Zamknij
REKLAMA

Oświata w Sierpcu

21:13, 24.11.2019 | opr. red.
REKLAMA
Skomentuj

 

 

Jak co roku, na sesji Rady Miejskiej Sierpca przedstawiono informacje o stanie realizacji przez gminę Miasto Sierpc zadań oświatowych w minionym roku szkolnym. Mówiono m.in. o subwencji, wynagrodzeniach, a także wynikach egzaminów ósmoklasistów.

 

Samorząd miejski był w roku szkolnym 2018/2019 organem prowadzącym dla siedmiu jednostek oświatowych, czterech przedszkoli, dwóch szkół podstawowych i jednego gimnazjum. Ponadto był także organem ewidencjonującym dla I Prywatnej Szkoły Podstawowej, niepublicznego Punktu Przedszkolnego „Kreatywna Dolina” oraz Punktu Przedszkolnego Edukidsmed. Największym wyzwaniem była likwidacja Gimnazjum Miejskiego i związane z tym zapewnienie pracy dla nauczycieli. Trzynaście osób zostało przeniesionych, zaś 11 zapewniono możliwość uzupełnienia etatów w obu szkołach podstawowych.

 

Subwencja wystarcza na coraz mniej

Na realizację zadań oświatowych Miasto z budżetu państwa otrzymuje subwencję oświatową. W 2019 r. wyniesie ona 10 mln 750 tys. 970 zł, z czego ponad 1 mln 250 tys. zł będzie przekazane podmiotom niepublicznym. Wartość subwencji w tym roku stanowi jedynie 51,03% ogółu ponoszonych wydatków w związku z realizacją zadań oświatowych. Jest to mniej o 1,8% w stosunku do roku ubiegłego. W przypadku jednostek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Sierpc, środki finansowe ponoszone przez państwo pokrywają zaledwie 48,16%. Pozostała część pochodzi z budżetu miejskiego.

W bieżącym roku ponad 17 mln 896 tys. 200 zł, czyli 79,4% planowanych wydatków na funkcjonowanie miejskich szkół i przedszkoli stanowią wynagrodzenia z pochodnymi nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi.

Zapewnienie opieki przedszkolnej dzieciom w przedziale wiekowym od 3 do 6 lat stanowi zadanie własne samorządu gminnego i wymaga wyasygnowania pieniędzy z budżetu Miasta. Jest to kwota ok. 4 mln 660 tys. zł, stanowiącej ok. 75% łącznych kosztów funkcjonowania przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych.

Samorząd miejski pozyskiwał środki zewnętrzne na podniesienie jakości oświaty, m.in. w ramach rządowego projektu „Godność. Wolność. Niepodległość”. Uzyskano dotację w kwocie ponad 7,9 tys. zł, umożliwiającą Szkole Podstawowej nr 2 zorganizowanie trzydniowej wycieczki oraz wystawy okolicznościowej, powiązanych tematycznie z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Pozyskano także dotację (ponad 21 tys. zł) na wyposażenie w pomoce dydaktyczne, niezbędne do realizacji podstawy programowej z przedmiotów przyrodniczych dla Szkoły Podstawowej nr 2.

 

Modernizacje i remonty

W budynkach szkół i przedszkoli przeprowadzone były remonty. W Gimnazjum Miejskim wyremontowano łazienki dla uczniów na pierwszym piętrze (40 tys. zł) oraz łazienki dla personelu na parterze (15 tys. zł), wymieniono drzwi i ościeżnice (8.647 zł), a także odświeżono część elewacji na sali gimnastycznej. W Szkole Podstawowej nr 2 wymieniono elementy bramy segmentowej na hali (5.339 zł), wykonano naprawę urządzeń kuchennych (6.346 zł) oraz pomalowano elewację wokół wejścia. W Szkole Podstawowej nr 3 dokonano remontu systemu alarmowego, systemu dozoru wizyjnego oraz sieci internetowej (7.611 zł), naprawy urządzeń kuchennych (1.075 zł) oraz renowacji murków przed szkołą (3 tys. zł). W Miejskim Przedszkolu nr 2 za kwotę 10 tys. zł powstała łazienka dla dzieci. Wykonano także remont korytarzy na parterze i piętrze (5.641 zł). Natomiast w Miejskim Przedszkolu nr 4 pomalowano dwie sale zajęć (7.380 zł), zaś wspólnie z Miejskim Przedszkolem nr 1 – odświeżono hol, gabinet referenta oraz odmalowano sprzęt na placu zabaw (7.634 zł).

Została także wykonana termomodernizacja budynku Trójki za kwotę 228 tys. 900 zł. Zrobiono projekt instalacji gazowej oraz projekt technologii kuchni w Miejskim Przedszkolu nr 4 o wartości ok. 32.500 zł. Zakupiono maszynę myjącą do hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 za ok. 13.300 zł. Wykonano projekt instalacji gazowej oraz projekt technologii kuchni w Szkole Podstawowej nr 3 za 32.472 zł i zrobiono za ok. 244 tys. zł remont w tym pomieszczeniu. Ponadto, w trosce o zapewnienie bezpiecznych warunków nauki, za kwotę 18 tys. zł usunięto powstałe pod koniec czerwca br. przy boisku wielofunkcyjnym na terenie należącym do Gimnazjum Miejskiego zapadlisko.

 

Wyniki egzaminu

Dyrektorzy szkół podstawowych przedstawili wyniki egzaminów ósmoklasistów w swoich placówkach.

W Dwójce egzamin pisało siedemdziesięciu sześciu uczniów, w tym jedenastu z dysleksją rozwojową lub dostosowaniem ze względu na stan zdrowia. Z języka polskiego średnia wyniosła 52%, z matematyki 33%, a języka angielskiego – 54%. Minimalny wynik to 8%, maksymalny 98%.

W Trójce sześćdziesięciu sześciu uczniów pisało egzamin ósmoklasisty. Najwyższy wynik to 100%, najniższy – 7%. Z egzaminu z języka polskiego średnia wyniosła 67,24%, z matematyki 36,38%, języka angielskiego – 56,51% i dodatkowo z języka niemieckiego 47%

W I Prywatnej Szkole Podstawowej w Sierpcu do egzaminu przystąpiło dziewięcioro uczniów, w tym sześcioro z nich korzystało z dostosowań do warunków egzaminu. Z języka polskiego średnia wyniosła 62%, z matematyki 44%, z języka angielskiego 70%, a z języka niemieckiego 63%. Najwyższy wynik to 92%, najniższy 10%.

Podczas tej sesji nie przedstawiono wyników egzaminów gimnazjalnych.

 

Całą informację o stanie realizacji przez gminę Miasto Sierpc zadań oświatowych w roku szkolnym 2018/2019 można znaleźć na stronie https://bip.sierpc.pl/res/serwisy/pliki/22362057?version=1.0

(opr. red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ekstrasierpc.pl | Prawa zastrzeżone