Zamknij

Dożynki Gminne w Rościszewie

22:48, 01.10.2021 A.M Aktualizacja: 22:51, 01.10.2021
Skomentuj
reo

 

 

,,To co pługiem zaorzesz, to co ręką zasiejesz, wrośnie w twoją ojczyznę, wrośnie w twoją nadzieję. To, co zbierzesz we żniwa, co wymłócisz w mozole, będzie pieśnią skowronka, będzie śladem na czole. To co dzielić potrafisz, mnożyć się będzie w pocie i rozdzwoni się w sercu, w błękicie i w złocie” — słowa wiersza stały się myślą przewodnią święta plonów w Rościszewie.

 

W gminie Rościszewo po raz kolejny wspólnie obchodzono dożynki. Zgodnie ze zwyczajem świętowanie rozpoczęto od podziękowania Bogu za plony. Nabożeństwo w kościele św. Józefa w Rościszewie odprawił proboszcz ks. Jan Peła. Podczas mszy świętej poświęcono dożynkowy wieniec i bochen chleba.

 

Dzielenie się chlebem

Uczestnicy dożynek, prowadzeni przez Orkiestrę Dętą OSP Łukomie pod batutą Piotra Wojtczaka, przeszli w dożynkowym korowodzie do parku przy Urzędzie Gminy. Przewodniczący Rady Gminy Jacek Bartoszewski powitał rolników i przybyłych gości, m.in. posła Waldemara Olejniczaka, starostę sierpeckiego Andrzeja Cześnika, wicestarostę Sławomira Olejniczaka, radnych powiatowych, gminnych, przedsiębiorców związanych z rolnictwem, członków OSP, mieszkańców gminy Rościszewo. Uroczystość poprowadziła sekretarz Romana Hoffman.

Starostowie dożynek Martyna Beksa i Grzegorz Jaworowski przekazali symbol pracy wszystkich rolników - bochen chleba wójtowi gminy Janowi Sugajskiemu, prosząc o sprawiedliwe dzielenie go, by dla nikogo nie zabrakło. Obrzęd dzielenia się chlebem jest jedną z najważniejszych części dożynek. Zgodnie z tradycją wójt i starostowie częstowali nim wszystkich uczestników święta plonów.

 

Podziękowania dla rolników

Podczas uroczystości wójt Jan Sugajski z wdzięcznością mówił o całorocznym trudzie rolników, którzy wytwarzają „podstawowe dobro dla człowieka — żywność”.

— To dzięki nim na naszych stołach nie brakuje chleba, który jest symbolem życia, dostatku, pomyślności i pewności jutra — stwierdził wójt.

Włodarz gminy dziękował rolnikom za troskę o to, by ziemia wydała plon, za zaangażowanie w wiele cennych innowacyjnych projektów służących rozwojowi gospodarki oraz efektywne wykorzystywanie środków unijnych.

— Z całego serca życzę wam, drodzy gospodarze, by codzienny wielki wysiłek przynosił wam pomyślność i satysfakcję, by spotkał się zawsze z należytym szacunkiem społeczeństwa i zapewniał wam dostatnie życie. Wszystkim uczestnikom dożynek życzę radosnego świętowania oraz jeszcze obfitszych plonów w kolejnych latach — powiedział wójt.

Zaproszeni goście również wyrazili słowa wdzięczności i podziękowali rolnikom.

 

W naszej małej miejscowości

Uczniowie szkoły w Rościszewie z lekkim przymrużeniem oka przedstawili sytuację na wsi. Były wybory miss i wywiad z ministrem Grzegorzem Pudą. Nie zabrakło wierszy i piosenek.

Na zakończenie oficjalnej części uhonorowano twórców dożynkowego wieńca - mieszkańców sołectwa Łukomie-Kolonia.

Podczas dożynek można było spisać się w Powszechnym Spisie Ludności. W ramach Narodowego Programu Szczepień działał punkt szczepień, w którym można było zaszczepić się przeciw COVID-19. Osoby zaszczepione mogły wziąć udział w loterii fantowej.

Dożynkowy poczęstunek przygotowało KGW Zamość, a do wspólnej zabawy zaprosił zespół The Brothers.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%