Zamknij

Zasłużeni dla Miasta Sierpca

10:43, 11.10.2021 A.M Aktualizacja: 10:44, 11.10.2021
Skomentuj

 

 

Józef Chmielewski i Edmund Szpanowski to kolejni sierpczanie, którzy decyzją Rady Miejskiej Sierpca otrzymali medale „Zasłużony dla Miasta Sierpca”.

 

Uroczystość wręczenia medali odbyła się w Urzędzie Stanu Cywilnego w Sierpcu. Przybyli odznaczeni, ich przyjaciele i znajomi. Byli też przedstawiciele Rady Miejskiej z przewodniczącym Dariuszem Malanowski na czele oraz burmistrz Jarosław Perzyński.

 

Prezes SML-W

Józef Chmielewski przez dwadzieścia lat pełnił funkcję prezesa Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko – Własnościowej w Sierpcu. „Człowiek z pasją, który przyczynił się do rozwoju sierpeckiej spółdzielni, który tworzył jej rzeczywistość i dbał o jej wizerunek. Podejmował działania poprawiające komfort zamieszkiwania w spółdzielczych zasobach[...]. Stan zasobów mieszkaniowych, w których zamieszkuje około 40% mieszkańców Sierpca rzutuje na całe miasto, a kolorowe osiedla mieszkaniowe zmieniły krajobraz miasta. Pozytywny obraz przemian dopełniają zadbane tereny zielone, ogródki, place zabaw, nowe chodniki i parkingi. Dzięki dobrej współpracy pana Chmielewskiego z burmistrzem i Radą Miejską wiele tych inwestycji zostało wspartych z budżetu Miasta Sierpca” — napisano we wniosku laudacyjnym.

Józef Chmielewski współpracował też z lokalnymi organizacjami, stowarzyszeniami i klubami. Jest honorowym członkiem Ogniska TKKF „Kubuś”, czynnym Instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego. Od kilku lat pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Chorągwi Mazowieckiej ZHP. Współpracował też z MKS „Kasztelan”, Powiatowym Zarządem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Zarządem Rejonowym Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Zarządami Osiedli.

 

Sierpecki rzeźbiarz

Edmund Szpanowski był zawodowym żołnierzem, policjantem oraz instruktorem do spraw plastyki w sierpeckim Domu Kultury, obecnie jest na emeryturze. Od 1972 r. tworzy w drewnie i kamieniu. Jego motto to „Żyję, aby rzeźbić, rzeźbię, by żyć”. „Posiada bogaty dorobek artystyczny. Wśród jego rzeźb są figury religijne, baśniowe, etniczne, historyczne, prace o tematyce sakralnej, kobiety i ich oblicza, jak również przedmioty użytkowe o różnorodnym przeznaczeniu. Często zamienia dłuto na piłę mechaniczną, tworząc ogromne rzeźby, które zdobią wiele miast w Polsce” — napisano w laudacji.

Edmund Szpanowski swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych, zbiorowych i poplenerowych w kraju i za granicą, w tym m.in. w Galerii im. Xawerego Dunikowskiego Muzeum Narodowego w Warszawie. Jego rzeźby możemy oglądać również w Sierpcu, m.in. na placu przed kościołem farnym, przy Miejskim Przedszkolu nr 3, czy w okresie świąt Bożego Narodzenia na Placu Europejskim.

Artysta otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym nagrodę rangi ministerialnej. Zajmuje się także edukacją artystyczną i kulturalną oraz bierze udział w działalności charytatywnej.

 

Zaszczyt i honor

Burmistrz Jarosław Perzyński wraz przewodniczącym Rady Miejskiej Dariuszem Malanowskim, wiceprzewodniczącym Waldemarem Frydrychowiczem oraz radnymi Wojciechem Jaworowskim oraz Barbarą Gil wręczyli Józefowi Chmielewskiemu i Edmundowi Szpanowskiemu medale „Zasłużony dla Miasta Sierpca”. Odznaczeni podziękowali za wyróżnienie, za docenienie ich pracy.

— Mój dorobek jest dorobkiem wielu ludzi. Myślę, że łatwiej jest pracować, gdy ma się wokół siebie przyjaciół, sympatyków, kiedy można na siebie wzajemnie liczyć. Miałem wspaniały zespół, z którym wspólnie realizowaliśmy wiele działań. Bardzo wszystkim dziękuję — powiedział Józef Chmielewski.

Edmund Szapnowski stwierdził, że przyjął tytuł z „atencją i pokorą” i stanowi on dla niego „zaszczyt i honor”.

— Miałem już swoje narzędzia do rzeźbienia powoli odkładać do lamusa, a tu tytuł Zasłużony dla Miasta Sierpca. Mundek, bierz się do roboty. Przygotowałem więc propozycję na 700-lecie miasta, aby zrealizować plener rzeźbiarski upamiętniający to zdarzenie — stwierdził Edmund Szpanowski.

Szczególne słowa wdzięczności panowie skierowali do żon, które cierpliwie przez lata znosiły ich nieobecność w domu, a także wspierały w dobrych i złych chwilach.

W ramach podziękowań wyróżnieni wręczyli włodarzom miasta pamiątkowe rzeźby.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%