Zamknij

Plon niesiemy, plon w gospodarza dom

11:43, 05.09.2018 Aktualizacja: 11:49, 05.09.2018
Skomentuj

Dożynki w gminie Gozdowo odbywają się w trzech miejscowościach: Lelicach, Kurowie i Gozdowie. Mieszkańcy Bogu dziękują za plony, a rolnikom za pracę, która sprawia, że na naszych stołach nie brakuje chleba

 

Dożynki to wielkie święto na wsi. Moment, w którym, jak powiedział Jan Paweł II, należy oddać „hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić”. Polska wieś jest mocno związana z wiarą w Boga, a dożynki na terenie gminy Gozdowo zawsze powiązane są z podziękowaniem Stwórcy za dary ziemi i modlitwą za tych, którzy na niej pracują.
 

Chleb, który łączy

W tym roku, jako pierwsi, święto plonów obchodzili mieszkańcy parafii Lelice. Proboszcz parafii Bonisław, ks. Franciszek Kuć, odprawił dziękczynną Eucharystię i wygłosił kazanie. Ks. proboszcz podkreślił rolę chleba, który zawsze gości na polskim stole, łączy ludzi, a także „otwiera oczy na drugiego człowieka, bliźniego, potrzebującego pomocy”. Ks. Franciszek Kuć mówił również, iż należy zawsze zauważyć prostego, biednego, potrzebującego człowieka i dzielić się z nim darami Boga.

W Kurowie od wielu lat celebrowane są dożynki parafialne. W miejscowym kościele odbywa się uroczysta msza święta, podczas której święcone są dożynkowe wieńce i chleb wypieczony z mąki z tegorocznych zbóż. W tym roku parafianie zgromadzili się w świątyni, by podziękować Bogu. Mszę świętą odprawił ks. Waldemar Dziewulski.

W Gozdowie nabożeństwo koncelebrowali księża wszystkich parafii położonych na terenie gminy. Mszy św. przewodniczył dziekan dekanatu bielskiego ks. Kazimierz Dziadak, który w kazaniu odniósł się m.in. do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, mówił o obowiązkach, które nakłada na nas wolność.

 

Zasłużony dla rolnictwa

Podczas dożynek w każdej z miejscowości wójt Dariusz Kalkowski dziękował rolnikom za ich ciężką pracę, za chleb, który codziennie gości na naszych stołach. Dożynki są bowiem czasem, kiedy wszyscy razem mogą spotkać się i cieszyć z owoców ich pracy.

Dożynki w Gozdowie były okazją do wręczenia medali „Zasłużony dla rolnictwa”, przyznanych przez Ministra Rolnictwa tym, którzy pracują na roli, ale też tym, którzy działają na wsi dla wspólnego dobra. Medale otrzymali: Bogdan Franciszkiewicz, Mariusz Ludwiczak, Zbigniew Piusiński, Wiesław Popis, Paweł Skrobiszewski, Anna Adamkowska, Piotr Buńkowski, Roman Cendlewski, Krzysztof Jóźwiak, Wojciech Kaczorowski, Maciej Kęsicki, Wojciech Lubiński, Stanisław Łukowski, Barbara Mańkowska, Zofia, Miller, Jacek Popławski, Katarzyna Rędzikowska, Andrzej Smoleński, Stanisław Śmigielski, Sławomir Zarembski,

Podziękowania dla rolników złożył również starosta sierpecki Jan Laskowski. W imieniu marszałka województwa mazowieckiego wręczył dyplomy uznania dla Bogdana Franciszkiewicza, Mariusza Ludwiczaka, Pawła Skrobiszewskiego, Zbigniewa Piusińskiego i Wiesława Popisa z podziękowaniem za zasługi oraz całokształt realizowanych działań na rzecz rozwoju rolnictwa w województwie mazowieckim.

 

Lokalne sprawy

Zwyczajem na dożynkach w gminie Gozdowie stało się podsumowanie dokonań i przedstawienie planów na najbliższy czas. Wójt Dariusz Kalkowski poruszył kwestie m.in. planów dotyczących powstania domu seniora w budynku po szkole w Ostrowach, uruchomienia komunikacji gminnej jako uzupełnienie publicznej, dalszą przebudowę dróg i chodników, powołania koordynatora do spraw sportu. Dariusz Kalkowski poinformował, iż będzie zabiegał o zakup nowych samochodów dla strażaków.

 

Konkurs na dożynkowy wieniec

Gmina Gozdowo jest jedną z nielicznych, gdzie powstaje tyle dożynkowych wieńców. Nagradzane są wszystkie, ale trzeba wyłonić też zwycięzców. A nie są to łatwe decyzje, bo wieńce są oryginalne, przygotowywane z wielkim pietyzmem i dbałością o szczegóły. Podczas dożynek w Lelicach za najładniejszy uznano wieniec wykonany przez KGW Bonisław. Będzie on reprezentował parafię na dożynkach wojewódzkich. W parafii Kurowo szczególnie wyróżniono wieniec z Kurówka, który również weźmie udział w dożynkach wojewódzkich. W Gozdowie zwyciężył wieniec KGW Dzięgielewo, a gminę Gozdowo w dożynkach wojewódzkich będzie reprezentował wieniec przygotowany przez sołectwo Czachorowo.

 

Podzielić się chlebem

Podczas dożynek bardzo ważnym momentem jest obrzęd dzielenia się chlebem. O jego znaczeniu, o trudnej pracy rolnika, która sprawia, że chleb jest wypiekany, w Lelicach i Gozdowie opowiadały dzieci z miejscowych szkół. To one przekazywały chleb gospodarzowi gminy, który podzielił go wśród przybyłych.

O oprawę artystyczną dożynek zadbali uczniowie szkół, przedszkoli, a także Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Gozdowskiej i Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP.

W Kurowie po uroczystościach w kościele dokonano poświęcenia wyremontowanej strażnicy OSP w Kurówku.

Jak na dożynki przystało, był też czas na zabawę.

 

Fotogaleria z dożynek w Lelicach (foto UG Gozdowo)http://ekstrasierpc.pl/pl/15_fotorelacje/93_oficjalnie/213_dozynki_w_lelicach.html

Fotogaleria z dożynek w Kurowie (foto UG Gozdowo)http://ekstrasierpc.pl/pl/15_fotorelacje/93_oficjalnie/214_dozynki_w_kurowie.html

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%