Zamknij

Otwarcie zmodernizowanej Oczyszczalni Ścieków w Sierpcu

19:00, 14.06.2021 UM Sierpc Aktualizacja: 19:01, 14.06.2021
Skomentuj

 

 

Ponad 28 milionów złotych kosztowała rozbudowa i modernizacja Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Sierpcu. Inwestycja została oficjalnie oddana do użytku.

 

W uroczystości otwarcia uczestniczył wiceminister klimatu Jacek Ozdoba, poseł na Sejm Waldemar Olejniczak, burmistrz Żuromina Aneta Goliat, wójt gminy Potęgowo Dawid Litwin, radni Rady Miejskiej Sierpca, samorządowcy z powiatu sierpeckiego, dyrektorzy miejskich spółek oraz zaprzyjaźnieni z Miastem przedsiębiorcy.

 

Historia oczyszczalni

Miejska Oczyszczalnia Ścieków w Sierpcu istnieje już prawie 50 lat. W przeszłości była wielokrotnie dostosowywana do zwiększających się ładunków zanieczyszczeń dopływających do niej ścieków. Wykonano między innymi wymianę wypełnienia złóż biologicznych z koksu na pakiety z tworzyw sztucznych, dobudowano osadnik wtórny typu Dorra, wprowadzono chemiczny stopień oczyszczania ścieków, wybudowano nową komorę krat. W 2005 roku zakończyła się modernizacja polegająca na wybudowaniu drugiego stopnia biologicznego oczyszczania ścieków. Kilka lat temu uruchomiono fabrykę nawozów, a w roku bieżącym instalację wykorzystującą biogaz z osadów ściekowych.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej „EMPEGEK” Sp. z o.o. w Sierpcu w ramach wniosku o dofinansowanie zrealizowało inwestycję pn. „Rozbudowa i przebudowa (modernizacja) oczyszczalni ścieków w Sierpcu” współfinansowaną z Funduszu Spójności. Celem projektu jest zapewnienie możliwości realizacji zadań strategicznych Gminy Miasto Sierpc związanych z rozwojem społeczno–gospodarczym poprzez usprawnienie systemu oczyszczania, a także obniżenie kosztów unieszkodliwiania osadów ściekowych.

— Dokumentację projektową rozbudowy oczyszczalni przygotowało Przedsiębiorstwo Inżynierskie ,,ProEko” z siedzibą w Bydgoszczy, głównym wykonawcą inwestycji została firma IDS-BUD S.A. z siedzibą w Warszawie, a inżynierem kontraktu, sprawującym nadzór nad budową Regionalny Zarząd Inwestycji Sp. z o.o. z siedzibą w Człuchowie. Inwestycja została dofinansowana z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kwotą w wysokości 14 mln 550 tys. 976 zł netto — powiedział podczas uroczystości dyrektor Zarządu ,,EMPEGEK” Sp. z o.o. w Sierpcu Paweł Pakieła.

Przedsięwzięcie polega na uporządkowaniu gospodarki osadowej wraz z odzyskiem energii z biogazu oraz modernizacji systemu sterowania pracą zakładu.

W ramach uporządkowania gospodarki osadowej zbudowano instalacje do produkcji i wykorzystywania biogazu powstającego z osadów ściekowych, wytworzonych w procesie oczyszczania ścieków. Biogaz zostanie wykorzystany do produkcji energii elektrycznej oraz cieplnej na potrzeby własne oczyszczalni.

Podczas realizacji powstały następujące budowle: osadnik wstępny poziomy, wydzielone komory fermentacyjne, budynek operacyjny, instalacje do uzdatniania i magazynowania biogazu.

Natomiast w ramach modernizacji systemu sterowania wykonano nowe sterowniki centralne wraz z systemami wizualizacji oraz sterowania procesami oczyszczania ścieków, zagospodarowania osadów, produkcji nawozów, biogazu oraz energii elektrycznej i cieplnej.

 

Stawiamy na ekologię

Jednym z efektów modernizacji Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Sierpcu było wyłączenie z eksploatacji zakładowej kotłowni węglowej, którą zastąpiło ciepło odpadowe z kogeneratora. Przebudowano również układ elektroenergetyczny oczyszczalni oraz wymieniono zużyte urządzenia i linie kablowe, zapewniając zaspokojenie zwiększonych potrzeb w zakresie zasilania docelowo rozbudowanej oczyszczalni oraz możliwość ewentualnej sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej do sieci zawodowej.

W ramach projektu wybudowano sieć kanalizacji sanitarnej w newralgicznych miejscach Sierpca, o łącznej długości 3,76 km.

— Realizacja projektu przyczyni się do zapobieżenia zanieczyszczeniu wód powierzchniowych, a tym samym do ochrony i zachowania stanu ekologicznego wód. Instalacja do wytwarzania biogazu powoduje zmniejszenie zapotrzebowania na węgiel, a co za tym idzie, mniejszą emisję dwutlenku węgla oraz metanu. Zwiększymy za to procent produkcji energii ze źródeł odnawialnych — powiedział podczas uroczystości Jarosław Perzyński, burmistrz miasta Sierpca.

Całkowity koszt realizacji projektu wynosi 28 344 817 zł brutto, przy czym ponad 50% to dofinansowanie z Funduszu Spójności.

Po zakończeniu realizacji inwestycji planowane jest osiągnięcie efektu ekologicznego w postaci przetwarzania 540 ton suchej masy osadów ściekowych na rok oraz podłączenia 249 zabudowań do nowo wybudowanych sieci kanalizacji sanitarnej, co nastąpi do końca września 2022 r.

 

Inwestycja zrealizowana była w ramach Działania 2.3. Gospodarka wodnościekowa w aglomeracjach, II oś priorytetowa Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.

 

(UM Sierpc)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%