Dożynki to czas radości z zakończenia żniw. Jedna z najpiękniejszych wiejskich tradycji, która mimo upływu lat i postępu, do jakiego doszło w rolnictwie, trwa. W Zawidzu również dziękowano za plony. Odbył się też pokaz starych maszyn rolniczych.
Msza święta w intencji rolników, będąca podziękowaniem Bogu za plony, odbyła się w kościele pod wezwaniem św. Marcina w Zawidzu. Odprawił ją dziekan dekanatu sierpeckiego ks. Józef Łozecki. Podczas nabożeństwa poświęcono dożynkowe wieńce i chleb. Po liturgii korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą OSP Zawidz pod batutą Jarosława Gizińskiego przeszedł na plac przed Urzędem Gminy, gdzie odbyły się uroczystości dożynkowe.
Dar chleba
Zgromadzonych powitała przewodnicząca Rady Gminy Zawidz Mirosława Karwowska. Głównymi bohaterami uroczystości byli rolnicy, którym tego dnia dziękowano za codzienną pracę. Wśród zaproszonych gości byli m.in. poseł Arkadiusz Iwaniak, prezes OSM Sierpc Grzegorz Gańko, przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej Wojciech Wilamowski, radni powiatowi i gminni, przedstawiciele służb mundurowych, firm związanych z rolnictwem, sołtysi, Koła Gospodyń Wiejskich oraz mieszkańcy. Starostowie dożynek Dorota Sabała i Przemysław Tomaszewski z Krajewic Dużych przekazali na ręce wójta Dariusza Franczaka chleb. Zgodnie ze staropolskim zwyczajem włodarz gminy wspólnie ze starostami podzielili chleb wśród uczestników dożynek.
— Dożynki są zwieńczeniem wielu miesięcy pracy rolników. To uświęcona tradycja, zwyczaj dziękowania za wyjątkowy dar chleba i czas radosnego świętowania. Przypominają nam, że dzięki rolnikom trafia na nasze stoły przepyszny, polski chleb. Wielu ludzi nie docenia ciężkiej, mozolnej pracy, gdyż widzą tylko postęp, który zachodzi na naszych oczach, często zazdroszczą rolnikom, że samo rośnie, a zapominają o kapryśnej pogodzie, szczególnie suszy w ostatnich latach, niestabilnych cenach płodów, bardzo drogich środkach produkcji, jak paliwo, nawozy, energia, środki ochrony roślin, czy rosnące ceny kredytów. Patrzyłem z radością na barwny dożynkowy korowód. Dziękuję za zachowanie tradycji. To tradycja nas współtworzy i uświadamia nam wartości, którymi żyły pokolenia naszych przodków, uświadamia nam także, że bez chłopskiej cierpliwości, uporu i niezachwianej nadziei nie byłoby człowieka ani narodu. Świętujmy dożynki, by w ten sposób wyrazić szacunek i wdzięczność ludziom rolniczego stanu — powiedział wójt.
Nisko przed rolnikami pokłonił się poseł na Sejm RP Arkadiusz Iwaniak. Podziękował za trud, jaki wkładają w wytwarzanie żywności. Życzył rolnikom, by plony zawsze były obfite, żeby staniały nawozy, a także dużo zdrowia i wszelkiej pomyślności. Do życzeń dołączył się przedstawiciel samorządu rolniczego Wojciech Wilamowski.
Wyróżnienia dla rolników
Podczas dożynek powiatowo-gminnych w Gozdowie odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” otrzymał Andrzej Łaszczewski, rolnik z Zawidza. Rolnikiem Roku został Sylwester Olkowicz, Młodym Rolnikiem Roku — Marcin Strubiński, a Sołtysem Roku Grzegorz Sobociński.
Na dożynkach gminnych w Zawidzu także wyróżniono osoby, które są związane z rolnictwem. Młodym Rolnikiem został Mariusz Perzyna z Nowego Zgagowa, a Rolnikiem Roku Adam Kazimierz Kluska z Zalesia. Za zaangażowanie w pracy sołtysa władze gminy uhonorowały pełniących tę funkcję ponad 25 lat: Stanisława Asztemborskiego (Budy Piaseczne), Zbigniewa Sulkowskiego (Gutowo Górki), Jana Zaborowskiego (Kęsice), Jana Śmigielskiego (Ostrowy) i Bogusława Witkowskiego (Petrykozy).
Nie mogło zabraknąć także podziękowań dla Kół Gospodyń Wiejskich. W gminie Zawidz obecnie działa ich aż dziewiętnaście. Za przygotowanie dożynkowych wieńców i pysznych potraw na dożynki wyróżniono wszystkie Koła.
Część oficjalną poprowadziła Alicja Gizińska, a na scenie zaprezentował się Zespół Tańca Ludowego „Zawidzanie”.
Korowód starych ciągników
Specjalną dożynkową atrakcję przygotowali członkowie Klubu Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych „Traktor i Maszyna”. Dwanaście ciągników, m.in. Ursusy 325, 328, C45, C451 przejechało w paradzie ulicami Zawidza, by później pokazać swoje piękno. Chętnych do podziwiania traktorów nie brakowało. Wiele osób obserwowało uruchamianie Ursusa C45. Było przeciąganie liny pomiędzy maszyną a ludźmi. Dzieciaki chętnie korzystały z możliwości wożenia na specjalnej taśmie.
Na dożynkach nie mogło zabraknąć także jedzenia. O to zadbały panie z KGW i nikt nie odszedł nienajedzony.
Był też specjalny kącik dla dzieci. Zwieńczeniem święta plonów była wspólna zabawa taneczna.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekstrasierpc.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz