Zamknij

Wycieczki uczniów szkół podstawowych z gminy Mochowo

23:20, 07.12.2021 . Aktualizacja: 23:21, 26.12.2021
Skomentuj fot. SP Ligowo fot. SP Ligowo

 

 

W ramach programu edukacyjnego „Poznaj Polskę” uczniowie szkół podstawowych w Ligowie i Bożewie uczestniczyli w całodziennych wycieczkach.

 

Warszawskie muzea

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych odwiedzili Warszawę. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Niepodległości X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej. Przewodnik opowiedział o historii tego miejsca i sytuacji Polaków w zaborze rosyjskim. Przybliżył również sylwetki wybitnych polskich patriotów więzionych w X Pawilonie. Uczniowie mogli zobaczyć listy, zawiadomienia z tamtych lat oraz cele więźniów, m.in. Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, a także groby znajdujące się na cmentarzu przy Bramie Straceń. Szczególnym fragmentem ekspozycji stałej była galeria malarstwa jednego z więźniów - sybiraka Aleksandra Sochaczewskiego, ukazująca losy skazańców na Syberii. Uczniowie zobaczyli także groby znajdujące się na cmentarzu przy Bramie Straceń.

Kolejnym punktem było Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie poznali życie codzienne powstańców, zobaczyli umundurowanie, broń, fotografie autentycznych scen powstańczych, prześledzili losy ludności cywilnej oraz dzieci. Obejrzeli samolot Liberator, jakim dokonywano zrzutów broni dla powstańców. Ciekawym punktem zwiedzania było przejście przez kanały, które powstały na wzór tych warszawskich. Było w nich ciemno i ciasno – trzeba było się w nich schylać. Uczniowie obejrzeli też przejmujący film pt. „Miasto ruin”- komputerową rekonstrukcję zrównanej z ziemią Warszawy. Podczas zwiedzania zbierali białe kartki z kalendarza, które wyznaczały czas powstania.

 

Piastowskim Szlakiem

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Bożewie wzięli udział w wycieczce do Kruszwicy, Biskupina, podążając Szlakiem Piastowskim. W Kruszwicy zobaczyli Mysią Wieżę oraz Bazylikę kolegiacka pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. W Biskupinie obejrzeli jeden z największych w Europie rezerwatów archeologicznych, uznany dzięki swej wyjątkowej wartości dla dziedzictwa kulturowego Polski za Pomnik Historii. Po zwiedzeniu osady biskupińskiej, muzeum oraz obiedzie wycieczkowicze pojechali do Gniezna. W Katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Wojciecha zachwycali się relikwiarzem oraz słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi. Odwiedzili również Muzeum Archidiecezjalne, obejrzeli wystawę poświęconą prymasowi kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Ostatnim punktem programu było Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie uczniowie zapoznali się z wystawą „Początki państwa polskiego”.

 

Toruńskie pierniki

 

Uczniowie z klas I-III Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Bożewie udali się na całodzienną wycieczkę do Torunia. Na początek uczestnicy wyjazdu odwiedzili Muzeum Żywego Piernika, gdzie poznali proces technologiczny wykonania piernika, a następnie samodzielnie przygotowali swoje pierniki oraz zobaczyli, jak wyglądała piekarnia z początków XX wieku. Następnie w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zwiedzali interaktywne wystawy. Dzieci poprzez zabawę, badania i doświadczenia zgłębiały tajniki wiedzy. Dzięki odpowiednio dobranym strefom tematycznym oraz eksponatom przekonały się, że każdy może odkryć w sobie żyłkę naukowca, konstruktora i wynalazcy. Ostatnim miejscem, które uczniowie odwiedzili, był Dom Legend Toruńskich, gdzie dzięki połączeniu interaktywnego muzeum i teatru przenieśli się w świat magicznych opowieści o mieście i jego historii.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%