Zamknij

Warsztaty Zero waste w Zamościu

12:29, 26.07.2021 A.M Aktualizacja: 12:37, 26.07.2021
Skomentuj

 

 

Po raz pierwszy w nowej świetlicy spotkali się mieszkańcy Zamościa, by wziąć udział w warsztatach „Droga do zero waste”. Był wykład, poznano zwycięzców konkursów, nie zabrakło też wspólnej zabawy.

 

Warsztaty zostały zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Zamościu przy wsparciu Urzędu Gminy w Rościszewie dzięki projektowi „Działania edukacyjne w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych w celu wzmocnienia kapitału społecznego mieszkańców LSR” dofinansowanego ze środków LSR LGD „Sierpeckie Partnerstwo”.

Pierwsze spotkanie odbyło się w Gminnym Domu Kultury w Rościszewie. Drugie można było już zorganizować w Zamościu.

— Jeszcze wieczorem kończyliśmy ostatnie prace. Ta świetlica to dzieło naszych rąk. Bardzo chcieliśmy mieć miejsce, gdzie będziemy mogli się spotykać. Sami wykonaliśmy wszystkie prace — opowiadał przewodniczący KGW Zamość Grzegorz Krasecki.

 

Mniej śmieci, więcej życia

Codziennie zalewamy naszą planetę śmieciami. Plastik znajduje się już wszędzie, w wodzie, powietrzu, w tym, co jemy. Coraz więcej ludzi zmienia swoje codzienne przyzwyczajenia, dążąc do tego, by produkować jak najmniej odpadów.

Warsztaty „Droga do zero waste” poprowadziła Marzena Cieślak. Rozmawiano o tym, co zrobić, by zmniejszyć ilość śmieci w gospodarstwie. Okazało się, że wiele praktyk, jak chociażby chodzenie z własną torbą wielokrotnego użytku na zakupy, zakupy z drugiej ręki, czy wykorzystywanie pudełek po lodach na mrożonki, stosuje wiele osób. Prowadząca radziła, by przed zakupami zastanowić się, czy wszystko, co kupujemy, jest nam niezbędne, czy za chwile nie wyrzucimy tego do kosza. Warto robić listy zakupów i trzymać się ich, nie ulegając pokusie promocji. Wiele żywności marnujemy, bo kupujemy za dużo. Należy dbać, by używane przez nas rzeczy miały szansę na ponowne użycie. Przykładajmy więc wagę do segregacji śmieci, oddzielajmy papier, plastik i inne tworzywa sztuczne.

Mieszkańcy Zamościa mówili także o swoich sposobach na zero waste. Wiele osób wykorzystuje wodę ze studni lub deszczówkę do podlewania ogródków, używa kompostowników. Zamiast wyrzucać ubrania, sprzedaje je lub oddaje innym.

Dzieci miały również okazję pokazać swoje sposoby na zmniejszenie liczby odpadów, biorąc udział w konkursach fotograficznym „Środowisko w obiektywie” i plastycznym „Jestem cząstką środowiska”. Komisja stwierdziła, że wszystkie prace są równie wspaniałe i dlatego przyznała sześć pierwszych miejsc. Nagrody otrzymali Wiktoria Kaczanowska, Szymon Kaczanowski, Julia Malanowska, Nikola Joniak, Klaudia Sadowska, Zuzanna Rzeszotarska.

 

Jesteśmy razem

Zakończenie warsztatów było okazją do wspólnej zabawy. Zorganizowano piknik i konkurencje rekreacyjne dla najmłodszych. Strzały piłką do bramki, rzuty woreczkami i kółkami cieszyły się powodzeniem. Najwięcej emocji wzbudziło przeciąganie liny dla dorosłych. Walka była tak zacięta, że aż pękła lina. Przygotowano poczęstunek. Szaszłyki, kiełbaski z grilla i ciasta smakowały wszystkim.

— Jesteśmy zgraną społecznością. Lubimy się. Robimy wiele rzeczy wspólnie — stwierdziła radna Gminy Rościszewo Małgorzata Krasecka.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%