W Ratuszu odbyło się kolejne spotkanie sierpeckiego oddziału Towarzystwa Naukowego Płockiego. Tym razem tematem była historia kolei w naszym mieście.
Zgromadzonych powitała prezes oddziału TNP Bogumiła Dumowska. Wykład o początkach kolei sierpeckiej w dwudziestoleciu międzywojennym wygłosił Michał Weber, dyrektor Pracowni Dziejów Miasta Sierpc. Podano dużo informacji, które były już wcześniej znane, ale też wiele ciekawostek, o których słyszeli nieliczni.
Już w drugiej połowie XIX wieku planowano doprowadzenie linii wąskotorowej do Sierpca. Jednak na jej budowę trzeba było czekać aż do I wojny światowej. Armia niemiecka wybudowała wtedy wąskotorową linię Lubicz – Nasielsk. W Sierpcu stacja znajdowała się w miejscu dzisiejszego McDonalda.
Na „prawdziwą” kolej Sierpc musiał jeszcze poczekać. W 1924 r., przy okazji otwierania linii do Nasielska, oddano do użytku budynek dworcowy. Wtedy to płomienne przemówienie o potrzebie tej linii wygłosił pierwszy prezes sierpeckiego oddziału Towarzystwa Naukowego, rejent Wacław Gurbski.
Michał Weber opowiadał również o dużej ilości artykułów prasowych dotyczących otwarcia poszczególnych linii kolejowych i doprowadzenia ich do Sierpca w dwudziestoleciu międzywojennym. Dyrektor Pracowni wspomniał o problemach dociągnięcia linii do Sierpca, o wypadkach kolejowych, a także o nadziejach społecznych związanych z koleją w dwudziestoleciu, strajkach robotniczych i warunkach pracy.
Prelekcji towarzyszył pokaz slajdów, niezwykłych zdjęć, które znajdują się w zasobach Pracowni.
Wykład nie jest jedyną niespodzianką przygotowaną dla fanów kolei w tym roku. Od 2 grudnia będzie można obejrzeć wystawę o historii sierpeckiej kolei w Centrum Kultury i Sztuki.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekstrasierpc.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz