Zamknij

Zmarł Mirosław Hińcz

22:30, 26.02.2021 opr. red. Aktualizacja: 15:09, 10.03.2021
Skomentuj
reo

 

 

W sobotę, 20 lutego 2021 r., zmarł w wieku 94 lat Mirosław Hińcz. W czasie II wojny światowej był członkiem Tajnej Organizacji Nauczycielskiej na terenie powiatu sierpeckiego. Później przez wiele lat krzewił wiedzę w szkołach. Był wychowawcą wielu pokoleń młodzieży. Kochał ludzi i przyrodę, szczególnie bociany. Angażował się w życie społeczne. Był członkiem OSP Susk.

 

Mirosław Hińcz urodził się 11 kwietnia 1926 r. w Rachocinie w rodzinie Bronisława i Ireny Hińcz. Rozpoczął naukę w siedmioklasowej Szkole Podstawowej nr 2 w Sierpcu. Jako harcerz, żołnierz ruchu oporu w 1938 r. ukończył kurs wakacyjny przysposobienia harcersko-wojskowego w Goleszynie i po złożeniu egzaminów otrzymał stopień wywiadowcy i funkcję zastępowego ZHP.

W 1939 r. złożył egzaminy wstępne do Seminarium Nauczycielskiego w Wymyślinie, gdzie został uczniem klasy I. Wojna jednak uniemożliwiła mu dalszą edukację.

Pracował w gospodarstwie rodziców i u niemieckiego ogrodnika w Wymyślinie. Z inicjatywy innych nauczycieli TON rozpoczął komplety tajnego nauczania w zakresie szkoły powszechnej, udzielając lekcji dziewięciorgu dzieciom. Nauczał początkowo języka polskiego i matematyki w klasach pierwszych i drugich. W miarę zdobywania doświadczenia rozszerzał zakres nauczania o podstawy geografii i elementów historii, gimnastyki.

Po wojnie ukończył: Liceum Pedagogiczne w Płocku, Studium Nauczycielskie w Warszawie kierunek geografia, pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim, Studium Podyplomowe Kierowanie i Zarządzanie Oświatą. Pracował w wielu placówkach oświatowych – w Szkołach Podstawowych w Grąbcu, Wilczogórze, Susku, Zbiorczej Szkole Gminnej w Sierpcu, Gimnazjum w Susku. Pełnił funkcję kierownika szkoły, Zastępcy Inspektora Szkolnego do Spraw Oświaty i Kultury. Przez całe dorosłe życie działał społecznie, miał status kombatanta. W 2004 r. Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie wydał mu bezterminowe zezwolenie na noszenie umundurowania i odznak wojskowych. Był wielokrotnie odznaczany, między innymi otrzymał: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Krzyż Zasługi, Złotą Odznakę ZNP, Odznakę za 50-letnią przynależność do ZNP.

W grudniu 2020 r. został uhonorowany przez Zarząd Główny ZNP w Warszawie Listem gratulacyjnym za 60-letnią przynależność do organizacji.

Pan Mirosław Hińcz był osobą będącą symbolem sierpeckiej oświaty, łączącą tradycję ze współczesnością. Utrzymywał kontakt ze szkołami. Chętnie i barwnie opowiadał uczniom i młodzieży o trudnych czasach wojennych. Zawsze udzielał się w pracy związkowej. Był Prezesem Ogniska ZNP w Borkowie, Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej, Społecznym Inspektorem BHP w Borkowie Kościelnym, Członkiem Komisji Historycznej Oddziału Powiatowego w Sierpcu. Jeśli tylko zdrowie pozwalało, wraz z małżonką chętnie uczestniczył we wszystkich uroczystościach związkowych: spotkaniach Sekcji Emerytów i Rencistów, Dniach Nauczyciela i wigilii.

Dziś wiele pokoleń wdzięcznych jest Koledze Mirosławowi za przekazaną wiedzę i kształtowanie postaw patriotycznych w czasie, kiedy zdobywanie wiedzy było utrudnione.

 

Nauczyciel

Andrzej Majewski powiedział: „Życie to taki dziwny teatr, gdzie tragedia miesza się z farsą, scenariusze piszą sami aktorzy, suflerem jest sumienie i nigdy nie wiadomo, kiedy otworzy się zapadnia”.

Mirosław Hińcz urodził się w 1926 roku w Rachocinie koło Sierpca. Wychował się w rodzinie rolniczej o głębokich tradycjach patriotycznych.

