10 grudnia 1903 r. wmurowano kamień węgielny i poświęcono fundamenty pierwszego w diecezji płockiej kościoła pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w parafii w Gójsku. 120 lat później przypominano o tamtych wydarzeniach.
Na uroczystości do Gójska przybył biskup płocki Szymon Stułkowski. Byli też księża z dekanatu sierpeckiego na czele z dziekanem ks. Józefem Łozeckim, przedstawiciele władz samorządowych: starosta Andrzej Cześnik, wójt gminy Szczutowo Andrzej Twardowski, przewodniczący Rady Gminy Szczutowo Zbigniew Kopciński, radni, nauczyciele, uczniowie, strażacy, parafianie.
Budowa świątyni w Gójsku
„W dyecezyi płockiej, dekanacie rypińskim, przy trakcie wiodącym z Sierpca do Lipna, wśród opaczysk, zarośli, piachów i lasów rozsadowiła się od wieków uboga parafia gójska. Tuż — przy szosie — pośrodku wsi Gójska stanął drewniany kościółek wzniesiony 1783 r. przez ówczesną dziedziczkę dóbr gójskich, a starościnę golubską Ludwikę Wesslową, który w końcu minionego wieku groził zupełną ruiną.
Trzeba było koniecznie wznieść nowy kościół, bo stary nie nadawał się bardzo do restauracyi, zresztą parafia potroiła się w ludność, a tu czasy ciężkie, parafia uboga, w dodatku filia, należąca do niej, ciągle stawała sztorcem do budowy nowego przybytku Bożego. To też trzej z rzędu proboszczowie gójscy poświęcili całą swoją energię młodzieńczą i zapał zbożny (ks. Jan Świderski, ks. Klemens Greffkowicz, ks. Stanisław Gogolewski), aby zbudować nowy kościół w Gójsku, lecz tysięczne przeszkody stanęły na przeszkodzie. Nawet bezpośredni mój poprzednik ks. Stanisław Gogolewski padł ofiarą swej gorliwości: za zbieranie składek na mający się wznieść kościół gójski policya osadziła go w klasztorze oborskim oo. Karmelitów” — pisał w Tygodniku Popularnym Religijno-Społecznym „Mazur” z 28 czerwca 1906 r. ks. Walenty Załuski, któremu udało się doprowadzić do budowy kościoła.
10 grudnia 1903 r. ks. biskup Jerzy hrabia Szembek uroczyście poświęcił fundamenty pod nowo budujący się kościół w Gójsku i nadał mu na „wieczne czasy tytuł świątyni Serca Pana Jezusa”. Budowniczym świątyni nie było łatwo. W 1904 r. Gójsk prawie zniszczył ogromny pożar. Spłonęła też kaplica wraz z organami, ołtarzem, konfesjonałami, monstrancjami. O środki nie było łatwo, bo parafię nawiedziło gradobicie, nieurodzaj, zaborca gnębił podatkami, wielu gójszczan zabrano do wojska w związku z wojną rosyjsko-japońską, wiele osób było też nieprzychylnych budowie. Mimo to kościół budowano. 11 listopada 1906 r. został wyświęcony i odtąd służy parafianom.
Droga dla Jezusa
Uroczystej mszy świętej przewodniczył ks. biskup Szymon Stułkowski. Podczas nabożeństwa dziękowano za kościół, w którym parafianie mogą się modlić. Homilię ksiądz biskup zaczął w nietypowy sposób. Stanął przed ołtarzem z szuflą do odgarniania śniegu. Nawiązał do Jana Chrzciciela, który „przyszedł, żeby przygotować drogę Jezusowi, drogę do ludzkich serc”.
— Tak się zastanawiałem, co ten ksiądz proboszcz (Grzegorz Żabik — przyp. red.) wymyślił, że obchodzimy 120 lat poświęcenia kamienia węgielnego, przecież to trzeba świętować poświęcenie kościoła. Ale jak ksiądz Michał (Fordubiński, wikary — przyp. red.) mi podesłał teksty opowiadające, co się tutaj działo 120 lat temu, to sobie pomyślałem, że film można nakręcić. Ile się ówczesny proboszcz musiał „naszuflować”, żeby przygotować drogę Panu Jezusowi, żeby ta świątynia powstała, ile przeciwności trzeba było pokonać, ilu ludzi trzeba było „omodlić”, żeby zmienili swoje myślenie, żeby się nawrócili, żeby chcieli tego kościoła — mówił biskup.
Kaznodzieja dziękował Bogu za kościół, prosił, aby zawsze spełniał swoją misję. „Żeby tutaj zawsze biło serce Jezusa i żeby nasze serca uczyły się bić w rytmie Jego serca, czyli żebyśmy uczyli się kochać tak, jak kocha nas Jezus”.
W trakcie mszy świętej poświęcono tablicę pamiątkową umieszczoną w nawie kościoła. Jest ona wyrazem wdzięczności za budowę świątyni i hołdem dla „ks. Walentego Załuskiego oraz przodków, którzy podjęli trud budowy”. Uroczystości jubileuszowe uświetnił występ chóru z Wyszkowa.
Rodzinny konkurs plastyczny
Z okazji jubileuszu Parafia św. Mikołaja w Gójsku i Wójt Gminy Szczutowo zorganizowali rodzinny konkurs plastyczny „Pod wezwaniem Serca Jezusowego — nasz kościół parafialny w Gójsku". Można było wykonać obraz świątyni lub jej makietę. W pierwszej kategorii wpłynęły 23 prace. Pierwszą nagrodę ex aequo otrzymali: Maciej Maciejewski, Szymon i Maria Piankowscy, Amelia Piątkowska i Maria Kuchnicka oraz Katarzyna i Dorota Wiśniewskie. Drugie miejsce zajęli: Adam Bednarski, Ewa i Mikołaj Trojanowscy, rodzina Żuchowskich, Lena Lutowska, Lena Świeżyńska, a trzecie Nadia i Norbert Koszal, Lena Rybacka, Martyna Lewandowska, Mateusz Kabaciński, Bartosz i Dawid Gapińscy. Nagrody specjalne dostali uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Gójsku i Natalia Gapińska.
Najładniejszą makietę zdaniem jury zrobili Teresa i Sylwester Liszewscy. Drugie miejsce zdobyli: Filip Szumlicki oraz Iwona Giżyńska. Trzecia nagroda powędrowała do Julii Grudzińskiej, jej rodziców i dziadków. Nagrodę specjalną dostała Alicja Cielicka.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz