Zamknij

Narodowe Święto Niepodległości w Sierpcu

02:54, 17.11.2022 . Aktualizacja: 21:51, 19.11.2022
Skomentuj

 

 

11 listopada 1918 r. to dzień, w którym Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu pełnię władzy nad wojskiem. 11 listopada to symboliczny dzień odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów. 11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości.

 

W tym roku obchody Narodowego Święta Niepodległości w Sierpcu rozpoczęły się przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Przybyły poczty sztandarowe, byli przedstawiciele władz samorządowych województwa, powiatu i miasta, harcerze, uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy i pracownicy zakładów pracy, służb mundurowych, członkowie organizacji społecznych, mieszkańcy Sierpca. Honorową wartę zaciągnęli żołnierze 64. Batalionu Lekkiej Piechoty oraz uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu. Uroczystość poprowadził Marek Zdrojewski.

 

Warto pamiętać

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik mówił o potrzebie oddania czci tym, którzy walczyli o wolność. Wspominał, jak trudne były pierwsze lata istnienia państwa polskiego.

— Warto sobie też uświadomić, że dziś, w roku 2022, ta 104. rocznica to również 33 lata tej nowej wolności i suwerenności. To jest najdłuższy okres w historii Rzeczypospolitej Polskiej pokoju, spokoju i rozwoju. Na co dzień może tego nie pamiętamy, budzimy się rano i myślimy, że tak musi być, ale historia i to, co się dzieje wokół nas, pokazuje, że tak nie musi być — mówił marszałek.

Dyrektor Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpca Michał Weber przybliżył historię odzyskania niepodległości w powiecie sierpeckim, który w listopadzie 1918 r. był okupowany przez Niemców. W sobotę, 9 listopada 1918 r., oddział POW z Kisielewa wyposażony w jeden karabin rosyjski, na dodatek bez zamka, zdobył cztery niemieckie samochody, piętnaście karabinów i amunicję. Następnego dnia komendant POW w Sierpcu Chawłowski przejął z rąk niemieckich sierpeckie więzienie, pocztę, spichlerz, urząd powiatowy, stację kolei wąskotorowej, magistrat wraz z kasą skarbową z gotówką i aktami. 11 listopada w mieszkaniu Radomyskich zebrali się wszyscy mianowani już kilka miesięcy temu na ważne stanowiska w Sierpcu. Byli to: Ignacy Konarzewski — Starostwo Powiatowe, Świerczewski — Magistrat, Grzybowski — więzienie, Cybulski — stacja kolejowa, Borucki — policja oraz tymczasowy burmistrz — Wacław Gurbski.

— 12 listopada 1918 r. (wtorek) o godzinie 10.00 rano odprawiono mszę dziękczynną, w której brała udział kompania POW pod bronią. W czasie nabożeństwa oddano trzy salwy ślepakami. Po mszy utworzył się pochód, który pomaszerował pod ratusz i do koszar. Tak skończyło się panowanie Niemców w Sierpcu — opowiadał Michał Weber.

Przewodnicząca Stowarzyszenia Historyczno–Patriotycznego Ziemi Sierpeckiej „Pamięć i Prawda” Anna Czachorowska przypomniała historię ustanowienia Święta Niepodległości. W 1937 r. Sejm RP podjął uchwałę, w której zapisano: „Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny - jest uroczystym Świętem Niepodległości”.

Złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem marszałka. Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Sierpc zagrała wiązankę piosenek patriotycznych.

 

Nasza zbiorowa dusza

Uczestnicy obchodów przemaszerowali do kościoła farnego, gdzie odbyła się msza święta w intencji ojczyzny. Nabożeństwo odprawił proboszcz ks. Sławomir Zalewski. W homilii zwrócił uwagę na zbiorową duszę narodu, która trwa przez wieki. Przytoczył słowa Ignacego Paderewskiego dotyczące Fryderyka Chopina: „Człowiek wielki, choćby największy, ani nad narodem, ani poza narodem być nie może. On jest z jego ziarna, jego cząstką, jego kwiatem, jego kłosem, a im większy, urodziwszy, mocniejszy, tym sercu narodu bliższy. Szopen może nie wiedział jakim był wielkim. Ale my wiemy, że on wielki naszą wielkością, że on silny naszą siłą, że on piękny naszym pięknem. On nasz, a my jego, albowiem w nim się objawia cała nasza zbiorowa dusza". Proboszcz mówił też o idei pielgrzymstwa polskiego, stworzonej przez Adama Mickiewicza. Podkreślał, że trzeba zachować korzenie, czcić bohaterów, pamiętać o historii, o przodkach, o swoim miejscu urodzenia, wychowania. Ksiądz Sławomir Zalewski stwierdził, że należy łączyć wartości materialne z duchowymi.

— Pracować dla ojczyzny i intelektualnie budując wielkie pomniki literatury, sztuki, ale również modernizować ją, budować jej byt materialny - to jest też miłość ojczyzny, żeby ona wyglądała jak najpiękniej, żeby lśniła jasnością, żeby również Polska nabierała cech wielkości, piękna, mądrości poprzez zdobycze techniczne, intelektualne. To jest nasze zadanie, zadanie młodego pokolenia. To też buduje duszę narodu. Nie można skupić się tylko na tym, co materialne, bo zatraci się coś istotnego. Zatraci się tożsamość narodu i tożsamość Polaków — mówił ks. proboszcz.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%