Zamknij

Noworoczne spotkanie, czyli Perzyki 2021

23:19, 11.02.2022 . Aktualizacja: 23:19, 11.02.2022
Skomentuj

 

 

Po roku przerwy spowodowanej epidemią koronawirusa odbyło się noworoczne spotkanie w mieście. Znów burmistrz postanowił zaskoczyć gości nieszablonowym podejściem do organizacji tego typu imprezy. Motywem przewodnim były czasy PRL.

 

Spotkanie odbyło się w Centrum Kultury i Sztuki. Już od progu gości witał wielki napis „Witamy przodowników pracy”. Na spragnionych czekała woda z sokiem prosto z saturatora. Idąc w kierunku sali teatralnej, można było podziwiać plakaty i hasła, które jeszcze nie tak dawno zdobiły mury zakładów pracy: „Pozdrawiamy kobiety pracujące dla pokoju i rozkwitu ojczyzny”, „Rzeczy niemożliwe robimy od ręki, na cuda trzeba chwilę poczekać”, „A Ty, co zrobiłeś dla realizacji planu?”.

 

Ambasador Gospodarczy Miasta Sierpc

Imprezę rozpoczął dyrektor CKiSz Jarosław Żmijewski. Zebranych powitali burmistrz Jarosław Perzyński i przewodniczący Rady Miejskiej Sierpca Dariusz Malanowski. Wśród gości byli m.in. marszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, posłowie Anna Gembicka, Jacek Ozdoba, Waldemar Olejniczak, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, dyrektor MZDW Tomasz Dąbrowski, samorządowcy z zaprzyjaźnionych miast i powiatów, przedstawiciele władzy sądowniczej (doczesnej i ostatecznej), sierpeccy radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, miejskich i powiatowych jednostek organizacyjnych, urzędów, instytucji, placówek, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń, związków zawodowych, klubów sportowych, spółek i sierpeccy przedsiębiorcy oraz zasłużeni dla miasta Sierpca.

Na początku spotkania przyznano tytuł honorowy Ambasadora Gospodarczego Miasta Sierpc dla firmy Viking Malt sp. z o. o., która zajmuje się produkcją słodów do wyrobu piwa. Słodownia Sierpc została uruchomiona w 1978 r. jako część Browaru, jej moce przerobowe obejmowały wówczas 50 tys. ton słodu. Dziś jest osobnym podmiotem, który spełnia najwyższe standardy technologiczne, produkuje rocznie 89 tys. ton słodu pilzneńskiego, monachijskiego oraz jęczmienia obłuszczonego. Tytuł i paterę z rąk burmistrza i przewodniczącego Rady Miejskiej odebrał przedstawiciel firmy Tomasz Matysiak.

 

Perzyki 2021

Dariusz Malanowski opowiedział o planach na 2022 r., m.in. remoncie ul. Narutowicza, ul. Piastowskiej, budowie obwodnicy Sierpca czy sprzedaży komunalnych mieszkań dla mieszkańców. Podziękował za pomoc oraz współpracę wszystkim osobom, które przyczyniają się do tego, aby „sierpczanom żyło się lepiej i wygodniej”.

A później przyszedł czas na zmianę atmosfery i powrót do lat PRL. Na początku wyświetlono film, w którym z dużym przymrużeniem oka opowiedziano o drodze, jaką przebył Jarosław Perzyński, by zostać burmistrzem. Po tym wprowadzeniu włodarz miasta pojawił się na scenie, by wręczyć Perzyki, których nazwa nie jest absolutnie zbieżna z jego nazwiskiem, a jedynie z gałązką perzu, która znalazła się na statuetce.

W tym roku Perzyki przyznano w ośmiu kategoriach. Pierwszą z nich było: „Do pracy przychodź zdrów”. Po prawie dwóch latach pandemii należy docenić tych, którzy z nią walczą, w różny sposób. Przodownikami pracy zostali: personel medyczny, w imieniu, którego statuetkę odebrała Bożena Kupniewska, dyrektor szpitala Robert Makówka, marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, starosta sierpecki Andrzej Cześnik oraz kapelan szpitala ks. Dariusz Multon.

