Zamknij
REKLAMA

Gozdowskie zamyślenia

10:14, 26.05.2021 | opr. red.
Skomentuj fot. UG Gozdowo
REKLAMA

 

 

18 maja przypadła 101. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Od siedemnastu lat w Gozdowie obchodzone są „Zamyślenia rodaków w hołdzie polskiemu papieżowi”.

 

Uroczystość co roku gromadziła wiele osób na skwerku papieskim, aby wspólnie móc rozważać słowa ojca świętego Jana Pawła II. Niestety panująca epidemia COVID-19 nie pozwoliła na spotkanie w tak licznym gronie. Jednak zamyślenia, chociaż skromniejsze, ale odbyły się.

 

Nie zastąpi Ciebie nikt

W rocznicę urodzin o godzinie 12.00 przed pomnikiem Jana Pawła II w Gozdowie zgromadziły się delegacje, by uczcić pamięć papieża. Wójt Dariusz Kalkowski przywitał zgromadzonych, m. in. wiceprzewodniczącą Rady Gminy Zofię Miller, duchownych, przedstawicieli jednostek organizacyjnych, szkół, druhów strażaków, radnych, sołtysów, harcerzy, a także orkiestry i zespołu ludowego. Zabrzmiała syrena. Został odśpiewany hymn państwowy oraz hymn dedykowany św. Janowi Pawłowi II „Nie zastąpi Ciebie nikt” .

Tegoroczne przemówienie wójt Dariusz Kalkowski rozpoczął od zacytowania słów Jana Pawła II, zawartych w utworze „Źródło”, stanowiącego część Tryptyku Rzymskiego.

— Przez 26 lat, 5 miesięcy i 17 dni pontyfikatu słowiański papież na stolicy apostolskiej niestrudzenie przybliżał nam Boga Ojca w Trójcy jedynego, Chrystusa Zbawiciela oraz jego matkę Maryję. Z całą mocą nam przekazywał najwyższy wymiar człowieczeństwa, wyrażający się w treściwych słowach, ujmujących czynach i wymownych gestach (…). Nadal chcemy wzrastać w blasku twej miłości i świętości, głęboko wierząc, że wciąż czekasz, czuwasz, modlisz się i zabiegasz o każdego z nas. Nasz kochany Ojcze Święty, jeśli pamięć o tobie, to na zawsze. Jeśli wiara, to taka, jak twoja — zdolna góry przenosić, ludzi jednoczyć, zmieniać oblicze Ziemi – powiedział wójt.

W występie słowno-tanecznym zaprezentował się zespół taneczny Szkoły Podstawowej w Gozdowie. Dzieci przygotowały Joanna Placek, Anna Dąbrowska oraz Aurelia Kurach.

 

Swoją barkę pozostawiam na brzegu

Przed pomnikiem Jana Pawła II złożono kwiaty i zapalono znicze. Uczestnicy odmówili także modlitwę, którą poprowadził ks. kan. Stanisław Jan Opolski, proboszcz parafii w Gozdowie, o opanowanie i oddalenie epidemii koronowirusa oraz przywrócenie zdrowia zakażonym i pokoju w miejscach, do których dotarł. Na koniec wszyscy odśpiewali ulubioną pieśń papieża „Barkę”.

O oprawę muzyczną uroczystości zadbali: Honorata Nagórka, Agnieszka Olszewska, Aneta Kolczyńska, Agnieszka Kolczyńska, Michał Książkowski, Sławomir Szałkucki, Edward Wielgócki.

Biały Pielgrzym — Nasz Patron

Do obchodów rocznicy urodzin papieża przygotowały się również dzieci z Publicznego Przedszkola w Gozdowie. Specjalnie na tę okazję został nagrany program słowno-muzyczny Biały Pielgrzym — Nasz Patron. Występ jest dostępny na stronie urzędu www.gozdowo.eu oraz profilu fb infogozdowo.

Przedszkolaki wzięły także udział w konkursie plastycznym o Janie Pawle II. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni, otrzymali dyplomy, a wykonawcy najpiękniejszych prac statuetki.

(opr. red.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%