Zamknij
REKLAMA

Dom, który stał się małym wielkim światem dla niepełnosprawnych

23:21, 29.08.2021 | A.M
Skomentuj
REKLAMA

 

 

Dorosłe osoby niepełnosprawne w powiecie sierpeckim w końcu mają miejsce, w którym mogą być razem, uczyć się, doświadczać tego, co nowe. Środowiskowy Dom Samopomocy i Warsztat Terapii Zajęciowej w Ostrowach stały się „prawdziwym domem, w którym człowiek człowiekowi niesie pomoc”.

 

Oficjalne otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy i Warsztatu Terapii Zajęciowej w Ostrowach ze względu na pandemię odbyło się dopiero 21 sierpnia 2021 r. Na uroczystość przybyło wielu gości, m.in. poseł Waldemar Olejniczak, biskup płocki Piotr Libera, zastępca wojewody mazowieckiego Sylwester Dąbrowski, księża na czele z dziekanem dekanatu sierpeckiego Józefem Łozeckim, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Warszawie Anna Olszewska, kierownik Delegatury w Płocku Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Marlena Mazurska, dyrektor Mazowieckiego Oddziału PFRON w Warszawie Anna Wandzel, dyrektor Departamentu ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi w Warszawie PFRON Grzegorz Falkowski, starosta Andrzej Cześnik, wicestarosta Sławomir Olejniczak, radni powiatowi, wójt gminy Gozdowo Dariusz Kalkowski, przewodniczący Rady Gminy Gozdowo Dariusz Śmigielski, radni gminni, przedstawiciele organizacji społecznych, instytucji oświatowych, samorządowych, sołtysi i ci najważniejsi — podopieczni, ich rodziny i pracownicy ośrodków.

 

W intencji osób niepełnosprawnych

W kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Kurowie biskup płocki Piotr Libera odprawił mszę świętą w intencji osób niepełnosprawnych. Podczas kazania hierarcha przypomniał, że chociaż jesteśmy różni, to w oczach Boga wszyscy ludzie są Jego synami i córkami. Kaznodzieja mówił również o potrzebie tworzenia takich ośrodków jak Środowiskowy Dom Samopomocy i Warsztat Terapii Zajęciowej w Ostrowach, w których realizowana jest opieka wytchnieniowa, będąca ważnym elementem systemu pomocy społecznej. Ksiądz biskup podziękował tym, dzięki którym powstał ten ośrodek. Zwrócił się też do pracowników.

— Oni będą widzieli w was albo swoich braci i siostry, którzy służą profesjonalną pomocą, wkładając w nią swe serce, albo ze smutkiem zauważą, że są dla was tylko kolejnym pacjentem czy numerem na liście podopiecznych. Proszę was, abyście wybrali właściwą drogę swojej służby. Wiem, że to nie jest łatwa praca, jednak jest ona świadectwem, że we współczesnym świecie liczy się nie tylko pieniądz czy sukces, ale także poświęcenie, troskliwość czy po prostu miłość bliźniego — powiedział biskup.

Przypomniał też podopiecznym, że powinni pamiętać o wdzięczności, a słowo „dziękuję” doda skrzydeł opiekunom. Biskup Piotr Libera życzył, by ośrodek był prawdziwym centrum samopomocy.

 

Inwestycja prawie za 3 mln zł

Po nabożeństwie zebrani prowadzeni przez Orkiestrę Dętą OSP Gozdowo przeszli na plac przed budynkiem ośrodka, gdzie odbyła się oficjalna część uroczystości. Wójt Dariusz Kalkowski przedstawił historię inwestycji w Ostrowach.

— Chcieliśmy uczcić żywym pomnikiem pamięć o świętym Janie Pawle II, naszym honorowym obywatelu. Ten dom jest wyrazem hołdu dla polskiego papieża. Wspieranie tych, którzy najbardziej potrzebują naszej pomocy, jest wyrazem miłości, której uczył nas Jan Paweł II — oświadczył wójt.

Środowiskowy Dom Samopomocy rozpoczął działalność 1 grudnia 2020 r. Mieści się na parterze budynku. Znajdują tam wsparcie osoby przewlekle chore psychicznie i osoby z niepełnosprawnością umysłową. W placówce są pracownie: kulinarna, artystyczna i ogrodnicza, komunikacji i umiejętności społecznych, usprawnienia ruchowego, a także komputerowo-informatyczna. Dom zapewnia miejsce dla 29 podopiecznych. Inwestycja realizowana była ze środków Wojewody Mazowieckiego, z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz budżetu Gminy Gozdowo. Łączny koszt to ponad 1 mln 630 tys. zł.

Na pierwszym piętrze znajduje się Warsztat Terapii Zajęciowej. Rozpoczął swoją działalność od 1 kwietnia 2021 r. Trzydzieści osób od poniedziałku do piątku uczestniczy w zajęciach, które odbywają się w pracowniach: artystycznej i rękodzieła, ogrodniczo-porządkowej, muzyczno-teatralnej, kulturalno-oświatowej, gospodarstwa domowego, komputerowej. Jest także prowadzona fizjoterapia i rehabilitacja ruchowa, wszyscy uczestnicy zajęć objęci są wsparciem i opieką psychologa oraz pielęgniarki. Środki finansowe (ponad 1 mln 330 tys. zł) na utworzenie Warsztatu pochodziły z budżetu gminy Gozdowo, Powiatu Sierpeckiego, PFRON oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Łączna suma obu inwestycji wyniosła ponad 2 mln 960 tys. zł.

— Jesteśmy bardzo wdzięczni za pomoc. Dwa lata temu przybył do nas pan wojewoda Sylwester Dąbrowski, obiecał, że znajdą się środki i słowa dotrzymał. Kolejne pieniądze, na to, żeby ten teren tak pięknie wyglądał i powstała jeszcze siłownia zewnętrzna, pomógł nam zdobyć pan poseł Waldemar Olejniczak. Za codzienne wsparcie i podpowiedzi bardzo dziękuję pani Marlenie Mazurskiej, pani Annie Olszewskiej, pani Annie Wandzel. Dziękuję też starostom — poprzedniemu Zarządowi panom Mariuszowi Turalskiemu i Jarosławowi Ocickiemu oraz obecnym starostom panom Andrzejowi Cześnikowi i Sławomirowi Olejniczakowi, powiatowemu pełnomocnikowi ds. osób niepełnosprawnych panu Wojciechowi Rychterowi, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie pani Agnieszce Gorczycy, proboszczowi parafii Kurowo ks. Waldemarowi Dziewulskiemu, dyrektor ŚDS pani Annie Szpakowicz, kierownik WTZ pani Magdalenie Nawrockiej oraz paniom Edycie Karczewskiej, Renacie Pajkowskiej, Monice Jankowskiej — powiedział wójt Dariusz Kalkowski.

 

Narodziłam się z miłości

„Trzeba życzliwości i dobroci, aby pomagać. Trzeba odwagi, aby nie zważając na przeszkody, wytrwale i do końca wyciągać przyjazną dłoń” - słowa Cycerona przywołali rodzice, którzy podziękowali wójtowi za to, że nie przeszedł obojętnie wobec losu ich dzieci.

— To dla nas bardzo ważne, że możemy oddać nasze dzieci w dobre i fachowe ręce, możemy poczuć się spokojni o ich bezpieczeństwo, a w szczególności zadbać o ich rozwój, naukę, która jest w ich przypadku niezbędna każdego dnia. Cieszymy się z całego serca, że powstało takie miejsce, które dało zadowolenie dla nas rodziców i naszych dzieci. Ten ośrodek jest dla nich takim małym albo tak ogromnym światem — mówiła jedna z mam.

Najbardziej wzruszającym momentem uroczystości była piosenka zaśpiewana przez Ewelinę Sobocińską, podopieczną ośrodka w Ostrowach. Kiedy brzmiały słowa „Ja, która nigdy nie powiem „Mama”. Ja, która nigdy nie zawołam „Tata”. Ja, która pozostanę dzieckiem. Tylko wzrokiem powiem wam, „Dziękuję”. Bóg się mamo nie pomylił, narodziłam się z miłości”, wiele osób ocierało łzy. Po takiej laurce trudno było wyjść i powiedzieć coś więcej.

— To nie była łatwa inwestycja, ale trud opłacił się. Pamiętanie o drugim człowieku jest ważną częścią naszego życia, pomaga przetrwać nawet najtrudniejsze chwile — stwierdził wójt Dariusz Kalkowski.

Goście dziękowali za możliwość bycia w tym miejscu i przypomnienie, jak ważne jest pamiętanie o każdym człowieku. Wojewoda Sylwester Dąbrowski zadeklarował pomoc przy utrzymaniu ośrodka. Były też prezenty i życzenia dobrego rozwoju. Biskup Piotr Libera poświęcił obiekt. Można było zwiedzić oba piętra, podziwiając prace podopiecznych Domu i Warsztatu.

Na wszystkich czekał poczęstunek i zaproszenie do tanecznej zabawy.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%