Zamknij
REKLAMA

Dożynki w Zawidzu

10:34, 06.09.2019 | A.M
REKLAMA
Skomentuj

 

Plon niesiemy, plon w gospodarza dom, żeby dobrze plonowało, po sto korcy z kopy dało – słowa pieśni towarzyszyły wnoszeniu dożynkowych wieńców podczas święta plonów w Zawidzu.

 

Dożynki gminne w Zawidzu rozpoczęły się od mszy świętej dziękczynnej, którą odprawił wicedziekan dekanatu sierpeckiego ks. Józef Łozecki. Po nabożeństwie korowód prowadzony przez Orkiestrę Dętą OSP Zawidz przemaszerował ulicami Zawidza na plac przed Urzędem Gminy. Oficjalna część rozpoczęła się od wciągnięcia flagi na maszt, odegrania hymnu Polski i hejnału Zawidza. Chwilą ciszy uczczono pamięć ofiar II wojny światowej.

 

Za chleb - dziękujemy

Przewodnicząca Rady Gminy Zawidz Mirosława Karwowska powitała przybyłych na uroczystości rolników, głównych bohaterów dożynek, oraz gości, wśród których byli m.in. posłowie Waldemar Olejniczak i Piotr Zgorzelski, przedstawiciele władz powiatowych, miejskich, gminnych, dyrektorzy i kierownicy zakładów pracy, mieszkańcy gminy.

Starostowie tegorocznych dożynek Renata Morawska i Sylwester Olkowicz przekazali chleb upieczony z mąki z ziaren z tegorocznych plonów wójtowi Dariuszowi Franczakowi.

- Minął kolejny rok rolniczego trudu, tak ściśle wpisanego w rytm przyrody i tak od niej zależnego. Wspólnie dziękujemy za to, co gospodarze z pól zdołali zebrać, pomimo różnych przeciwieństw. Dziękuję za determinację i trud. Zarówno dawniej, jak i dziś dożynki przypominają nam, zajętym codziennością, że dzięki rolnikom trafia na nasz stół polski, przepyszny chleb – mówił wójt.

Gospodarz gminy wspólnie z przewodniczącym Komisji Rolnej, radnym Tomaszem Zaborowskim podzielili chleb wśród obecnych na gminnych dożynkach.

Zaproszeni goście dziękowali rolnikom, że dzięki ich pracy mamy co jeść. Poseł Waldemar Olejniczak odczytał okolicznościowy list od prezydenta Andrzeja Dudy, a radny miejski Piotr Rzeszotarski list od marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika.

 

Rolnik, młody rolnik i sołtysi

Dożynki były doskonałą okazją, by uhonorować osoby związane z rolnictwem. Rolnikiem Roku w gminie Zawidz został Jan Żbikowski. Tytułem Młodego Rolnika Roku uhonorowano Marka Sabałę. Wyróżniono także najdłużej urzędujących sołtysów Bogusława Witkowskiego (z sołectwa Petrykozy) oraz Jana Śmigielskiego (z sołectwa Ostrowy Orłowo). Wójt Dariusz Franczak złożył też podziękowania dla organizatorów V Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego: Anny i Andrzeja Kanigowskich oraz Grzegorza Marciniaka.

Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem wieńców dożynkowych, które wykonali przedstawiciele KGW w Nowym Zgagowie, KGW „Milewczanki” w Milewku, KGW „Stropkowianki” w Stropkowie, KGW w Osieku, mieszkańcy wsi Kosmaczewo, Milewo oraz Żabowo. Uznano, że wszystkie zasługują na pochwały i wyróżnienia.

Oprawę artystyczną dożynek zapewniła Orkiestra OSP Zawidz, Zespół Ludowy „Zawidzanie” oraz dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej i Zespołu Szkół Samorządowych w Zawidzu. W rolę konferansjerów wcielili się Alicja Gizińska i Mirosław Ziółkowski.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© ekstrasierpc.pl | Prawa zastrzeżone