Zamknij

OSP Gójsk w Krajowym Systemie Ratowniczo - Gaśniczym

21:53, 26.06.2018 Aktualizacja: 08:42, 04.07.2018
Skomentuj

Jednostka OSP Gójsk została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Było to możliwe dzięki spełnieniu wielu warunków dotyczących sprzętu i wyszkolenia strażaków.


Na uroczystą zbiórkę przybyli m.in. poseł Waldemar Olejniczak, wójt gminy Szczutowo i jednocześnie prezes ZG ZOSP OSP RP w Szczutowie Andrzej Twardowski, przewodniczący Rady Gminy Dariusz Pilarski, komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica, komendant powiatowy PSP w Sierpcu bryg. Marcin Strześniewski, przedstawiciele jednostek OSP z terenu gminy Szczutowo oraz zaprzyjaźnieni z jednostką kierownicy zakładów pracy, druhowie z OSP Gójsk. Uroczystość poprowadzili mł. bryg. Waldemar Goczyński oraz kapitan Łukasz Chmielewski.

Przedwojenna jednostka

Krótki rys historyczny OSP Gójsk przedstawił dh Rajmund Ziółkowski. Dzieje OSP Gójsk sięgają roku 1914. Jednak pierwsza wojna przerwała proces tworzenia jednostki. Za oficjalną datę jej powstania uważa się 5 czerwca 1922 r. Pierwszym prezesem był Jan Krępicki z Podlesia. W 1925 r. zbudowano strażnicę. W 1929 r. powstała orkiestra dęta, która istniała przy OSP do 1989 r. W grudniu 1960 r. jednostka otrzymała samochód strażacki. W 1965 r. mieszkańcy Gójska rozpoczęli budowę nowej remizy. Dwa lata później oddano ją do użytku. Prezesem był wówczas Władysław Szałwiński, człowiek cieszący się wielkim autorytetem i charyzmą. W 2007 r. jednostka OSP Gójsk otrzymała mocno zniszczony samochód z OSP Mierzęcin, który służy do dziś. Ma 31 lat.

- To, że służy, jest ogromną zasługą druha Zbigniewa Dziarkowskiego, który dba o niego, jak o własne dzieci – powiedział Rajmund Ziółkowski.

W 2012 r. podczas obchodów 90-lecia istnienia jednostka otrzymała sztandar. Obecnie w OSP Gójsk zrzeszonych jest 46 członków, w tym 21 druhów zostało przeszkolonych i może brać w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Od JOT do KSRG

W 2009 r. OSP Gójsk otrzymała kategorię JOT (jednostki operacyjno-technicznej). Dzięki temu mogła zacząć się starać o włączenie do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

- Chcieliśmy, aby jednostka z Gójska, położona na końcu naszego rejonu, była wyposażona, wyszkolona i brała czynny udział w działaniach związanych z zagrożeniami, których na terenie gminy Szczutowo nie brakuje. Jest tu dużo lasów, są jeziora, są dwie ruchliwe drogi: wojewódzka – 560 i krajowa – 10 – powiedział bryg. Marcin Strześniewski.

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej podjął decyzję o włączeniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Gójsku gmina Szczutowo do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z dniem 1 maja 2018 r. Decyzja będzie obowiązywała do 30 kwietnia 2023 r. Wręczył ją prezesowi jednostki Tomaszowi Olewnikowi komendant wojewódzki PSP st. bryg. Bogdan Łasica.

Jesteście elitą

Historyczna chwila zbiega się z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, co podkreślali goście. Były też gratulacje. 

- Wchodzicie teraz do elity ratowników, tworzących Krajowy System Ratowniczo- Gaśniczy. Na obszarze województwa mazowieckiego jest prawie dwa tysiące jednostek OSP, z czego ponad pięćset jest w KSR-G. Zwiększa się zakres waszych działań i waszych zadań – powiedział st. bryg. Bogdan Łasica.

Z włączenia do systemu dumny był wójt Andrzej Twardowski.

- To wielki honor i zobowiązanie. Myślę, że druhowie sprostają temu zadaniu. Potrzebny jest sprzęt, ale potrzebni jesteście też wy, ratownicy, bez was, waszego poświęcenia, nawet najlepszy sprzęt na nic by się nie zdał – powiedział wójt.

Gratulacje druhom złożył również poseł na sejm RP Waldemar Olejniczak. 

Obecnie największym marzeniem i potrzebą druhów z OSP Gójsk jest nowy samochód bojowy.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%