Zamknij
REKLAMA

Orszak Trzech Króli w Sierpcu

09:00, 17.01.2020 | A.M
REKLAMA
Skomentuj

 

 

„Cuda, cuda ogłaszają” - to hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli, który przeszedł w blisko 900 miejscowościach w Polsce. Także w Sierpcu kolędowano, głosząc chwałę narodzonego Jezusa.

 

Wierni kościoła katolickiego 6 stycznia przeżywają uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Ewangelia świętego Mateusza mówi, że za panowania króla Heroda do Betlejem przybyli mędrcy ze Wschodu, bowiem prorocy przepowiedzieli, że urodził się król żydowski.

Po raz siódmy w Sierpcu trzy parafie zorganizowały Orszak Trzech Króli. W rolę świętej rodziny wcielili się Beata, Mariusz i Staś Wolińscy. Jako pierwsi na wędrówkę ulicami miasta wyruszyli wierni z parafii świętego Benedykta. Utworzyli Orszak Afrykański (niebieski), którego zawołaniem było „Bóg się rodzi - moc truchleje”. Prowadził go król Baltazar. Śpiewając kolędy, orszak dotarł do kościoła farnego. Tam czekał już król Kacper z Orszakiem Europejskim (czerwonym) ze słowami „Witaj Dzieciąteczko w żłobie, wyznajemy Boga w Tobie”. Ostatni do wspólnego śpiewania, głoszącego radosną wiadomość o narodzinach Zbawiciela, dołączył Orszak Azjatycki (zielony), który utworzyła parafia św. Maksymiliana Kolbego. Przewodził im król Melchior, a zawołaniem było „Chrystus się rodzi nas oswobodzi”.

Orszak dotarł na parking pod Centrum Kultury i Sztuki. Ks. Mateusz Stępka odśpiewał fragment Ewangelii św. Mateusza o przybyciu trzech mędrców do miejsca narodzin Chrystusa. Zgodnie z tradycją królowie pokłonili się Jezusowi i złożyli mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. Były też słodycze dla wszystkich. Dla zziębniętych przygotowano ciepłą herbatę. Ksiądz dziekan Tomasz Kadziński podziękował za przygotowanie Orszaku i udział w nim.

 

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ekstrasierpc.pl | Prawa zastrzeżone