Zgodnie z wielowiekową tradycją mieszkańcy gminy Rościszewo podziękowali Bogu i rolnikom za plony. Podzielono się chlebem wypieczonym z mąki z ziaren zbóż zebranych w tym roku.
Tegoroczne obchody święta plonów odbyły się w Rościszewie. Najpierw wyrażono wdzięczność Bogu w kościele pw. św. Józefa. W świątyni zgromadzonych powitał i celebrował mszę świętą - proboszcz parafii ks. Jan Peła. Kazanie wygłosił ks. Kamil Mańkowski. Modlono się w intencji rolników i ich rodzin. Podczas nabożeństwa poświęcono chleb i dożynkowe wieńce.
Na nowej scenie
Po mszy św. uczestnicy dożynek w korowodzie prowadzonym przez Orkiestrę Dętą OSP w Łukomiu pod batutą Piotra Wojtczyka udali się do zabytkowego parku dworskiego. Po raz pierwszy oficjalna część uroczystości odbyła się z wykorzystaniem nowej sceny. Przewodniczący Rady Gminy Rościszewo Jacek Bartoszewski powitał przybyłych na święto plonów gości: m.in. premiera Waldemara Pawlaka, starostę sierpeckiego Andrzeja Cześnika, Piotra Rzeszotarskiego —przedstawiciela marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, księży, radnych powiatowych i gminnych, przedstawicieli firm i instytucji związanych z rolnictwem, KGW, sołtysów, pracowników Urzędu Gminy, przedstawicieli służb mundurowych, zakładów pracy, mieszkańców. Najważniejszymi osobami, bez których dożynki nie mogłyby się odbyć, byli rolnicy.
— Dożynki to wyjątkowy czas, kiedy możemy razem świętować plony naszej ziemi, okazać wdzięczność za ciężką pracę rolnikom oraz spędzić miłe chwile w gronie naszej wspólnoty — mówił przewodniczący Jacek Bartoszewski.
Chleba naszego powszedniego
Starostowie dożynek, rolnicy z gminy Rościszewo - Anna Siemiątkowska i Jarosław Szablewski, przekazali na ręce włodarza gminy wójta Jana Sugajskiego chleb z prośbą, by dzielił go sprawiedliwie, aby dla wszystkich wystarczyło.
— Drodzy rolnicy, zwracam się do was z wdzięcznością, podziwem i szacunkiem. Wszystkim wam, ludziom wielkiej odpowiedzialności, wielkiej pracy i wielkiego serca, składam słowa największych podziękowań za całoroczną pracę. Jej symbolicznym i rzeczywistym owocem jest chleb, którym będziemy dzielić się ze wszystkimi uczestnikami uroczystości dożynkowej. Niech tu, w Rościszewie, jak i w całym kraju nikt i nigdy nie zapomni, że to właśnie dzięki rolnikom chleba i innych produktów żywnościowych Polakom dziś nie brakuje i oby to trwało jak najdłużej. Życzę wam, żebyście mogli z coraz lepszym skutkiem korzystać z możliwości i szans rozwoju, ale przede wszystkim spokojnie pracować, mając pewność opłacalności własnej produkcji — powiedział wójt Jan Sugajski.
Wójt wspólnie ze starostami dożynek podzielił chleb pomiędzy zebranych. Z uszanowaniem łamano go i spożywano, mając nadzieję, że nigdy nie będzie brakowało na stole polskiego chleba.
Włodarz gminy skierował również kilka słów do mieszkańców i podsumował działania samorządu.
— Jako samorządowcy zawsze byliśmy i jesteśmy otwarci na pozytywne zmiany, dzięki którym rolnicy i cała gmina zyskała szansę na dynamiczny i zasłużony rozwój. Mogę z całą mocą powiedzieć, że samorząd gminy w oparciu o wszelkie możliwe źródła finansowania w czasie kolejnych kadencji starał się ułatwić i usprawnić życie rolnikom oraz wszystkim mieszkańcom gminy, rozwijając, poprawiając i modernizując gminną infrastrukturę drogową, oświatową, komunalną czy społeczno-kulturalną — mówił wójt.
W ostatnich dwóch latach na terenie gminy m.in. zmodernizowano ponad 19,7 km dróg, skanalizowano ul. Kościuszki i Reymonta, wybudowano parking przy kościele w Rościszewie, zakupiono nowy minibus do dowozu dzieci do szkoły, ciągnik, w opracowaniu jest dokumentacja obwodnicy Rościszewa. Koszt inwestycji w ostatnich dwóch latach wyniósł ponad 17,5 mln zł. W planach jest m.in. budowa kanalizacji w Zamościu, budowa oczyszczalni ścieków w Borowie wraz z kanalizacją w Borowie, Babcu Piasecznym, Łukomiu i Stopinie, modernizacja dróg i przejść dla pieszych, powstanie też Klub Dziecięcy dla najmłodszych.
Wójt Jan Sugajski podziękował wszystkim za wsparcie działań, motywację do dalszej pracy dla dobra gminy. Zaapelował też o udział w wyborach parlamentarnych i samorządowych.
Pięć najpiękniejszych wieńców
W tym roku do konkursu na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” zgłoszono pięć wieńców, wykonanych przez mieszkańców Sołectwa Polik, Sołectwa Zamość, Sołectwa Łukomie-Kolonia oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Rościszewie i Koło Gospodyń Wiejskich w Łukomiu.
Doceniając wysiłek, zaangażowanie i czas poświęcony na przygotowanie wieńców, Wójt Gminy p. Jan Sugajski zdecydował nagrodzić wszystkie wieńce równorzędną nagrodą.
W trakcie dożynek odczytano podziękowania dla rolników, które nadesłał marszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski. Słowa wdzięczności i podziękowanie dla rolników wyrazili także premier Waldemar Pawlak, starosta Andrzej Cześnik i przedstawiciel marszałka Piotr Rzeszotarski.
W części artystycznej wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Rościszewie. W humorystycznej scence ujawniono kulisy wyboru starostów dożynek. Były też piosenki o Rościszewie i święcie plonów.
Koła Gospodyń Wiejskich z Łukomia, Polika i Rościszewa postarały się, żeby nie zabrakło pysznego jedzenia, a do wspólnej zabawy zaprosił zespół muzyczny The Brothers.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu ekstrasierpc.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz