaterom!
Uroczystość przy pomniku „ŻołnierzomWrześnia 1939 roku i Armii Krajowej w hołdzie” poprowadził kom. Krzysztof Kosiorek z Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu. Wartę zaciągnęli żołnierze i harcerze. Przy dźwiękach werbli wprowadzono sztandary. Punktualnie o godzinie 17.00 zawyła syrena. Wszyscy w ciszy uczcili pamięć powstańców i mieszkańców walczącej Warszawy. Zabrzmiała melodia „Śpij, kolego”. Odczytany został apel poległych. Żołnierze kompanii honorowej 2. Ośrodka Radioelektronicznego z Przasnysza oddali salwę honorową. Rodziny powstańców Krystyna i Jan Koszalscy w imieniu podporucznik Leokadii Koszalskiej – sanitariuszki podczas powstania i Jakub Grodzicki w imieniu Barbary Korcz – uczestniczki powstania, a także starosta Przemysław Burzyński, wicestarosta Piotr Rzeszotarski, przewodniczący Rady Powiatu Sierpeckiego Jerzy Stachurski, radni Rady Powiatu Sierpeckiego Andrzej Cześnik, Marcin Kopyciński, Dariusz Lazarowski, Mariusz Olewnik, instruktorzy, harcerze i zuchy Hufca ZHP, burmistrz Jarosław Perzyński i radni Rady Miejskiej, przedstawiciele samorządu gminy Mochowo, Szkoły Podstawowej nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu, służb mundurowych, wymiaru sprawiedliwości, duchowieństwa, szkół, instytucji kultury, jednostek powiatowych i miejskich, stowarzyszeń, organizacji, spółek miejskich, związków zawodowych, młodzież z klas mundurowych z ZS nr 1 w Sierpcu oraz ZSS w Zawidzu Kościelnym oraz mieszkańcy miasta i powiatu złożyli kwiaty i zapalili znicze.
Powstańczy piknik
Później przyszedł czas na powstańczy piknik. Uczestnicy otrzymali biało-czerwone opaski z „kotwicą” i okolicznościowe przypinki. Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc zaprezentowała tablice ze wspomnieniami o uczestnikach powstania warszawskiego związanych z ziemią sierpecką. Prelekcja dyrektora Pracowni Michała Webera spotkała się z dużym zainteresowaniem słuchaczy. Mocno zabrzmiały odtwarzane fragmenty wspomnień Danuty Ireny Zadig z d. Dowsin. Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała kącik dla najmłodszych. Z podziwem oglądano dzieła Sierpeckiej Palety Barw, którą prowadzi Agnieszka Janiszewska i młodych artystów malujących pod okiem Wojciecha Witkowskiego. Nie zabrakło też wspólnego śpiewania powstańczych piosenek. Można było posilić się grochówką z żołnierskiego kotła.
Podziękowania
Organizatorami uroczystości byli Samorząd Powiatu Sierpeckiego, Samorząd Miasta Sierpca, Ognisko TKKF „Kubuś”, Mazowieckie TKKF w Warszawie, Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca, Miejska Biblioteka Publiczna, Ognisko Pracy Pozaszkolnej, SP nr 2, SP nr 3, Stowarzyszenie dla Przyszłości Sierpca i Powiatu Sierpeckiego, Towarzystwo Patriotyczno-Historyczne Ziemi Sierpeckiej „Pamięć i Prawda”, Młodzieżowa Rada Miasta, CKiSz, ZHP Hufiec Sierpc, Pracownia Reklamy K. Przybyłowska, Parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego, ZGKiM, MOSiR, KPP, KP PSP, Straż Miejska.
— Dziękujemy za to, że wspólnie oddaliśmy hołd powstańcom i mieszkańcom walczącej Warszawy 1944 r. Jesteśmy wdzięczni za tak liczny udział w Marszu Pamięci, uroczystości pod pomnikiem „Żołnierzom Września 1939 i Armii Krajowej w hołdzie” i powstańczym pikniku w parku Andersa. Serdecznie dziękujemy także tym, którzy przyczynili się do organizacji tej patriotycznej uroczystości — powiedział starosta Przemysław Burzyński.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekstrasierpc.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz