Zamknij
REKLAMA

Dożynkowe uroczystości w gminie Gozdowo

18:47, 17.09.2020 | A.M
Skomentuj
REKLAMA

 

 

Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić” - powiedział Jan Paweł II. Zgodnie z tradycją w gminie Gozdowo podziękowano Bogu i ludziom za tegoroczne plony.

 

Od wielu lat dożynki w gminie Gozdowo odbywają się w trzech parafiach: Bonisławiu, Gozdowie i Kurowie. Również w tym roku, chociaż w znacznie ograniczonym przez pandemię wymiarze, świętowano zakończenie żniw. Wójt Dariusz Kalkowski i przewodniczący Rady Gminy Dariusz Śmigielski składali podziękowania rolnikom za ich trud.

- Dziękujemy za te piękne wieńce dożynkowe, warzywa, owoce, kwiaty, a nade wszystko za chleb. Będziemy czynić wszystkie starania, aby tego chleba nikomu z nas nie zabrakło – mówili włodarze gminy.

 

Bądźcie dumni

Jako pierwsi święto plonów obchodzili mieszkańcy parafii Bonisław. Dożynki zwykle odbywały się w Lelicach. W tym roku, ze względu na ograniczenia, odprawiono jedynie mszę świętą dziękczynną w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

- Drodzy Rolnicy! Bądźcie dumni ze swojego powołania, ale bądźcie też wdzięczni Bogu za Jego łaskę! - mówił podczas kazania ks. proboszcz Piotr Gątarek.

W czasie nabożeństwa poświęcono chleb i wieńce dożynkowe przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z Bonisławia, Bronoszewic, Cetlina, Lelic, Rogienic, Rycharcic, Reczewa.

O piękny wystrój kościoła zadbali mieszkańcy wsi Mioduski i Cetlin. Przybyli strażacy z pocztami sztandarowymi. Mszę świętą uświetniała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Gozdowo pod batutą Edwarda Wielgóckiego.

 

Plon niesiemy

W Gozdowie dożynki odbywały się zwykle w zabytkowym parku, położonym w centrum wsi. Tym razem była tylko msza święta w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych, odprawiona przez proboszcza ks. Stanisława Opolskiego. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele władz gminy, strażacy, KGW, harcerze, mieszkańcy okolicznych miejscowości, Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Gozdowo, a przede wszystkim rolnicy, w których intencji modlono się, dziękując Bogu za zbiory.

Przed ołtarzem ustawiono tegoroczne plony z pól i sadów. Na ołtarzu położono chleb. Nie zabrakło też wieńców dożynkowych, wykonanych przez przedstawicieli sołectw: Czachorowo, Kolczyn, Rękawczyn, Gozdowo, Głuchowo, Dzięgielewo, Zakrzewko.

Po zakończeniu nabożeństwa wójt Dariusz Kalkowski i przewodniczący Rady Gminy Gozdowo wręczyli Medal Zasłużony dla Rolnictwa przyznawany przez Ministra Rolnictwa

Stanisławowi Łukowskiemu i Sławomirowi Zarembskiemu.

 

Gdy jest chleb, jest wszystko

Jako ostatni dożynki świętowali mieszkańcy parafii Kurowo. W kościele pw. św. Piotra i Pawła odbyła się msza święta koncelebrowana przez ks. Waldemara Dziewulskiego.

- Kochani rolnicy, ludzie ciężkiej, ale jakże pięknej pracy! Bez was nie byłoby żniw, nie byłoby chleba, puste byłyby stoły w naszych domach i rodzinach. Gdy jest chleb, jest wszystko. Gdy jest chleb, łączy nas miłość, a gdy łączy nas miłość, obdarzamy się dobrem – mówił ks. proboszcz.

Podczas nabożeństwa złożono w darach plony, poświęcono chleb i wieńce dożynkowe, które wykonali mieszkańcy wsi: Brudnice, Kurowo, Wilkowo, Ostrowy, Lisice Folwark, Kozice, Zglenice Duże, Romatowo, Smorzewo, Kręćkowo, Kuniewo, Kurówko, Zglenice Małe, Żuki. Mszę uświetniła swą grą Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Gozdowo.

Po nabożeństwie można było na specjalnie przygotowanej scenie przed kościołem obejrzeć przedstawienie na motywach „Rzepki” Juliana Tuwima przygotowane przez parafian. A później wszyscy próbowali gorących ziemniaków prosto z ogniska, pysznych ciast i chleba ze smalcem.

MAT

 

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz