W wieku 66 lat zmarł wieloletni proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Szczutowie, ksiądz kanonik Marian Orzechowski. Pożegnali go bliscy, parafianie, władze samorządowe oraz duchowni.
Marian Antoni Orzechowski był synem Franciszka i Zofii z Kosińskich. Urodził się 2 kwietnia 1958 roku w Wyszogrodzie. Szkołę podstawową ukończył w pobliskim Śladowie. Jako młodzieniec, idąc za głosem powołania, podjął naukę w szkole średniej – niższym Seminarium Duchownym Diecezji Płockiej, a następnie studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Magisterium ukończył w 1983 roku na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Święcenia kapłańskie otrzymał 5 czerwca 1983 roku z rąk biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego. Posługę duszpasterską rozpoczął od wikariatu w parafii pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika w Lekowie (lata 1983-1988). Od 1988 roku pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Marcina w Gostyninie, skąd w 1991 roku został przeniesiony na wikariat do parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Płoniawach, gdzie pracował przez dwa lata. W 1992 roku objął wikariat w parafii pw. św. Anny w Nowym Mieście, gdzie posługiwał do marca 1996 roku. 30 marca 1996 roku został proboszczem w parafii pw. św. Marii Magdaleny w Szczutowie. Swoją posługę pełnił tam aż do śmierci.
Za całokształt pracy duszpasterskiej w diecezji płockiej, w szczególności za organizację uroczystości diecezjalnych w 1998 roku, został uhonorowany tytułem Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej Pułtuskiej.
Przez 28 lat posługi kapłańskiej w parafii szczutowskiej w dekanacie sierpeckim dał się poznać jako dobry gospodarz, niezwykły organizator i społecznik, który swoją charyzmą i zaangażowaniem zjednywał rzesze ludzi do budowania wspólnego dzieła.
Jego oczkiem w głowie był stan techniczny obiektów sakralnych. Do najważniejszych prac należy zaliczyć kapitalny remont zabytkowego, drewnianego kościoła pw. św. Marii Magdaleny w Szczutowie. Odnowiony wewnątrz i na zewnątrz, lśniący czystością, malowniczo położony nad brzegiem jeziora na niewielkiej skarpie kościół jest jednym z najpiękniejszych drewnianych obiektów sakralnych północnego Mazowsza.
Dzięki staraniom i determinacji księdza Mariana Orzechowskiego ponad 300-letniemu drewnianemu kościołowi pw. św. Wawrzyńca w Bliznie nadano nowy blask. Ten, przeznaczony na magazyn w czasie II wojny kościół, odrestaurowano pod okiem konserwatora zabytków. Położony w bezpośrednim sąsiedztwie drogi wojewódzkiej 560 kościółek stał się miejscem wytchnienia i zadumy podróżujących i pielgrzymów.
Jako proboszcz parafii w Szczutowie zabiegał o utworzenie dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej miejsca modlitwy. Jego zaangażowanie i upór w dążeniu do budowy kaplicy sprawiły, że wygospodarowano pomieszczenie. Ks. Romuald Rudziński zaprojektował kaplicę, przy pełnej aprobacie Rady Powiatu w Sierpcu i wyasygnowaniu na ten cel środków przystąpiono do realizacji prac. 29 czerwca 2004 roku w czasie uroczystego oddania kaplicy przy jednoczesnym nadaniu DPS w Szczutowie imienia Jana Pawła II padły słowa: „budowa kaplicy jest zwieńczeniem tworzenia Domu Pomocy Społecznej w Szczutowie”.
Dopełnieniem prac remontowo-budowlanych jest zadbany cmentarz parafialny w Szczutowie, na którym wybudowano alejki, instalację oświetleniową, wodociągową i nagłośnienie. Od 2018 roku, jako pierwszy w dekanacie sierpeckim, cmentarz w Szczutowie można odwiedzać wirtualnie, na stronie internetowej.
Ks. Marian Orzechowski to nie tylko budowniczy, to również społecznik, potrafiący swoimi pomysłami zjednywać i przekonać do realizacji zamierzeń. Był on głównym inicjatorem i organizatorem powstania parafialnej orkiestry dętej i chóru Kantata. Początkowo orkiestra uświetniała uroczystości parafialne i lokalne, później brała też udział w uroczystościach i występach w całej Polsce i poza jej granicami, promując tym samym parafię Szczutowo i cały powiat sierpecki. Orkiestra uczestniczyła w licznych przeglądach orkiestr dętych, uroczystościach kościelnych i świeckich. Swoim graniem uświetniała msze święte, bierzmowania, odpusty, pielgrzymki, rocznice. Tam, gdzie grała orkiestra, występował też chór Kantata. W podziękowaniu za pracę w orkiestrze ks. Marian organizował muzykom letni wypoczynek, wyszukując coraz to nowe miejsca na mapie Polski.
Władze diecezjalne mianowały ks. Mariana Orzechowskiego duszpasterzem diecezjalnym rolników. Funkcję tę pełnił w latach 1988 – 2012. Przez 9 lat (trzy kolejne trzyletnie kadencje) był wicedziekanem dekanatu sierpeckiego. Od czasu wyświęcenia kaplicy w Domu Pomocy Społecznej w Szczutowie w 2004 roku był kapelanem tego Domu. Z inicjatywy ks. Mariana Orzechowskiego w Szczutowie zawiązała się grupa AA, nosząca nazwę od patronki kościoła szczutowskiego „Magdalena”. Od 2008 roku ks. Marian Orzechowski pełnił posługę duszpasterza trzeźwości. Był też honorowym członkiem i opiekunem duchowym Ogniska TKKF „Kubuś” Sierpc. W 2024 r. otrzymał tytuł honorowy Zasłużony dla Powiatu Sierpeckiego.
Zmarł 6 czerwca 2024 r. Dwa dni później został pochowany na cmentarzu w Szczutowie. Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył biskup płocki Szymon Stułkowski, a wzięło w niej udział jedenaście pocztów sztandarowych, ponad sześćdziesięciu księży i niezliczone rzesze wiernych.
Do zobaczenia
W imieniu społeczności lokalnej księdza Mariana Orzechowskiego pożegnała wójt gminy Szczutowo Aneta Ruszkowska.
Drogi księże Marianie!
Popatrz, Szczutowo całe w kwiatach, oszałamia zapachem i feerią kolorów. Woda w jeziorach coraz cieplejsza i dni najdłuższe w roku…
Dopiero skończyliśmy nabożeństwo majowe, teraz trwa czerwcowe, za chwilę odpust św. Marii Magdaleny i św. Wawrzyńca. Jest tyle do załatwienia, wszystkiego trzeba dopilnować: chór, asysta, sprzątanie, cmentarz… A i jeszcze jedno. Pragnę przypomnieć, że mamy umowę. Za rok na jesieni zjazd szkół Reymontowskich… Nieładnie nas wszystkich zostawiać z tym samych. Robimy go przecież razem, pamiętasz?
Ty jednak odmienny masz pomysł na życie. Zamiast jezior – Żywej Wody pragniesz. Już nic nie musisz. Nie kwiaty Ci w głowie czy piękno natury. Bo wprost możesz oglądać tę Miłość, o której przez lata opowiadałeś dzieciom na katechezie. Twoje odchodzenie było dla nas czasem rekolekcji. O tym, że w życiu liczy się tylko miłość do Boga i drugiego człowieka. Reszta to nic niewarte ozdobniki… Pokazałeś nam, że choroby i śmierci nie należy zamykać w szpitalu. Są one bowiem istotną częścią naszego życia, bramą do jego pełni, której wszyscy tak bardzo pragniemy i wyczekujemy.
Paraliżująca wiadomość o Twojej przedwczesnej śmierci uświadomiła nam nieuchronność ludzkiego przemijania, a jednocześnie uzmysłowiła potrzebę bycia zawsze gotowym na spotkanie ze Stwórcą. Nasuwają się jednak pytania – dlaczego już? dlaczego teraz? dlaczego tak wcześniej?
Nie wyobrażamy sobie Szczutowa bez Ciebie. Byłeś „kopalnią pomysłów”, „wulkanem energii”, emanującym swoją radością na wszystkich dookoła. Nikt nie był Ci obojętny, dostrzegałeś każdego, bez względu na status materialny czy pozycję społeczną. Przez ostatnie 28 lat byłeś naszym przewodnikiem duchowym, opiekunem wspólnoty parafialnej, współpracownikiem, przyjacielem, sąsiadem. Zapamiętamy Cię jako gospodarza zatroskanego o dobra duchowe, kulturowe i materialne naszej społeczności.
Kochany Księże Proboszczu!
Jako Wójt Gminy żegnam Cię w imieniu własnym, Rady Gminy, Urzędu Gminy, jednostek podległych, braci strażaków, całej wspólnoty samorządowej oraz wszystkich mieszkańców gminy Szczutowo.
Do zobaczenia w Niebie!
Księdza proboszcza Mariana Orzechowskiego podczas pogrzebu pożegnali też: przedstawicielka Rady Parafialnej, dyrektor Szkoły Podstawowej w Szczutowie oraz dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Szczutowie.
Biografia opr. na podstawie tekstu Dariusza Lazarowskiego
Elzbieta21:03, 19.06.2024
0 0
Proboszczu spoczywaj w pokoju 21:03, 19.06.2024
Elzbieta 21:06, 19.06.2024
0 0
Proboszczu to stało się za wcześnie widocznie Bóg tak chciał będzie nam ciebie bardzo brakowac spoczywaj w pokoju 21:06, 19.06.2024