Zamknij

Rok Niepodległej w Szkole Podstawowej w Rościszewie

16:29, 14.12.2018 A.M Aktualizacja: 16:30, 14.12.2018
Skomentuj

Pod koniec „Roku dla Niepodległej” warto pokusić się o wstępne podsumowania tego, co udało się zrobić, aby nasze lokalne, patriotyczne świętowanie w gminie Rościszewo wypadło radośnie i uroczyście, a także adekwatnie do potrzeb i oczekiwań.

W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Szkoła Podstawowa w Rościszewie zorganizowała szereg przedsięwzięć o charakterze edukacyjno-kulturalnym, zarówno o zasięgu wewnątrzszkolnym, jak i środowiskowym.

 

Wspólne świętowanie

Świętowanie rozpoczął kwietniowy koncert w gminnym domu kultury, w którym dla szerokiego grona publiczności – z inicjatywy uczennicy szkoły i jej rodziców – wystąpił bard pieśni religijno-patriotycznej A. Tolek Jabłoński. Potem przyszła kolej na czerwcową edycję cyklicznego „Popołudnia kultury 2018”, w ramach której młodzież szkolna przedstawiła widzom z Rościszewa i Sierpca patriotyczne widowisko poetycko-muzyczne pod nazwą „W cieniu biało-czerwonej nadziei”.

Jesienne świętowanie rozpoczął w CKiSz w Sierpcu chór szkolny „Canto”, który uświetnił swym koncertem pieśni harcerskich i patriotycznych promocję książki wieloletniej hm. Hufca Sierpc Hanny Kowalskiej. Nie sposób pominąć, że wspomniany występ chóru, podobnie zresztą jak inne, został nagrodzony wielkimi brawami, a pod adresem jego opiekunki Renaty Domańskiej padło wiele słów uznania i pięknych podziękowań.

 

Konkursy, apele i wycieczki

W czasie obchodów niepodległości społeczność uczniowska zebrała się najpierw w szkole na uroczystym apelu 9 listopada, aby o godz. 11.11, pod egidą MEN i Rady Dzieci i Młodzieży, wziąć udział w ogólnopolskim śpiewaniu Mazurka. Dwa dni później, w niedzielę, 11 listopada, przygotowała też patriotyczną oprawę słowno-muzyczną uroczystej mszy św. w intencji Ojczyzny, którą z udziałem licznie zgromadzonych mieszkańców gminy odprawił proboszcz miejscowej parafii ks. Jan Peła. Jej integralną częścią było też wspólne odśpiewanie czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego, któremu patronował Prezydent RP.

Uczniowie szkoły, oprócz tych głównych działań, brali też udział w wielu innych akcjach, zarówno szkolnych, jak i organizowanych przez inne instytucje. W szkole, oprócz konkursów historycznych i recytatorsko-literackich nt. Niepodległości, zorganizowano m.in. wiele zawodów sportowych, wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego i na Powązki, a uczniowie z młodszych klas, samorząd uczniowski, wolontariusze, zuchy i harcerze odwiedzali miejsca pamięci narodowej, zbierali materiały promocyjne do gazetek klasowych i szkolnych. Brali też udział w ciekawych wydarzenia w innych placówkach, m.in. w konkursie o „Roku Niepodległej”, a także w warsztatach edukacyjnych pod patronatem IPN-u w LO Sierpc, czy też w konkursie „Zasłużeni dla Niepodległej” w SP w Gójsku.

Ten przegląd najważniejszych działań nie tylko potwierdza odradzanie się patriotyzmu wśród młodego pokolenia, ale też wpisuje się w naturalny sposób w ideę wychowywania „ku wartościom”, która w roku rocznicowego święta narodowego nabrała szczególnego znaczenia i była też w szkole zaakcentowana w odpowiedni sposób.

SP Rościszewo

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%