Zamknij

Ciepłownia i ekologia

20:42, 25.04.2018 A.M Aktualizacja: 14:56, 17.05.2018
Skomentuj

Piotr Manelski jest dyrektorem spółki miejskiej Ciepłownia Sierpc, która ma ponad pięćset węzłów cieplnych. Z jej usług korzystają mieszkańcy bloków i domów jednorodzinnych. Ogrzewane są także budynki użyteczności publicznej.

To może zacznijmy od ubiegłego roku. Co było największym wyzwaniem dla spółki?

Poważnym wyzwaniem było zabezpieczenie zapasów miału węglowego na sezon grzewczy. Nie było to łatwe, ze względu na trudną sytuację na rynku węgla (problemy z dostępnością miału węglowego o wymaganych przez spółkę parametrach jakościowych, wysokie ceny). Niemniej ważnym wyzwaniem było zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła dla odbiorców, które zależy od stanu infrastruktury będącej w posiadaniu naszej spółki. Mimo ograniczonych możliwości finansowych wykonaliśmy szereg zaplanowanych prac remontowych, mających na celu przygotowanie infrastruktury wytwórczej do sezonu grzewczego (między innymi remonty gardzieli kotłów, warstwownic, odżużlania, poprawa automatyki sterowania kotłów). Celem ograniczenia kosztów usług zewnętrznych, większość prac wykonaliśmy we własnym zakresie.

 

Skoro zaczął pan już mówić o zapasach węgla. Pojawiły się pogłoski, że nie będzie czym palić...

Ta hałda nie musi być tak duża, jak kiedyś. Możemy przecież odpalić instalację gazową. W zeszłym roku, w lipcu i sierpniu, układ kogeneracji pracował jako jedyne źródło ciepła. Nie gromadzimy tak dużych zapasów na sezon letni, jak we wcześniejszych latach bywało.

 

Czyli jednak instalacja gazowa sprawdza się?

Myślę, że z perspektywy czasu będzie to coraz bardziej korzystne dla Ciepłowni - z racji wszystkich uwarunkowań związanych z ochroną środowiska. Ta instalacja pozwala na znaczne ograniczenie emisji szkodliwych substancji. Era węgla w energetyce powoli odchodzi w zapomnienie. Otoczenie prawne wymusza na Spółce zwiększenie nakładów na ochronę środowiska. Posiadamy źródło alternatywne, nieoparte na węglu, takie, które jest w tej chwili jednym z bardziej ekologicznych. Przy rosnących cenach węgla i emisji dwutlenku węgla staje się ono również bardziej ekonomiczne niż kilka lat temu.

 

Zimą wielu mieszkańców Sierpca narzekało na smog. Czy Ciepłownia coś robi, żeby poprawić stan powietrza w mieście?

Główną przyczyna smogu jest tzw. niska emisja, czyli lokalne źródła ciepła oparte na węglu lub opalane różnego rodzaju odpadami. Ciepłownia posiada system filtrów, które pozwalają zredukować emisję substancji szkodliwych i tworzących smog do wymaganego prawem minimum.

W dłuższej perspektywie czasowej powinniśmy odczuć znaczącą poprawę jakości powietrza na terenie miasta i okolic, co powinno przełożyć się na mniejszą ilość zachorowań na choroby układu oddechowego. Aspekt ekologiczny funkcjonowania Ciepłowni staje się zatem jednym z naszych priorytetów. Chciałbym w najbliższej przyszłości wprowadzić naszą spółkę do programu Ciepła Systemowego. Dzięki przystąpieniu do niego, uzyskamy szereg narzędzi do budowania proekologicznej i prozdrowotnej świadomości mieszkańców Sierpca. Deklaruję bieżące informowanie mieszkańców Sierpca o podejmowanych przez naszą spółkę działaniach proekologicznych. Osobiście jestem fanem nowych technologii i proekologicznych rozwiązań, które, w miarę możliwości, chciałbym wprowadzić w życie.

 

Jaki wynik finansowy osiągnęła spółka w ubiegłym roku?

Plany na rok 2017 przewidywały minimalny zysk. Na dzień dzisiejszy trwa badanie bilansu spółki. Ze względu na mniejszą od zakładanej sprzedaż w IV kwartale i inne niezależne od zarządu spółki okoliczności, mające wpływ na wynik, rok 2017 zakończymy wynikiem ujemnym, na poziomie około 100 tys. zł.

 

Czy były jakieś inwestycje w ubiegłym roku, jeśli tak to jakie?

Głównymi inwestycjami była budowa nowych przyłączy, dzięki którym zyskaliśmy nowych odbiorców. Ilość nowych przyłączy znacząco przekroczyła nasz plan na rok 2017.

 

Jakie są plany inwestycyjne na ten rok?

Plany spółki skupiają się na budowie nowych przyłączy oraz modernizacji istniejącej infrastruktury wytwórczej i przesyłowej. Chcielibyśmy pozyskać środki na częściową przebudowę głównej magistrali ciepłowniczej. Do tej pory nie znaleźliśmy programu, który uwzględniałby nasze potrzeby i możliwości finansowe. Biorąc pod uwagę koszty spłat rat pożyczki i amortyzacji inwestycji związanej z budową układu kogeneracji, nasze realne możliwości inwestycyjne zostały ograniczone. Należy pamiętać, że każda kolejna duża inwestycja to wzrost kosztów spółki związanych z amortyzacją i spłatą rat, które to bezpośrednio wpływają na ostateczny kształt taryfy dla ciepła. Mając powyższe na uwadze, skupiamy się na tych inwestycjach, które są najbardziej potrzebne dla zachowania bezpieczeństwa dostaw ciepła dla mieszkańców Sierpca. Należy przy tym wspomnieć, że ochrona środowiska wymaga od nas realizacji innych przedsięwzięć, które nie mając wpływu na bezpieczeństwo dostaw ciepła, powinny być w przyszłości wykonane. W perspektywie wieloletniej zakładamy między innymi gruntowną modernizację źródła ciepła, wprowadzenie odnawialnego źródła energii. Planów jest oczywiście więcej. Deklarację przyłączenia do naszej sieci ciepłowniczej składa wielu mieszkańców Sierpca. Niestety, ze względów technologicznych lub ekonomicznych, nie zawsze mamy taką możliwość. Proszę zatem o wyrozumiałość wszystkich, których z w/w przyczyn nie jesteśmy w stanie przyłączyć do naszej sieci ciepłowniczej. Marzeniem jest wyeliminowanie niskiej emisji na terenie miasta, poprzez przyłączenie nieruchomości wykorzystujących nieekologiczne źródła ciepła do naszej sieci ciepłowniczej lub innych alternatywnych ekologicznych źródeł ciepła (gaz, pompy ciepła).

 

W tym roku odbiorcy ciepła muszą przełknąć kolejną podwyżkę. Czy naprawdę była ona konieczna?

Staramy się prowadzić taką politykę, by utrzymywać taryfę dla ciepła na możliwie akceptowalnym dla odbiorców poziomie. Niestety wzrost cen węgla, gazu oraz uprawnień do emisji nie pozwalają nam na jej obniżenie czy utrzymanie na dotychczasowym poziomie. Zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki taryfa dla ciepła, którą wprowadziliśmy z dniem 24 lutego, zawiera nieznaczny wzrost cen ciepła dla odbiorców, wynoszący średnio około 3,5 % dla wieloczłonowej taryfy dla ciepła. Zdecydowanie z korzyścią dla odbiorców jest wprowadzenie nowej taryfy pod koniec sezonu grzewczego. Musimy pamiętać, że otoczenie prawne, w jakim funkcjonują przedsiębiorstwa ciepłownicze, wymusza na nas coraz większe nakłady na ochronę środowiska (ograniczenie strat energii, redukcję emisji substancji szkodliwych), co w przyszłości będzie rzutować na kolejne taryfy dla ciepła. Realnie możemy mówić raczej o ograniczeniu wzrostów cen ciepła w przyszłości.

Dziękuję za rozmowę

Anna Matuszewska

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%