Zamknij

Święto plonów, święto rolników w Zawidzu

17:28, 25.09.2018 Aktualizacja: 17:29, 25.09.2018
Skomentuj

 

 

 

„W chłopie żyje i odradza się naród, z niego czerpie swą siłę państwo. On najwięcej daje, najmniej wymaga. Bez niego nie ma i nie może być zdrowego narodu i silnego państwa” - słowa Wincentego Witosa zostały przypomniane podczas gminnych dożynek w Zawidzu.

 

W kościele pod wezwaniem św. Marcina w Zawidzu mszę świętą, będącą podziękowaniem za plony, odprawił ks. Józef Łozecki. Podczas nabożeństwa modlono się w intencji osób pracujących na roli. Ksiądz poświęcił wieńce dożynkowe i chleb. Po mszy korowód dożynkowy, prowadzony przez Orkiestrę OSP pod batutą Jarosława Gizińskiego, przeszedł na plac przed Urzędem Gminy.

 

Dziel sprawiedliwie

Uroczystość dożynkową poprowadzili Alicja Gizińska i Mirosław Ziółkowski. Przybyłych rolników i zaproszonych gości, m.in. posła Waldemara Olejniczka, radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego Grzegorza Gańkę, starostę Jana Laskowskiego, radnych powiatowych i gminnych, przewodniczącego Rady Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Wojciecha Wilamowskiego, powitali przewodniczący Rady Gminy Zawidz Jarosław Giziński i wiceprzewodnicząca Anna Szpieg.

Najważniejszą częścią uroczystości był obrzęd dzielenia chlebem. Na ręce gospodarza gminy, wójta Dariusza Franczaka, bochen wypieczony z mąki z tegorocznego ziarna, które wzrastało i dojrzewało na zawidzkiej ziemi, przekazali starostowie dożynek Mariola Dobrosielska i Tomasz Zaborowski.

- Dziel nim równo i sprawiedliwie, aby wystarczyło dla wszystkich mieszkańców – prosili starostowie.

Dziękując za chleb, wójt podziękował też rolnikom za ich trud i zgodnie z tradycją podzielił się nim ze wszystkimi uczestnikami dożynek. Życzył, by nikomu nie zabrakło go na stole.

 

Tradycja nas współtworzy

Wójt gminy Dariusz Franczak występował w roli gospodarza po raz czwarty.

- Wspólnie dziękujemy za to, co rolnicy zdołali zebrać z pól, pomimo różnych przeciwności. Dziękujemy za determinację i trud, nieodmiennie towarzyszące pracy rolnika. Patrząc z radością na dożynkowy korowód, dziękuję również za kultywowanie tradycji, która nas współtworzy, zakorzenia w wartościach, które wyznawały pokolenia naszych przodków. Tradycja uświadamia nam, że bez chłopskiej cierpliwości, uporu, niezachwianej nadziei, iż zasiane ziarno zawsze plonuje, nie byłoby człowieka ani narodu – mówił Dariusz Franczak.

Wójt nawiązał do nadchodzących wyborów samorządowych. Zachęcał do wzięcia w nich udziału i powzięcia decyzji, kto będzie zasiadał w radzie gminy, powiatu i sejmiku. Zaapelował o mądry wybór. Podziękował wszystkim, z którymi miał okazję współpracować. A na koniec życzył wszystkim udanego świętowania.

 

Docenić rolników

Dożynki to czas świętowania, ale też czas podziękowań. Medal „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznawany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, otrzymali: Leon Jędrzejak, Eugeniusz Karwowski, Zbigniew Antoni Klimowski, Jan Myśliński, Rafał Załęski. Dyplomy uznania za zasługi oraz całokształt realizowanych działań na rzecz rozwoju rolnictwa Marszałek Województwa Mazowieckiego przyznał Wiesławowi Skowrońskiemu, Krzysztofowi Łukaszewskiemu, Zbigniewowi Dobrosielskiemu, Józefowi Spłocharskiemu oraz Dariuszowi Winnickiemu.

 

Z kłosów zbóż

Dożynkowe wieńce z roku na rok są coraz piękniejsze. Pomysłów nie brakuje. Doceniając wkład pracy, misterną robotę, władze gminy postanowiły docenić wszystkie wieńce i uhonorować ich wykonawców. W tym roku wykonały je Koła Gospodyń Wiejskich z Żabowa, Osieka, Zgagowa Nowego oraz Młotkowa.

Podczas części oficjalnej na scenie zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej w Osieku, Szkoły Podstawowej w Zawidzu i zespół Tańca Ludowego „Zawidzanie” z Zespołu Szkół Samorządowych.

Przedstawiciele płockiego oddziału Banku Żywności podziękowali wolontariuszom i szkołom zaangażowanym w zbiórki żywności. Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza ze Stropkowa przygotowała specjalne podziękowania dla wójta Dariusza Franczaka za wspieranie i pomoc dla młodych strażaków.

Po części oficjalnej przyszedł czas na wspólne świętowanie. Stoły uginały się pod potrawami, a nogi same rwały się do tańca.

MAT

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekstrasierpc.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%