Zamknij

Nominacja profesorska dla dr hab. Grzegorza Radomskiego

10:50, 08.03.2021 opr.red. Aktualizacja: 08:00, 09.03.2021
Skomentuj

 

 

Dr hab. Grzegorz Radomski znalazł się w gronie osób, które postanowieniem Prezydenta RP otrzymały nominację na tytuł profesora nauk społecznych.

 

Prof. dr hab. Grzegorz Radomski urodził się w Sierpcu. W 1987 r. uzyskał tytuł magistra historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W tym samym roku rozpoczął pracę w Liceum Ogólnokształcącym im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. 14 września 1999 r. Rada Wydziału Nauk Historycznych UMK na podstawie rozprawy doktorskiej „Narodowa Demokracja wobec problematyki mniejszości narodowych w II Rzeczypospolitej w latach 1918-1926” nadała mu stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie historii. Od 1 października 2000 został zatrudniony na stanowisku adiunkta w Zakładzie Myśli Politycznej Katedry Politologii UMK w Toruniu. Kolejny stopień - doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce - uzyskał na Wydziale Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w 2010 r. na podstawie rozprawy habilitacyjnej „Samorząd terytorialny w myśli politycznej Narodowej Demokracji 1918-1939”. Od 2018 kierownik Katedry Myśli Politycznej. Promotor trzech prac doktorskich.

Grzegorz Radomski prowadzi badania naukowe w zakresie historii najnowszej, myśli politycznej i samorządu terytorialnego, najnowszej historii Polski, a także historii regionalnej. Wyniki swoich poszukiwań badawczych publikuje w czasopismach naukowych i monografiach. Jest autorem ponad 130 publikacji, między innymi „Problematyka edukacji w polskiej myśli politycznej po 1989 roku”, Płock 2019; „The role of local self-goverment for the civil society in Polish political thought after 1989”, in: „Model of Europen civil society in transnational perpective on forming modern society, Newcastle upon Tyne”, Cambridge Scholars Publishing 2018. „Spory o samorząd terytorialny w polskiej myśli politycznej po 1989 roku”. Był pomysłodawcą serii wydawniczej „Antologia polskiej myśli politycznej", której ukazało się łącznie 5 tomów. Prof. dr hab. Grzegorz Radomski jest członkiem redakcji wielu czasopism naukowych, np. „Polish Biographical Studies”, "Historia i Polityka" oraz współredaktorem serii wydawniczej na Uniwersytecie Szczecińskim. Wygłosił referaty podczas konferencji naukowych ogólnopolskich i międzynarodowych (Jerozolima, Wilno, Grodno). Współpracuje z uniwersytetami w Europie Środkowo-Wschodniej oraz z Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie. Pozyskał liczne granty naukowe. Jest recenzentem Narodowego Centrum Nauki. Należy do licznych towarzystw naukowych, między innymi Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Towarzystwa Naukowego Płockiego.

Prof. dr hab. Grzegorz Radomski nadal jest nauczyciel w LO im. mjra H. Sucharskiego w Sierpcu. Angażuje się w realizację dodatkowych przedsięwzięć oraz w życie szkoły i środowiska lokalnego. Wraz z młodzieżą przygotowywał m.in.: w roku szkolnym 2012/2013 Konkurs Historyczny „Powstanie Styczniowe na Mazowszu Północnym” oraz sesję popularnonaukową z okazji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego; w latach 2014-2017 warsztaty historyczne w ramach Dnia Humanisty dla gimnazjalistów z powiatu sierpeckiego, rypińskiego, żuromińskiego; od 2017 r. konkursy historyczne dla gimnazjalistów, a następnie uczniów szkół podstawowych. Od roku szkolnego 2016/2017 współorganizuje z innymi nauczycielami projekt interdyscyplinarny „LO-Kadet bieg po wiedzę” dla kandydatów do Liceum. Z Jego inicjatywy odbywają się w szkole prelekcje dla uczniów o tematyce historycznej, które m.in. wygłosili: w roku szkolnym 2014/2015 – Alex Dancyg, Yad Vashem; 2015/2016 – Waldemar Brenda, naczelnik delegatury IPN w Olsztynie; 2017/2018 – dr hab. Michał Strzelecki, prof. UMK; 2018/2019 – prof. Witold Wojdyło, UMK w Toruniu; dr Arkadiusz Lewandowski, PWSZ w Płocku; 2019/2020 – Michał Weber, Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca. Od 2016 r. organizuje prelekcje poświęcone gen. Elżbiecie Zawackiej przy współpracy z Fundacją Pomorską Armii Krajowej im. Generał Elżbiety Zawackiej.

Zaangażowanie oraz systematyczna, dodatkowa praca z uczniem zaowocowała wieloma sukcesami. Jego wychowankowie zostawali laureatami i finalistami olimpiad przedmiotowych (historycznej, filozoficznej) oraz licznych konkursów.

Prof. Grzegorz Radomski uzyskał liczne nagrody i odznaczenia:

Medal Złoty za Długoletnią Służbę, Brązowy Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Nagroda Ministra Edukacji Narodowej, Nagroda Kuratora Oświaty, indywidualna nagroda Rektora UMK, nagrody Starosty Sierpeckiego i Dyrektora Szkoły.

 

Źródła:

https://portal.umk.pl/

Liceum Ogólnokształcące im. mjra. Henryka Sucharskiego w Sierpcu

(opr.red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%