Zamknij
REKLAMA

Warsztaty w gminie Gozdowo

23:27, 16.06.2022 | Gminna Biblioteka Publiczna w Gozdowie
Skomentuj fot. GBP w Gozdowie
REKLAMA

 

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Gozdowie zakończyła realizację projektu ,,Zdrowy powrót do przeszłości. Rusz się!” w ramach grantu Fundacji ORLEN ,,Moje miejsce na Ziemi”. Dzięki udzielonemu wsparciu finansowemu instytucja ta przeprowadziła cykl sześciu warsztatów dla dzieci. Poznawano tajniki ekologii i przyrody.

 

Warsztaty dla serca i rozumu

Co miesiąc dwudziestoosobowa grupa uczestników spotykała się, by wspólnie poszerzać swoją wiedzę na temat troski o planetę, kreatywnie spędzać czas oraz przede wszystkim bawić się tak, jak robili to ich rodzice i dziadkowie. Dzieci w ramach warsztatów dowiedziały się, na czym polega praca leśniczego działającego w ich rejonie oraz nauczyły się, jak dawać drugie życie przedmiotom przeznaczonym do wyrzucenia. Uczestnicy mieli okazję wykonać własne rzeźby z mydła dzięki spotkaniu z artystą rzeźbiarzem. Podczas spotkań projektowych przypomniano, na czym polega gra w podchody, były też zawody sprawnościowe, gra w klasy, kapsle czy kalambury. Najmłodsi wiedzą już również, jak robić własne tradycyjne wypieki oraz znają zastosowanie ziół w codziennym życiu.

 

Wszystko, co dobre, szybko się kończy

Pół roku realizacji projektu dobiegło końca. 11 czerwca odbyły się ostatnie warsztaty w ramach zaplanowanych działań. To wieńczące inicjatywę spotkanie miało miejsce w Środowiskowym Domu Samopomocy w Ostrowach, gdzie uczestnicy projektu poznali część podopiecznych ośrodka i wspólnie spędzili z nimi czas podczas przygotowywania chleba, tworzenia woreczków z aromatycznymi ziołami i przy ognisku. Gdy ostatnie sobotnie warsztaty dobiegły końca, dyrektor biblioteki Renata Będzikowska podziękowała uczestnikom za wspólnie spędzony czas. Nie zabrakło słów wdzięczności za dotychczasową współpracę i pomoc w organizacji i realizacji projektu dla wójta gminy Gozdowo oraz kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowach. Na ręce Zofii Miller, wiceprzewodniczącej Rady Gminy Gozdowo, reprezentującej wójta Dariusza Kalkowskiego oraz kierownik ŚDS Edyty Karczewskiej powędrowały okolicznościowe podziękowania.

Uczestnicy za udział w inicjatywie otrzymali dyplomy oraz ekologiczne gadżety.

—Pół roku warsztatów za nami, wiele uśmiechów i wspólnych doświadczeń. Był to czas bogaty w wiedzę i wskazówki, by żyć bardziej ekologicznie, a jednocześnie dobrze się przy tym bawić. Mam nadzieję, że to, co wspólnie przeżyliśmy, będzie nie tylko miłym wspomnieniem, ale również motywacją do podjęcia przez was małych kroków, by chronić i rozwijać wasze miejsca na Ziemi — powiedziała koordynator projektu Dagmara Szychułda.

 

Czas na podsumowanie

Program grantowy Fundacji ORLEN ,,Moje miejsce na Ziemi” wspiera mieszkańców w działaniach na rzecz ich społeczności. Inicjatywa Gminnej Biblioteki Publicznej w Gozdowie pt: ,,Zdrowy powrót do przeszłości. Rusz się!” w ramach udziału w IV edycji programu ma na celu uświadamiać młode pokolenie, jak ważnym elementem życia jest dbałość o klimat i środowisko naturalne.

W ramach dofinansowania w wysokości 5 000,00 zł biblioteka zakupiła niezbędne materiały i narzędzia oraz przeprowadziła cykl warsztatów ukazujących, że każde działanie na rzecz ekologii przyczynia się do poprawy jakości życia. Uczestnicy poznali zabawy i formy spędzania czasu z dawnych lat, co da im większą motywację do częstszych przerw od elektroniki i odkrywania lokalnych walorów przyrodniczych.

 

(Gminna Biblioteka Publiczna w Gozdowie)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%