Zamknij
REKLAMA

Wystawa Zofii Kujawy w Ognisku Pracy Pozaszkolnej

14:55, 03.12.2018 | A.M
Skomentuj
REKLAMA

„Pędzlem i szpachelką” - to tytuł pierwszej wystawy Zofii Kujawy, którą można do końca grudnia podziwiać w Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Sierpcu. Pełne ciepła i piękna obrazy przyciągają wzrok. Niektóre z prac, dzięki zastosowaniu techniki szpachlowej, uzyskały ciekawy efekt trójwymiarowości.

 

Zofia Kujawa jest znana wielu pokoleniom sierpczan. Przez wiele lat była nauczycielką geografii w szkołach średnich. Jej wielką pasją jest malowanie. Po raz pierwszy udało się ją namówić do pokazania swoich dzieł na wystawie. Dokonała tego Renata Przybyłowska, dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Sierpcu.

- Kiedy myślę o Zosi, to patrzę na jej obrazy, które zdobią również mój dom. Myślę sobie, ile trzeba mieć w sobie ciepła, by móc tak malować bez żadnej szkoły, bo Zosia nie skończyła żadnej szkoły artystycznej. Mam szczęście, że mam taką przyjaciółkę, która zawsze znajdzie czas, także czas dla małych plastyków, których prace od ponad pięciu lat ocenia w naszych konkursach – powiedziała Renata Przybyłowska.

 

Od Rembrandta do szpachelki

Zofia Kujawa była niezwykle wzruszona, że tyle osób przyszło na jej pierwszy wernisaż.

- Interesowałam się malarstwem od dziecka. Moim mistrzem był Stefan Tamowski, do którego jako mała dziewczynka chodziłam malować, a właściwie to bardziej on mnie malował. Później był pan profesor Klaudiusz Kotarski w Liceum. Teraz państwo są moimi mistrzami i bardzo wam za to dziękuję – powiedziała Zofia Kujawa, zwracając się do sierpeckich artystów.

Oprowadzając po wystawie, artystka opowiadała o swoich obrazach, m.in. o okresie fascynacji mistrzami holenderskimi i o krajobrazie zimowym, który powstawał specjalnie, aby zająć chore dziecko. Chętnie dzieliła się także wiedzą o pracy szpachelką, która sprawia, że dzieła nabierają innego wymiaru, prowokują, by ich dotknąć.

 

Czym jest sztuka?

Specjalnie dla Zofii Kujawy zabrzmiała „Muzyka aniołów” Johanna Burgmiillera i Polonez g-moll Chopina w wykonaniu Martyny Radwańskiej. Laureat wojewódzkiego konkursu literackiego Szymon Sikorski zadedykował autorce wystawy swój wiersz, a Anna Pypka odczytała wiersz wychowanki placówki – Kingi Skowrońskiej.

- Czym jest sztuka? Czy to spadające płatki wiśni, a może gwiazdy rozsypane na niebie? Czy warto się jej poświęcić? Czemu tak wielu się nią zachwyca? Czy każdy umie ją docenić? (…) Ja piszę, do Pani, jak Kochanowski z podróży do Radomia, aby zapewnić, że Pani skromna osoba zasługuje na szacunek i uznanie. Choć wielu maluje świetnie i modnie, to nikt nie znajdzie tej magii, którą tworzą obrazy Pani – napisała Kinga.

Wśród trzydziestu obrazów każdy znalazł taki, który go zafascynował. Dla jednych były to czerwone maki, inni z zachwytem patrzyli na cygankę czy zaplątanego w pajęczynę elfa.

- To są obrazy, które chce się mieć w domu, takie, na które można codziennie patrzeć i codziennie czuć, że świat nie jest taki zły – stwierdziła jedna z oglądających wystawę.

Pod wrażeniem malarstwa Zofii Kujawy był również dziekan ks. Tomasz Kadziński, który powiedział, cytując słowa papieża Pawła VI: „wy jesteście stróżami piękna w świecie”.

 

 

 

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA