Zamknij

Ostatnie pożegnanie Kazimierza Czermińskiego

10:22, 08.06.2024 Aktualizacja: 10:24, 08.06.2024
Skomentuj

 

 

24 maja 2024 r. zmarł nauczyciel, sportowiec, trener, samorządowiec, działacz społeczny, inicjator wielu przedsięwzięć kulturalnych i sportowych w Sierpcu Kazimierz Czermiński. Miał osiemdziesiąt lat.

 

Kazimierz Czermiński urodził się 28 kwietnia 1944 r. w domu przy ulicy Benedyktyńskiej w Sierpcu. Był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu, Studium Nauczycielskiego w Płocku oraz Wyższej Szkoły Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Przez wiele lat był nauczycielem, m.in. w Sierpcu i Mochowie. Na dłużej związał się ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Sierpcu, w którym pracował ponad dwadzieścia lat, z czego dwanaście pełnił funkcję dyrektora. Wychował złotego medalistę Europejskiej Olimpiady Specjalnej w Glasgow oraz medalistów ogólnopolskich olimpiad specjalnych.

W młodości był uzdolnionym lekkoatletą. W 1960 r. ustanowił rekord powiatu sierpeckiego w skoku w dal, zdobywając wicemistrzostwo juniorów województwa warszawskiego. Reprezentował dawne województwo warszawskie w skoku w dal oraz pchnięciu kulą.

Kiedy osiągnął pełnoletność, zajął się podnoszeniem ciężarów. Początkowo jako zawodnik, osiągając 2 klasę sportową, a następnie podjął się funkcji trenerskiej. Był instruktorem sportów siłowych w Ognisku TKKF „Kubuś”. Od 1996 r. pełnił funkcję prezesa LKS „Gryf”. Jego podopieczni walczyli w III lidze. Zawodnicy Kazimierza Czermińskiego zdobyli sześćdziesiąt medali na mistrzostwach Polski w sportach siłowych. Stawali też na podium na mistrzostwach świata i Europy.

Był inicjatorem i organizatorem wielu imprez i zawodów sportowo-rekreacyjnych, konkursów, m.in. Plebiscytu na Najlepszego Sportowca i Trenera Miasta Sierpca, zawodów regionalnych i wojewódzkich mistrzostw w podnoszeniu ciężarów i trójboju siłowym, I Olimpiady Przedszkolaków w Sierpcu, którą zaszczycili swoją obecnością Zdzisław Krzyszkowiak oraz Marian Woronin.

Przez sześć kadencji, w latach 1992-2014, mieszkańcy Sierpca wybierali go na radnego Rady Miejskiej. Pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Sierpcu.

Dzięki niemu w Sierpcu powstało wiele miejsc pamięci, m.in. poświęcone generałowi Władysławowi Andersowi, Augustowi Emilowi Fieldorfowi, generał Elżbiecie Zawackiej, prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu i księdzu Bronisławowi Gostomskiemu. Interesował się historią sierpeckich Żydów i angażował w ratowanie sierpeckiego Kirkutu.

Jego praca była doceniana. Otrzymał m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Złotą i Srebrną Odznakę Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Odznakę Honorowego Dawcy Krwi, Medal Zasłużony dla Miasta Sierpca, Medal Pamiątkowy „Pro Mazovia”.

 

Ostatnie pożegnanie

Pogrzeb Kazimierza Czermińskiego odbył się 27 maja 2024 r. Przybyły poczty sztandarowe Miasta, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sierpcu, Ogniska TKKF „Kubuś”. Zasłużonego sierpczanina żegnała rodzina, przyjaciele, nauczyciele, wychowankowie, sportowcy, przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu sierpeckiego. Mszę świętą pogrzebową odprawił proboszcz sierpeckiej fary ks. Sławomir Zalewski, który wspominał o miłości Kazimierza Czermińskiego do Boga, ojczyzny, miasta, rodziny. Mówił o jego przywiązaniu do dzieci ze szkoły specjalnej i charakterystycznym dla niego geście, złożeniu dłoni w kształt serca.

— Byłem zaskoczony tym, ile miał pomysłów. Ciągle żył tym miastem. Chciał zrobić jak najwięcej, jak najwięcej najpiękniejszych rzeczy po sobie zostawić. I zostawiał. To on mówił o Andersie, który nocował w naszym Domu Parafialnym. Chciał ściągnąć do naszego miasta córkę generała, żeby podkreślić wagę ukochanego Sierpca. Chciałbym podziękować za twoją postawę, za głoszenie hasła „Bóg, honor, ojczyzna”, za twoje życie — mówił ks. Zalewski.

Proboszcz podkreślał też miłość, którą zmarły darzył rodzinę, żonę, dzieci, wnuki i prawnuczkę.

O wartościach, które przekazał Kazimierz Czermiński swoim dzieciom, mówiła córka Anna. Opowiadała o patriotyzmie, szacunku dla narodowych barw. Wspominała też o powiedzeniu „sport potęgą jest i basta!”.

— Jesteś historią tego swojego ukochanego na co dzień miasta. Wszędzie, gdzie się nie obejrzę, to widzę twoje ślady, ogromną pracę, jaką wkładałeś w rozwój i rozkwitanie Sierpca. Popularyzowałeś Sierpc w kraju i za granicą. A pomysłów miałeś tak wiele. Gdybyś miał siłę i jeszcze trochę czasu, dokonałbyś jeszcze wiele dobrego. Pomagałeś tym, którzy są najsłabsi i najbardziej potrzebujący. Nikogo nie zostawiłeś samemu. Dzieliłeś się dobrem z innymi. Miałeś serce dla każdego, bez wyjątku. Realizowałeś swoje „być dla ludzi” każdego dnia — powiedziała córka.

Podczas pogrzebu Kazimierza Czermińskiego wspominali także starosta Przemysław Burzyński, burmistrz Jarosław Perzyński, radna miejska Barbara Gil, dyrektor SOSW Leonora Brudnicka. Dziękowali mu za życie i piękną postawę. Kazimierz Czermiński został pochowany w grobie rodzinnym na Cmentarzu Parafialnym w Sierpcu.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekstrasierpc.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%