Zamknij

Sierpecki zamek, czyli co odkryli archeolodzy

15:19, 22.12.2019 A.M Aktualizacja: 18:38, 03.01.2020
Skomentuj

Konferencja naukowa „Sierpecki Arx antiqua u progu finalizacji badań” poświęcona była rezultatom wykopalisk prowadzonych w naszym mieście w latach 2015-2019. Jej uczestnicy jako pierwsi zobaczyli makietę zamku.


 

Burmistrz Miasta Sierpca i Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc zaprosili na konferencję z udziałem Artura Różańskiego z Instytutu Archeologii UAM w Poznaniu oraz Tomasza Olszackiego z Pracowni Archeologii Trecento z Łodzi. Została ona zorganizowana z myślą o mieszkańcach naszego miasta, którzy interesują się historią. Zamek pobudził wyobraźnię wielu osób.


 

Druga kamienica i nie taka stara studnia

Archeolodzy w 2019 r. wykonali siedem wykopów. Zaskoczeniem było odkrycie kamienicy. To, co jeszcze rok temu badacze brali za międzymurze, okazało się drugą kamienicą z bramą przelotową umieszczoną w dolnej kondygnacji, tak jak zdarza się to w niektórych zamkach krzyżackich, np. Ostródzie czy Golubiu. Kamienica pochodzi najpewniej z czasów Prokopa. Tę wątpliwości wyjaśnić powinny analizy dat ścięcia drewna na palowanie. W wykopie odkryto pale, które były pod fundamentami. Zachowały się bardzo dobrze, oddano je do ekspertyzy, dzięki której będzie można uzyskać dokładną datę ich ścięcia, a tym samym budowy zamku. Dotychczas mówiono o roku 1942 z belki pod południowym murem, ale belka nie była dobrze zachowana. Teraz już będzie pewność.

Pewnym rozczarowaniem okazała się studnia. Liczono, że będzie ona pochodzić z czasów Prokopa Sierpskiego z materiałami zabytkowymi z XVI i XVII wieku. Niestety, rzeczywistość nie była tak piękna. Studnia powstała później, już po rozebraniu zamku. Archeolodzy łączą ją z folwarkiem, jaki był w tym miejscu w XIX wieku. W studni znaleziono dużo butelek z 20-lecia międzywojennego.

Badano też bruki na dziedzińcu zamku.


 

Rekonstrukcja bryły zamku

Archeolodzy po raz pierwszy przedstawili rekonstrukcję bryły budowli. Ci, którzy uczestniczyli w spotkaniu, mogli zobaczyć, jak najprawdopodobniej wyglądała sierpecka twierdza. Na prośbę archeologów, którzy przygotowują obszerne opracowanie dotyczące wykopalisk, nie publikujemy zdjęć przedstawiających rekonstrukcję. Czekamy z niecierpliwości na publikację.

- O zamku wiemy już wszystko albo prawie wszystko. Pewne wątpliwości dotyczą strefy północno-zachodniej. Wiemy, gdzie jest środek zamku, chciałoby się tam powiercić za studnią. Może kiedyś wypadałoby się przyjrzeć temu, co jest za murami. Niezależnie od tego, już możemy tworzyć rekonstrukcje zamku. Będą one jeszcze dokładniejsze – mówił Tomasz Olszacki.

Dalszą część wykładu zajęło porównywania naszego zamku z innymi zachowanymi budowlami, głównie na Mazowszu.

Wspominano również Andrzeja Tucholskiego, któremu zawdzięczamy, że badania nad zamkiem mogły być prowadzone.

 

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%