Zamknij
REKLAMA

Lata dwudzieste przed nami. Jak świętowano w mieście?

22:50, 03.01.2020 | A.M
REKLAMA
Skomentuj

 

 

Rok 2020 już trwa. Sierpczanie po raz kolejny mieli okazję powitać go wspólnie przed Centrum Kultury i Sztuki. W tym roku mieszkańcy miasta zadecydowali w głosowaniu na Facebooku, że chcą pokazu fajerwerków i taki się odbył.

 

Huczne witanie Nowego Roku w Polsce stało się modne dopiero w XIX wieku. Na początku wielkie bale organizowano jedynie w bogatych domach arystokracji, a toasty wznoszono tokajem – białym, deserowym winem węgierskim. Biedniejsi spędzali ten dzień w rodzinnym gronie. Z sylwestrem związane są liczne ludowe tradycje, np.: wypiekanie „bochniaczków i szczodraków” (chlebów i bułeczek). Przynoszącym zdrowie, szczęście i pomyślność pieczywem obdarowywano domowników.

 

Od Polinezji do Hawajów

Nowy Rok jako pierwsi powitali mieszkańcy Wysp Line, m.in. Kirimati i Karoliny na Oceanie Spokojnym. Nastąpiło to już o godzinie 11.00 rano 31 grudnia według polskiego czasu. Godzinę później dotarł do Nowej Zelandii, później do Australii. Potem przyszedł czas na Japonię. O godzinie 18.00 naszego czasu nadejście 2020 roku świętowano w Chinach, Malezji i na Filipinach. O 19.30 w Nowy Rok wkroczyli mieszkańcy Indii. O 22.00 fajerwerki rozbłysły w Moskwie. Godzinę przed nami szczęścia w 2020 roku życzyli sobie mieszkańcy Aten i Jerozolimy. Potem Nowy Rok przywędrował do Polski. Następnie pokazał się w Londynie, Lizbonie, Madrycie (1.00). W Ameryce - w Nowym Jorku, Waszyngtonie był o 6.00, a w Los Angeles, Las Vegas o 9.00. Powitanie Nowego Roku zakończyło się o naszej godzinie 13.00 na wyspach Baker i Howland na Hawajach.

 

Fajerwerki nad wyspą

Centrum Kultury i Sztuki oraz Burmistrz Miasta Sierpca i Rada Miejska zaprosili sierpczan po raz kolejny do wspólnej zabawy „pod chmurką”. Tuż przed północą mieszkańcy zaczęli się schodzić na parking przed CKiSz. Było już słychać muzykę. Niektórzy nawet tańczyli, jednak większość osób jak zwykle wolała przyglądać się z daleka. Tuż przed północą w drzwiach CKiSz pojawił się burmistrz Jarosław Perzyński wraz z żoną oraz radny Krzysztof Kacperski. Włodarz miasta podziękował za mijający rok, który w jego opinii był dobry dla Sierpca. Życzył mieszkańcom zdrowia i sił, by wszystkie plany i zamierzenia udało się zrealizować.

- Wszystkiego najlepszego w 2020 roku. Zmieniajmy dalej nasze miasto, miasto ze smakiem – powiedział burmistrz.

Nowy Rok powitano fajerwerkami. Tak zdecydowali mieszkańcy, którzy oddali swój głos w internetowej sondzie. Główny pokaz fajerwerków odbył się nad Jeziórkami. Niebo mieniło się kolorami. Strzelano także w wielu innych miejscach w mieście. Zarządy Osiedli 6 i 7 zaprosiły na wspólne świętowanie pierwszych chwil Nowego Roku.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ekstrasierpc.pl | Prawa zastrzeżone