Zamknij

Dzień patrona szkoły w Szczutowie

08:52, 31.05.2023 Aktualizacja: 13:38, 04.06.2023
Skomentuj

 

 

Od 23 lat patronem Szkoły Podstawowej w Szczutowie jest Władysław Stanisław Reymont. Społeczność szkolna pielęgnuje pamięć o polskim nobliście, kładąc szczególny nacisk na to, w jaki sposób pokazywał wieś. W tym roku w Dzień Patrona przypomniano zwyczaje związane z Zielonymi Świątkami.

 

Na tegoroczne obchody przybyło wielu gości, m.in. wójt gminy Szczutowo Andrzej Twardowski, przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Kopciński, ks. Marian Orzechowski, prezes stowarzyszenia Nasz Reymont Anna Wojciechowska, emerytowane dyrektor szkoły Ryszarda Kubiak i Hanna Nagórek, przedstawiciele zaprzyjaźnionych szkół i instytucji, rodzice. Zebranych powitała dyrektor Monika Kordyzon.

 

Starym zwyczajem

Sala gimnastyczna zmieniła się w polską wieś. Pojawiły się chałupy, drewniany kościół, a nawet przydrożna kapliczka. W ogródkach zakwitły kwiaty. Uczniowie nawiązali do Zielonych Świątek. Było to jedno z najbardziej rozśpiewanych i roztańczonych świąt. Dziś już mało kto zna stare obyczaje. W Szczutowie przypomniano, że wiosna była najlepszym czasem na wyznanie miłości.

— We wilyjo Zielónych Świąt, płod wiecór, parobcaki sły na Zielonke i tam ucinały gałęzie łolszyny. Potym brały kilof ablo drąg, robiły dziury w zimi wele chałup i w te dziury wtykały gałęzie. Tak je ładnie, równiośko ustawały, że jak się patrzyło, to tak jak pło snurku było. Noo… w chtóry chałupie była ładno dziołska to i ta gałońź była ładno — opowiadał prowadzący.

W drugi dzień, po południu za „majami” ustawiały się odświętnie ubrane dziewczęta z matkami. Chłopcy odśpiewali i obtańcowali wszystkie kobiety, dostając w zamian podarki. Były też wyznania miłości.

Część artystyczna została przygotowana pod kierunkiem Izabeli Kalinowskiej, Doroty Zielińskiej, Konrada Mazurowskiego.

 

Medal dla szkoły

Goście byli pod wrażeniem występów uczniów szczutowskiej szkoły.

— Cieszę się, że znów możemy wspólnie przeżywać dzień patrona waszej szkoły. Dobrze, że przypominacie stare zwyczaje, nie zapominacie o tym, co było. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie i piękny występ — powiedział wójt Andrzej Twardowski.

Dyrektor Monika Kordyzon podziękowała emerytowanym dyrektorkom Ryszardzie Kubiak i Hannie Nagórek za pomoc i wsparcie. Niespodziankę miała prezes stowarzyszenia „Nasz Reymont” Anna Wojciechowska, która przywiozła Medal Jubileuszowy Fundacji im. Władysława Reymonta w Kanadzie, ustanowiony z okazji jubileuszu 50. rocznicy powstania fundacji. Otrzymało go tylko siedem szkół w Polsce. Prezes zaprosiła też do odwiedzenia Kanady.

 

Reymontowska wieś

Święto Patrona było doskonałą okazją, by wręczyć nagrody laureatom konkursu plastycznego ,,Reymontowska wieś w oczach dziecka", który odbył się pod honorowym patronatem Wójta Gminy Szczutowo.

— Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęło ponad sto prac. Jury, w składzie którego znaleźli się wszyscy nauczyciele ze Szczutowa, miało nie lada problem — powiedziała organizatorka konkursu Marta Pilarska.

Przyznano nagrody w trzech kategoriach wiekowych. Wśród przedszkolaków zwyciężyła Nadia Olewnik (SP w Szczutowie). Drugie miejsce zajęli Igor Lipiński (SP w Gójsku) i Julia Śmietańska (SP nr 3 w Sierpcu). Trzecią nagrodę otrzymał Gabriel Olewnik (SP w Gójsku). Wyróżnienia przyznano Marcelowi Żelmachowiczowi (SP w Gójsku), Marcelowi Rzewuckiemu (SP w Gójsku), Dawidowi Gabryszewskiemu (SP nr 3 w Sierpcu), Aleksandrze Sypniewskiej (SP w Szczutowie).

Wśród uczniów klas I-III jury przyznało dwie równorzędne nagrody za zajęcie pierwszego miejsca. Otrzymali je Antoni Woźnicki (SP w Szczutowie) i Helena Zglenicka (SP w Szczutowie). Drugie miejsce zajął Michał Ziółkowski (SP nr 2 w Sierpcu). Trzecia była Nikola Lipka (SP nr 3 w Sierpcu). Wyróżniono Ewę Wiśniewską (SP w Szczutowie), Laurę Majchrzak (SP nr 3 w Sierpcu), Annę Uszczyńską (SP w Lelicach).

W najstarszej kategorii, kl. IV-VIII zwyciężył Jakub Sierakowski (SP nr 2 w Sierpcu). Drugie miejsce zajęła Justyna Kasperska (SP nr 3 w Sierpcu), a trzecie Julia Drzewiecka (SP nr 3 w Sierpcu). Wyróżnienia dostali Mateusz Klimek (SP w Szczutowie), Gabriela Rucińska (SP nr 2 w Sierpcu), Oliwia Ziółkowska (SP w Łukomiu), Julia Kadzińska (SP nr 2 w Sierpcu).

Dodatkowo dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczutowie uhonorowała za reprezentowanie szkoły w wielu konkursach plastycznych Marię Przybyłowską.

Nagrody w konkursie ufundowali wójt Andrzej Twardowski, dyrektor szkoły Monika Kordyzon, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej Agnieszka Leśniewska, przewodnicząca Szkolnej Rady Rodziców Beata Szałkucka.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%