Co sokolnik robi z przednimi zębami? Jak smakuje gulasz z jelenia? Czy zmodernizowany „Dołek” w Sierpcu nadaje się na potańcówkę? Te pytania znalazły swoją odpowiedź podczas pierwszej edycji Festiwalu Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej w Sierpcu – wydarzenia, które połączyło tradycję łowiecką, edukację przyrodniczą i dobrą zabawę.
W samo południe, 14 czerwca 2025 r., dźwiękiem sygnałów myśliwskich i śpiewem zespołu „Hubertus” rozpoczęła się msza św. Hubertowska w kościele szkolnym w Sierpcu. Po nabożeństwie odbyła się niecodzienna parada, w której szły poczty sztandarowe, sokolnicy z ptakami drapieżnymi na rękawicach, myśliwi z psami oraz mieszkańcy miasta. Plac Chopina w Sierpcu po raz pierwszy po modernizacji stał się miejscem zabawy. Rozbrzmiewała muzyka myśliwska, unosił się zapach dziczyzny i zebranych z lasu ziół.
Myśliwskie opowieści
– Witamy państwa serdecznie na naszym pierwszym Sierpeckim Festiwalu Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej Darzbór! – powitał przybyłych burmistrz miasta Jarosław Perzyński.
Przygotowano dużo atrakcji. Dzieci zaproszono do rysowania swoich wyobrażeń o lesie. Powstawały rysunki z jeleniami, wiewiórkami, dębami i wilkami. Można było też podpatrywać grupę artystów, którzy na płótnach malowali leśne zwierzęta. Starsi uczestnicy festiwalu zatrzymywali się przy stoiskach Lasów Państwowych, uczniów ze Studzieńca, pszczelarzy i sokolników. Trwały pokazy kulinarne z degustacją dań z dziczyzny. Najmłodsi chętnie zjeżdżali na dmuchanych zjeżdżalniach. Starsi z zapałem słuchali opowieści myśliwych. Można było dowiedzieć się więcej o hodowli sokołów, poznać rasy psów myśliwskich, posłuchać o przygodach na polowaniu. Wiele dobrej zabawy zagwarantowała grupa Knieje, która wystąpiła w widowisku „Myśliwska uczta”. Spektakl pełen humoru, pięknych kostiumów i klimatycznej scenografii odkrył przed widzami tajemnice tradycji łowieckich.
Potańcówka pod chmurką
Zwieńczeniem imprezy była potańcówka pod chmurką. Nowy parking okazał się doskonałym miejscem na tańce.
– W końcu sierpecki „Dołek” ożył. Dawno nic tutaj się nie działo. Prosimy o więcej takich imprez – powiedział sierpczanin.
Głównym organizatorem festiwalu była Fundacja „Sierpc – Miasto ze Smakiem”, wspomogli ją Parafia św. Maksymiliana Kolbego, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu, Stowarzyszenie Miłośników Browaru Kasztelan, Lasy Państwowe, Stowarzyszenie Dla Przyszłości Sierpca i Powiatu Sierpeckiego, Koło Łowieckie „Tur”, Związek Kynologiczny w Polsce, Grupa Knieje. Partnerem wydarzenia był Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz