Zamknij
REKLAMA

Bogu na chwałę, ludziom ku pomocy

19:32, 31.07.2021 | A.M
Skomentuj
REKLAMA

 

 

W tym roku mija 100 lat od utworzenia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to także czas, kiedy odbywają się wybory do władz na różnych szczeblach. W gminie Szczutowo zorganizowano dwunasty Zjazd Oddziału Gminnego Związku OSP RP. Podsumowano minioną kadencję i dokonano wyboru nowych władz.

 

Zjazd odbył się w remizie OSP w Podlesiu. Przybyli delegaci z Ochotniczych Straży Pożarnych działających na terenie gminy Szczutowo oraz zaproszeni goście: starszy brygadier Paweł Sekulski, sekretarz Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Sierpcu dh Kamil Różański, radny powiatowy Dariusz Twardowski, radna Rady Gminy Szczutowo Barbara Domin, skarbnik Gminy Szczutowo Hanna Domagalska. Zebranych powitał prezes Oddziału Gminnego Andrzej Twardowski. Przewodniczącym zebrania wybrano druha Tomasza Podlasiaka, a sekretarzem Anetę Ruszkowską.

 

Niosą ratunek

Andrzej Twardowski przypomniał ideę pracy i poświęcenia polskich strażaków, zawartą w słowach wypowiedzianych przez pierwszego prezesa Głównego Związku Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej Bolesława Chomicza: „Bogu na chwałę, ludziom ku pomocy”.

— Minęło kilka pokoleń, a strażacy ochotnicy nadal niezmiennie działają w myśl tej samej dewizy. Działają, wiernie wypełniając treść złożonego ślubowania, że gdy nadejdzie taka potrzeba, nie szczędząc zdrowia i własnego życia, będą nieść ratunek ludziom zagrożonym przez pożary i inne klęski żywiołowe — mówił prezes.

Chwilą ciszy uczczono pamięć druhów, którzy odeszli na wieczną służbę.

 

Podsumowanie kadencji

Podczas zjazdu dokonano podsumowania i oceny mijającej kadencji. Przez pięć lat zarząd Oddziału Gminnego Związku OSP RP działał w składzie: prezes Andrzej Twardowski, wiceprezesi Marek Bieńkowski i Andrzej Biesaga, komendant Tomasz Podlasiak, sekretarz Aneta Ruszkowska, skarbnik Marek Kubiak, członkowie prezydium Rajmund Ziółkowski, Zbigniew Dziarkowski, Aleksander Sęczkowski. Na czele komisji rewizyjnej stał Tomasz Pulkowski, sekretarzem był Bartosz Podlasiak, a członkiem Roman Szczytniewski. W tym czasie na terenie gminy Szczutowo funkcjonowało pięć jednostek OSP. OSP Szczutowo oraz Gójsk są jednostkami należącymi do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i na wyposażeniu mają samochody bojowe. OSP Podlesie posiada samochód typu bus, a OSP Mierzęcin i Blinno to jednostki typu M. Obecnie do OSP w gminie należy 140 czynnych członków.

W ciągu pięciu lat na ochronę przeciwpożarową samorząd gminny przeznaczył ponad 1,2 mln zł. Wykonano remonty i modernizacje strażnic w Gójsku, Szczutowie i Podlesiu. Pozyskano środki zewnętrzne z MSWiA, Związku OSP RP, Urzędu Marszałkowskiego, Funduszu Ochrony Środowiska, Funduszu Sprawiedliwości, firm ubezpieczeniowych. Zakupiono sprzęt i umundurowanie dla członków każdej z jednostek OSP. W 2018 r. OSP Gójsk otrzymała od Państwowej Straży Pożarnej samochód ratowniczy, a w 2019 r. OSP Szczutowo zakupiła nowy wóz bojowy.

Strażacy biorą udział w wielu szkoleniach, kursach, zawodach sportowo-pożarniczych. Prowadzą akcje prewencyjne, pogadanki w szkołach, pomagają podczas imprez kulturalnych, sportowych, tanecznych. Są też widoczni na uroczystościach kościelnych.

Nie brakuje problemów, z którymi borykają się druhowie. Jest coraz mniejsza możliwość pozyskiwania środków na działalność statutową z organizacji imprez czy wynajmu remiz, a koszty utrzymania tych obiektów ciągle rosną. Problem stanowi też coraz mniejsze zainteresowanie młodzieży działalnością w OSP i wyludnianie się wsi.

— Pragnę podziękować wszystkim strażakom za humanitarną, niezwykle potrzebną ludziom służbę. Dziękuję za kolejną kadencję społecznej aktywności, za wypełnianie statutowych celów —zapobieganie pożarom, za udział w akcjach ratowniczych w czasie pożarów i innych zdarzeń, za informowanie ludności o zagrożeniach pożarowych i ekologicznych, prowadzenie działalności kulturalno-oświatowej i rozrywkowej, za dbałość o mienie, skuteczne wspieranie samorządu gminnego w realizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej. Dziękuję członkom ustępującego Zarządu Oddziału Gminnego, Radzie Gminy Szczutowo, Zarządowi Oddziału Powiatowego Związku OSP RP na czele z prezesem dh Janem Sugajskim, Komendzie Powiatowej PSP z jej komendantem st. bryg. Marcinem Strześniewskim i jego zastępcą st. bryg. Pawłem Sekulskim. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do skuteczności naszych działań na rzecz ochrony przeciwpożarowej na terenie gminy — powiedział prezes Andrzej Twardowski.

Wręczono pamiątkowe tabliczki dla członków ustępującego zarządu i komisji rewizyjnej oraz przedstawiciela Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

 

Nowe władze

Podczas zjazdu dokonano wyboru nowych władz Związku. Prezesem pozostał Andrzej Twardowski. Funkcję wiceprezesów pełnić będą Marek Bieńkowski i Tomasz Pulkowski. Komendantem będzie Tomasz Podlasiak, sekretarzem Aneta Ruszkowska, skarbnikiem Zbigniew Dziarkowski, a członkami zarządu zostali Lilla Bigorajska, Mariusz Klimek, Patryk Siwkowski.

Przewodniczącym komisji rewizyjnej wybrano Rajmunda Ziółkowskiego, wiceprzewodniczącym Marka Kubiaka, a sekretarzem Romana Szczytniewskiego.

Goście podziękowali staremu zarządowi, gratulowali nowym władzom i życzyli sukcesów.

 

Wesołe Podlesianki

Po zebraniu Koło Gospodyń Wiejskich „Wesołe Podlesianki” przygotowało dla wszystkich niespodziankę. — Od ponad roku nie mogliśmy się spotykać, trzeba w końcu być razem — stwierdziły panie i zaprosiły na biesiadę. Dania przygotowane przez KGW rozpływały się w ustach, a pochwałom nie było końca.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%