W tym roku po raz pierwszy przyznano statuetkę dla sportowców w ramach kategorii „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Tytuł przodowników pracy otrzymali Waldemar Frydrychowicz, Piotr Tyndorf i Jarosław Nowakowski za stworzenie drużyny MKS Sołdański Mazur Sierpc odnoszącej sukcesy w piłce ręcznej plażowej.

Kolejną kategorią było „pracujemy we trzech, budujemy za dwunastu”. Za pomoc w pozyskiwaniu środków zewnętrznych dla miasta Perzyki dostali poseł Waldemar Olejniczak i dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Tomasz Dąbrowski, a za największą inwestycję w Sierpcu przedstawiciel firmy Dino Polska S.A. Maciej Wojtczak.

Na miano przodowników pracy w kategorii „budujemy nowy dom” zasłużyli Rada Miejska Sierpca i skarbnik Katarzyna Joniak, a w kategorii „zakład pracy twoim drugim domem” zastępca burmistrza Piotr Nowakowski.

W 2021 roku po raz kolejny okazało się, że „współpraca popłaca”. Perzyki odebrali sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka oraz burmistrz Rypina Paweł Grzybowski za wspólne działanie dotyczące połączenia kolejowego Gdynia-Katowice.

„Woda z Empegeku lepsza od leku” — to kolejna kategoria, w której Perzyki otrzymali dyrektor MPGK „EMPEGEK” sp. z o. o. Paweł Pakieła oraz prezes NFOSiGW Artur Michalski. Modernizacja oczyszczalni w Sierpcu była największą inwestycją realizowaną przez miejskie spółki. Jej koszt wyniósł ponad 29 mln zł.

Ostatnią kategorią było „300% normy”. Ilustrację do niej stanowiła przeróbka piosenki znanej z filmu „Miś” Stanisława Barei „Hej, młody junaku”. Chodzi o inwestycję, na którą od wielu lat czekają mieszkańcy Sierpca, o obwodnicę. W końcu udało się zamknąć wszystkie uzgodnienia i uzyskać niezbędne decyzje, by mogła ruszyć budowa. Statuetki otrzymali sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, którzy żartowali, że powstanie „wielka, długa, prosta Trasa Struzikowsko-Ozdobowska”.

Jarosław Perzyński podziękował także radnym, pracownikom Urzędu Miejskiego oraz rodzinie — mamie, żonie, siostrze.

 

700 lat minęło...

Rok 2022 jest szczególny dla Sierpca. Obchodzimy bowiem 700. rocznicę lokacji miasta. Trwają intensywne prace komitetu organizacyjnego. Powołano także komitet honorowy, w skład, którego weszli zaproszeni na uroczystość posłowie i marszałek. Na scenie Centrum Kultury i Sztuki zapłonęły sztuczne ognie na inaugurację obchodów.

— Siedemset lat minęło jak jeden dzień. Dla świata raptem jedna chwila, dobrze wiesz. Siedemset lat minęło, odeszło w cień i nigdy już nie wróci, rób co chcesz. A Sierpc ciągle roztacza uroki swe i prosi, żeby brać. Po Kasztelańskim lekko zakręci cię, byle by dziś nie za wcześniej iść spać. Choć wokół wciąż się dzieje, inflacja szaleje, miasto na wiele jeszcze stać. W Sierpcu, mówiąc szczerze, jak w Królewskim serze, jest zasada pełny stół, więc nie wbijaj w głowę, żeś zjadł połowę, ale że dopiero pół — śpiewał Igor Kalinowski słowa przerobionej przez Burmistrz piosenki.

Burmistrz uchylił także rąbka tajemnicy, co będzie się działo w najbliższym czasie. Wyświetlono też fragment filmu z 1938 roku, na którym zostało ukazane życie Sierpca.

W dniu noworocznego spotkania (21 stycznia) imieniny obchodzili Jarosław i Agnieszka. Były życzenia dla wszystkich solenizantów. Nie zabrakło też serdecznych słów dla babć i dziadków, którzy także mieli swoje święto.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%