Zamknij
REKLAMA

Między dokumentem a sztuką – wystawa fotografii Marka Zglińskiego

09:29, 23.01.2020 | A.M
REKLAMA
Skomentuj

 


 

W foyer Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu można zobaczyć wystawę fotografii sierpczanina Marka Zglińskiego „Między dokumentem a sztuką”. Warto zatrzymać się i popatrzeć na świat utrwalony przez oko obiektywu.


 

Wernisaż otworzyła Jadwiga Chojnacka, która powitała zgromadzonych znajomych, przyjaciół, a także tych, którym bliska jest fotografia. O autorze i zdjęciach mówiła kurator wystawy Agnieszka Janiszewska.

Marek Franciszek Zgliński fotografuje od 15 roku życia. Pasją tą zaraził go Wojciech Wiśniewski, który prowadził kółko fotograficzne w Domu Kultury w latach siedemdziesiątych. Marek Zgliński ukończył m.in. Szkołę Mistrzów Fotografii w Warszawie, Uniwersytet Ludowy w Radawnicy w specjalności fotografii i filmu, Wyższe Studium Fotografii w Warszawie. Jest członkiem rzeczywistym Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej. Swoje prace wystawiał m.in. w Warszawie, Ciechanowie, Brukseli, Moskwie, Chicago, Nowym Jorku. Opublikował niezliczoną ilość fotografii w różnych czasopismach.

- Podsumowaniem wystawy niech będą słowa zaczerpnięte z notki biograficznej: „Jeśli fotografia poruszy, wzbudzi uczucia u widza, będzie to sztuką, jeśli nie – dokumentem” - powiedziała kurator.

Swoimi refleksjami po obejrzeniu wystawy podzieliła się też dr Bogumiła Dumowska.

- Marek poszukuje prawdy, prawdy o świecie, o człowieku, o środowisku, o naturze, którą zmieniamy, czasem w sposób bezmyślny. Chce nam powiedzieć, że tego robić nie wolno, chce nami wstrząsnąć, nas poruszyć – powiedziała Bogumiła Dumowska.

Marek Zgliński opowiadał o powstaniu zdjęć, które znalazły się na wystawie. Robił je w różnych miejscach, m.in. w USA, na Alasce, w Polsce. Wszystkie przyciągają wzrok. Są osobnymi opowieściami, wystarczy przyjrzeć się im z bliska i spróbować poczuć chwilę, kiedy fotograf naciskał spust migawki.

Wystawę można oglądać jeszcze do 7 lutego.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekstrasierpc.pl | Prawa zastrzeżone