Zamknij
REKLAMA

Sierpczanie uczcili rocznicę wybuchu powstania warszawskiego

19:10, 05.08.2020 | A.M
Skomentuj
REKLAMA

 

 

1 sierpnia 1944 r. godzina 17.00 – data, która na zawsze zapisała się w historii Polski. Rozpoczęło się powstanie warszawskie, które miało tyle zmienić w sytuacji naszego kraju...

 

Dowódca Armii Krajowej dał rozkaz do walki z wrogiem: „Żołnierze Stolicy! Wydałem dziś upragniony przez Was rozkaz do jawnej walki z odwiecznym wrogiem Polski, najeźdźcą niemieckim. Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku, by Ojczyźnie przywrócić Wolność i wymierzyć zbrodniarzom niemieckim przykładną karę za terror i zbrodnie dokonane na ziemiach Polski”.

76 lat później o godzinie 17.00 przed tablicą upamiętniającą Żołnierzy Września 1939 roku i Armii Krajowej stanęli przedstawiciele władz państwowych, powiatowych, organizacji pozarządowych, potomkowie powstańców i mieszkańców Warszawy 1944 r., sierpczanie, by oddać hołd mieszkańcom bohaterskiej stolicy. Przy dźwięku strażackich syren i klaksonach samochodów wspominano tych, którzy polegli, powstańców, warszawiaków. Tych znanych, których nazwiska zapisały się w naszej narodowej świadomości, jak chociażby Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, Juliusza Kadena Banderowskiego, i tych, których nie miał już nawet kto wspominać, zamordowanych na Woli, w kanałach, w piwnicach zburzonych domów oraz sierpczan, którzy znaleźli się na barykadach walczącej Warszawy.

Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy Stowarzyszenie dla Przyszłości Sierpca i Powiatu Sierpeckiego zaprosiło do udziału w 2. Sierpeckim Biegu/Marszu Powstania Warszawskiego. Symboliczne 1944 metry przebyli jego uczestnicy, wśród których była liczna grupa pań z Ośrodka Terapii Ruchowej Ogniska TKKF „Kubuś”. Dla wszystkich był pamiątkowy medal.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz