Zamknij

Plener i Warsztaty Rzeźbiarsko-Malarskie ?100 lat Niepodległości?

09:01, 23.07.2018 A.M Aktualizacja: 09:30, 23.07.2018
Skomentuj

 

 

Po raz czwarty do Zawidza przyjechali rzeźbiarze i malarze, by wziąć udział w plenerze. Dzieciaki chętnie korzystały z wiedzy artystów i pod ich czujnym okiem na warsztatach tworzyły własne dzieła.

 

W tegorocznym plenerze wzięło udział piętnastu rzeźbiarzy, ośmiu malarzy i aż pięćdziesięcioro troje młodych adeptów sztuki. Jego głównym pomysłodawcą jest Andrzej Kanigowski. Patronat honorowy objął Marszałek Województwa Mazowieckiego. Kuratorem pleneru była Anna Kanigowska. Przez prawie tydzień można było podpatrywać pracę artystów. Na plac przy Urzędzie Gminy często przychodził też wójt Dariusz Franczak.

 

Niepodległa Polska

W tym roku temat przewodni narzucił się sam. Stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę było doskonałą okazją, aby w drewnie i na płótnie upamiętnić ludzi, którzy przyczynili się do tego, byśmy żyli w wolnym kraju, a także pokazać siłę tkwiącą w sercach Polaków. Powstały rzeźby przedstawiające Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Józefa Hallera, Ignacego Paderewskiego, a także powstańca styczniowego, kosyniera, ułana. Nie zabrakło też nawiązań do polskiego orła. Ciekawe ujęcia tematu przedstawili malarze. Biało-czerwone barwy doskonale wykorzystano na obrazach.

 

Orzeł wolności

Na zakończenie pleneru można było zobaczyć wszystkie powstałe dzieła. W podsumowaniu, które poprowadził Grzegorz Marciniak, wzięli udział m.in. europosłanka Julia Pitera, wójt Dariusz Franczak, mieszkańcy gminy, no i oczywiście uczestnicy pleneru.

- Mam nadzieję, że te przepiękne dzieła będą nam wszystkim przypominały o niepodległości i wolności, i że ta wolność nie będzie przekraczana – powiedział Dariusz Franczak.

Wójt podziękował artystom i wszystkim, którzy przyczynili się do przeprowadzenia imprezy. Podkreślał, że organizatorzy nie szczędzili czasu ani wysiłku, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik i robili to społecznie, bez wynagrodzenia.

Każdy uczestnik pleneru i warsztatów otrzymał dyplom i upominek. Specjalną rzeźbę autorstwa Grzegorza Goczyńskiego wręczono eurodeputowanej. Płaskorzeźba Alfredy Krajewskiej – godło Polski ma zawisnąć w sali konferencyjnej Urzędu Gminy.

 

Młodzi, zdolni zawidzanie

Z myślą o najmłodszych mieszkańcach zorganizowano warsztaty, podczas których poznawali tajniki rzeźbienia i malowania. Wszyscy biorący udział w warsztatach otrzymali dyplomy i upominki. Podczas zakończenia pleneru podsumowano konkurs plastycznym „Odnawialne źródła energii”. Nagrody przyznano w trzech kategoriach. W grupie 4-7 lat pierwsze miejsce zajął Krzyś Gawski, drugie Ewa Gawska, trzecie Wiktor Bońkowski. W kategorii 8-11 lat najładniejszą pracę przygotowała Julia Koprowicz, drugą nagrodę otrzymał Radek Makowski, a trzecią Alicja Kosiorek. W kategorii młodzieżowej pierwsze miejsce przyznano Gabrysi Sobieraj, drugie Julii Siwakowskiej, a trzecie Mai Bońkowskiej. Wyróżnienia powędrowały do Leny Kobuszewskiej, Leny Bońkowskiej i Zuzanny Ochockiej.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%