Tajne nauczanie podjął z poręczenia państwa Krasińskich. Komplety odbywały się w domu rodzinnym. Była to bardzo trudna praca. Należało zadbać o bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli. Za żywność od rolników zdobywano papier pakowy, na którym dzieci uczyły się pisać. Jako pomoce dydaktyczne do matematyki służyły ziarna grochu, fasoli czy drobne kamienie. Lekcje z biologii i geografii odbywały się nad rzeką Sierpienicą. Po wojnie kolega Mirosław ukończył studia. W 1961 roku geografię w Studium Nauczycielskim i 1978 roku pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim. Pracował w wielu placówkach oświatowych – w szkole w Grąbcu, Wilczogórze, Susku, Zbiorczej Szkole Gminnej w Sierpcu. Pełnił funkcję Zastępcy Inspektora Szkolnego do Spraw Oświaty i Kultury. Przez całe dorosłe życie działał społecznie. Od 1949 był członkiem ZNP, miał również status kombatanta. Był wielokrotnie odznaczany.

Całe swoje życie związał ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego. Był wierny ideałom naszej organizacji. Dobro ucznia i wysoki poziom edukacji były dla niego najważniejsze. Za działalność związkową został uhonorowany przez Zarząd Główny ZNP Złotą Odznaką i medalem za 50-letnią przynależność. Kochał ludzi i przyrodę, szczególnie bociany. Wiedział o nich chyba wszystko. Odszedł od nas człowiek niezwykle skromny, prawy, ostatni członek Tajnej Organizacji Nauczycielskiej na terenie powiatu sierpeckiego.

W zmarłym tracimy przyjaciela, oddanego pedagoga, otwartego na potrzeby innych.

„Nie żyjemy, aby umierać... ale umieramy, aby żyć wiecznie”.

Drogi kolego Mirosławie, będziesz żył wiecznie w naszej pamięci. Żegnam Cię w imieniu Zarządu Okręgu Mazowieckiego Związku Nauczycielstwa Polskiego, Oddziału Powiatowego w Sierpcu oraz Sekcji Emerytów i Rencistów.

Teresa Domagalska

 

Druh OSP

Druh Mirosław Hińcz jest dla nas, jego wychowanków, pomnikiem naszej społeczności, wielkim patriotą, ostoją spokoju i miłości do ludzi oraz natury, inicjatorem, oddanym całym sercem straży druhem.

Jedną z jego pasji była OSP. W latach 1956-2000 był sekretarzem ZMGZOSPRP w Sierpcu. W 1974 roku został prezesem OSP Susk, następnie od 1978 r. do 2011 był jej sekretarzem. Brał udział w wielu akcjach ratowniczych. Uczestniczył także w kupnie sztandaru w Poznaniu dla naszej straży.

Był dokumentalistą jak również pasjonował się pogłębianiem wiedzy pożarniczej wśród młodzieży, będąc długoletnim przewodniczącym komitetu OTWP, a przez dwie kadencje był w komisji historyczno-muzealnej i rady ds. młodzieży od 1998 roku przy ZG ZOSRP w Warszawie. Pod jego nadzorem nasza młodzież uczestniczyła w eliminacjach krajowych, zdobywając medale w Świnoujściu i Jeleniej Górze.

Druh Mirosław był aktywnym członkiem w LOP i PTOP „Pronatura”, czego przykładem jest jego zaangażowanie w ochronę bocianów. Pierwsze gniazdo zbudował w wieku 12 lat. Zamieścił wiele artykułów na ten temat w biuletynach, Przyrodzie Polskiej oraz innych pismach. Pisał też do Strażaka, Przyjaciela Dziecka, naszego parafialnego miesięcznika Wiara i Życie, Tygodnika Płockiego, Notatek Płockich. Było tego mnóstwo. Nie sposób wyliczyć.

Cóż by było warte życie, gdyby nie wsparcie bliskich osób, a taką miał i ma przy sobie druh Mirosław – żonę Krystynę – również naszą nauczycielkę i wychowawczynię. Tolerancyjna dla pasji męża, wspierała go w tym do ostatniego jego tchu.

Susk, niewielka wieś, tu wszyscy się znamy, rozmawiamy, ale i mijamy…

Nasz druh Mirosław nikogo nie omijał, uwielbiał spacery, często zatrzymywał się i z nami rozmawiał, był takim jak my, naszym sąsiadem, a jednak niezwykłym. Jego dewizą oprócz „Kto Ty jesteś, Polak mały…” było:

„Bo wszędzie gdzie życie i mienie człowieka,

Gotowy potargać na strzępy los zły

Śpieszmy z pomocą bo nie ma co zwlekać

Rycerze Floriana to My”

Druhu Mirosławie, Ty nam wskazałeś drogę, którą mamy iść przez życie. Dziś my, Twoi wychowankowie, odprowadzamy Ciebie jedną z dróg – niestety ostatnią, ale… Człowiek żyje tak długo, jak długo żyje o nim pamięć… Nie zapomnimy.

Cześć Twej pamięci.

Druhny i druhowie OSP Susk oraz prezes OSP Susk Piotr Kraśniewski

ogłoszenie płatne

(opr. red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%