Zamknij
REKLAMA

SIERPC 2.0 — miasto zorientowane na technologie i na człowieka

07:10, 17.04.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

 

 

W Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu odbyła się konferencja podsumowująca projekt „SIERPC 2.0 — Rozwiązania EcoSmart z zakresu zarządzania miastem”.

 

Urząd Miejski w Sierpcu uzyskał w 2019 r., w ramach konkursu pt. „HUMAN SMART CITIES. Inteligentne miasta współtworzone przez mieszkańców”, dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz budżetu państwa. Dzięki temu w Sierpcu przez ponad 2 lata realizowano zarówno działania tzw. „twarde”, jak i „miękkie” – informacyjno-edukacyjne, bliskie mieszkańcom, które cieszyły się dużym zainteresowaniem sierpczan.

Celem projektu było podniesienie jakości życia mieszkańców poprzez wdrożenie inteligentnych i innowacyjnych rozwiązań, przyczyniających się do rozwoju społeczno-gospodarczego miasta, służącego tworzeniu przestrzeni przyjaznej do życia.

Projekt, poprzez szereg działań proekologicznych angażujących różne grupy społeczne w sprawy miasta, przyczynił się do zwiększenia świadomości mieszkańców w zakresie ochrony środowiska naturalnego oraz promował postawy partycypacyjne.

 

Nowoczesne technologie

W ramach działań inwestycyjnych zastosowane zostały nowoczesne technologie z zakresu oświetlenia miejskiego oraz gospodarki odpadami. Nie sposób nie zauważyć, że od jakiegoś czasu część ulic w naszym mieście oświetlanych jest przez nowe latarnie LED, co poprawia bezpieczeństwo ruchu ulicznego i pozwoli zmniejszyć koszty zużycia energii elektrycznej. Ponadto kontenery na odpady wyposażone zostały w innowacyjne ultradźwiękowe czujniki, dzięki którym można efektywniej zarządzać wywozem odpadów i chronić środowisko poprzez zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.

Urząd Miejski wdrożył również dostosowane do potrzeb i uwarunkowań miasta e-usługi wspierające efektywniejsze zarządzanie: mapę jakości powietrza z prognozą, warstwy na mapie zawierające informacje o kontenerach na odpady, narzędzie do przeprowadzania konsultacji dokumentów strategicznych, narzędzie do monitorowania i racjonalizacji zużycia energii w mieście czy narzędzie do monitoringu stanu rozwoju smart city (barometr e-Sierpc).

Dodatkowym aspektem było opracowanie dokumentów i analiz, które wytyczają kierunki i przygotowują grunt pod kontynuację i pogłębianie „smart transformacji” miasta, takie jak: „Strategia rozwoju miasta Sierpca na lata 2021-2030 w kierunku Smart City”, „Analiza możliwości rozwoju mobilności miejskiej dla m. Sierpca — Mobilny Sierpc”, „Opracowanie i monitoring wskaźników inteligentnego miasta”.

 

Ekoedukacja

Przeprowadzono również szkolenia dla urzędników oraz działania ekoedukacyjne skierowane do mieszkańców Sierpca. Szczególnie dużą uwagą objęto dzieci i młodzież – w 2021 r. odbyły się specjalnie przygotowane lekcje on-line w szkołach oraz warsztaty w przedszkolach, które poszerzały materiał z programu nauczania, a jednocześnie były dodatkową atrakcją ułatwiającą zapamiętanie przekazywanych treści. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych, którego laureaci i uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody. Mieszkańcy mogli się bliżej zapoznać z ideami projektu z ulotek magnetycznych, ankiet, artykułów w prasie czy chociażby odwiedzając stanowisko projektu podczas ubiegłorocznego festynu patriotycznego – pikniku rodzinnego.

Więcej informacji o projekcie „Sierpc 2.0” — materiały edukacyjne, w tym filmy dotyczące m.in. prawidłowej segregacji odpadów, można znaleźć na dedykowanym portalu smartcity.sierpc.pl.

Konferencja podsumowująca była nie tylko okazją do prezentacji wykonanych zadań i osiągnięć, ale też swego rodzaju inspiracją dla uczestniczących w niej m.in. włodarzy innych miast, którzy mogli się przekonać, że „niewielkie miasto może realizować wielkie zadania”.

Projekt „Sierpc 2.0” realizowany był przez Urząd Miejski w Sierpcu oraz Partnerów: Fundację Razem dla Środowiska, Politechnikę Warszawską oraz Stowarzyszenie Polskich Energetyków.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%