Zamknij

Rocznica nadania imienia Zespołowi Szkół nr 1

02:49, 24.02.2024 . Aktualizacja: 03:03, 24.02.2024
Skomentuj

 

 

W tym roku mija 50 lat od chwili, gdy patronem sierpeckiej szkoły został bohater narodowy Argentyny, Chile i Peru generał José Francisco de San Martín. Rocznicowa uroczystość była okazją do podziękowań i wspomnień.

 

Przybyłych na galę powitał dyrektor Mechanika Piotr Tyndorf. Wśród zaproszonych gości byli m.in. ambasador Republiki Argentyńskiej Alicia Irene Falkowski, przedstawiciele władz samorządowych województwa, powiatu i miasta, władz państwowych, służb mundurowych, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych i instytucji współpracujących ze szkołą oraz sponsorzy. Uroczystość rozpoczęła się od odsłonięcia popiersia generała José de San Martín przez ambasador Republiki Argentyńskiej.

 

To już pięćdziesiąt lat

10 stycznia 1974 roku Rada Pedagogiczna Mechanika podjęła decyzję o nadaniu szkole imienia. Na początku lutego 1974 roku odbyło się spotkanie ambasadora Republiki Argentyny w Polsce Santiago Leona de La Lastra z młodzieżą. Podczas tej wizyty ambasador starał się przybliżyć postać generała José de San Martín, a także obraz życia Argentyny. 24 lutego 1974 roku odbyło się uroczyste nadanie szkole imienia z udziałem przedstawicieli Ambasady Argentyny, władz oświatowych i administracyjnych. Akt nadania imienia został wręczony dyrektorowi Jarosławowi Nowakowskiemu przez kuratora Czesława Dyję. Odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonał ambasador Argentyny wraz z wiceministrem oświaty Zygmuntem Huszczą.

Trudno mi uwierzyć, że nasza placówka już pięćdziesiąt lat nosi imię tej niezwykłej postaci. To pięćdziesiąt lat przyjaźni, wzajemnej pomocy i wsparcia ze strony naszych przyjaciół z Ameryki Południowej. Przez ten czas wielokrotnie gościliśmy w naszych murach przedstawicieli Ambasady — mówił Piotr Tyndorf.

Szczególnymi chwilami w życiu szkoły jest uhonorowanie najlepszych absolwentów dyplomami Ambasadora Republiki Argentyńskiej. Od 1977 r. tego zaszczytu dostąpiło aż 150 osób. W ich imieniu podziękował pierwszy z uhonorowanych dyplomem Andrzej Czarciński.

Nasza współpraca to przede wszystkim żywe kontakty. Jako uczniowie, nauczyciele i dyrektorzy przeżywaliśmy wspaniałe chwile wzruszeń, obserwowaliśmy, jak szkoła powiększa prestiż, zyskuje przyjaciół. [...] Niech żyje Argentyna! Niech żyje Polska! Niech trwa i rozwija się Zespół Szkół nr 1 im. generała José de San Martín! — powiedział Andrzej Czarciński.

 

Maksymy generała

O generale wiele opowiadała ambasador Republiki Argentyńskiej Alicia Irene Falkowski. Przedstawiła go jako pełnego cnót bohatera, który był konsekwentny w swoich działaniach. Zostawił też maksymy dla córki, które miały jej pomóc godnie żyć. Wśród nich znalazły się m.in. miłość do prawdy i nienawiść do kłamstwa, miłosierdzie dla ubogich, szacunek dla własności innych, umiejętność zachowania tajemnicy, tolerancja dla wszystkich religii, łagodność wobec służących, ubogich i starych, pogarda dla luksusu, miłość do kraju i wolności.

Zespół Szkół nr 1 jest oczywistym i namacalnym przykładem zastosowania tych naczelnych zasad, stale chronionych i stosowanych przez tego wybitnego dowódcę wojskowego, ale też ojca, dziadka oraz patriotę. Nie ma wątpliwości, że byłby dumny, widząc, jak jego dziedzictwo jest przekazywane przez tyle argentyńskich i polskich pokoleń — powiedziała ambasador.

 

Czas podziękowań

Spotkanie było okazją do wyrażenia wdzięczności. W imieniu marszałka Adama Struzika Medal Pamiątkowy Pro Masovia dla Ambasady Republiki Argentyny na ręce ambasador Alicie Irene Falkowski przekazał Jan Rzeszotarski. Goście z wielkim uznaniem wypowiadali się o szkole i współpracy z Argentyną. Wspominano wspólnie przeżyte chwile. Były życzenia dalszej owocnej wymiany doświadczeń i nauczania w duchu przyjaźni pomiędzy narodami.

Galę uświetniły występy młodzieży z Zespołu Szkół nr 1.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%