Zamknij
REKLAMA

„Duchu Święty, przyjdź..." - sakrament bierzmowania w Szczutowie

19:34, 11.10.2020 | A.M
Skomentuj
REKLAMA

 

 

Ostatniego dnia września młodzi katolicy z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Szczutowie przyjęli sakrament bierzmowania. Ponad siedemdziesiąt osób zdecydowało się zostać pełnoprawnym, odpowiedzialnym członkiem Kościoła Katolickiego, by z pomocą Ducha Świętego świadczyć o Bożej miłości i potędze słowem i czynem.

 

Uroczystej mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy ksiądz Mirosław Milewski w asyście proboszcza parafii szczutowskiej ks. Mariana Orzechowskiego oraz księży z parafii z dekanatu sierpeckiego na czele z dziekanem ks. Józefem Łozeckim. Na początku celebracji przedstawiciele rodziców z bukietem kwiatów powitali dostojnego gościa. Poprosili o udzielenie sakramentu bierzmowania dzieciom, by Duch Święty kierował ich życiem, umacniał w wyznawaniu wiary. Ksiądz proboszcz Marian Orzechowski zapewnił biskupa o przygotowaniu wszystkich kandydatów i poprosił o udzielenie sakramentu bierzmowania.

 

Nikt nie żyje tylko dla siebie”

W homilii biskup Mirosław Milewski mówił o św. Hieronimie, doktorze kościoła, którego wspominamy 30 września. Święty ten przetłumaczył na łacinę całe Pismo Święte. Jego przekład, tzw. Wulgata (co oznacza powszechnie przyjmowane), został przyjęty przez Sobór Trydencki jako tekst urzędowy.

– Najsłynniejsze zdanie Hieronima brzmi: nieznajomość Pisma Świętego to nieznajomość Chrystusa. […] Czytajcie Pismo Święte. Słowo Boże dane jest nam po to, by budować między sobą jedność. Choć jest zawsze słowem osobistym, jest też słowem, które buduje wspólnotę, buduje kościół, dlatego czytamy je we wspólnocie kościoła, by stawać się kościołem żywym. – mówił biskup Mirosław Milewskim.

Kaznodzieja zachęcał do codziennego czytania Biblii, by była ona obecna w życiu. Zwrócił się też do młodych, którzy czekali na sakrament, przywołując słowa papieża Franciszka I: „Nikt nie otrzymuje bierzmowania tylko dla siebie, lecz aby współpracować w duchowym rozwoju innych […]. To, co otrzymujemy w darze od Boga, musi być dane innym, aby było owocne, a nie ukryte w ziemi ”.

– Nikt nie żyje tylko dla siebie, nikt nie otrzymuje sakramentu tylko dla siebie. Gdy namaszczę wasze czoła olejem świętym, kiedy powiem, żebyście przyjęli znamię daru Ducha Świętego, jednocześnie namaszczę was do tego, żebyście byli też dla innych, dla drugiego człowieka, abyście posiadanymi talentami dzielili się z innymi, czasem uwagą, poświęceniem, nauką, pracą, zaangażowaniem w dobre sprawy. Otrzymacie Boże łaski, by dawać je innym, bo na tym polega życie prawdziwego chrześcijanina – powiedział ksiądz biskup.

Biskup Mirosław Milewski przypomniał też, że Bóg wzywa każdego dnia do czynienia rzeczy wielkich.

Znamię daru Ducha Świętego

Po homilii nastąpiło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Później biskup pomodlił się o zesłanie darów Ducha Świętego – mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności, bojaźni Bożej, po czym kandydaci wraz ze świadkami podchodzili kolejno do księdza biskupa, który namaszczał ich czoła krzyżmem świętym i wypowiadał słowa: „Przyjmij znamię daru Ducha Świętego”. Uroczystość zakończyło błogosławieństwo i poświęcenie krzyży, które otrzymali bierzmowani jako pamiątkę przyjęcia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

Oprawę mszy świętej uświetnił chór i orkiestra parafialna pod dyrekcją Konrada Mazurowskiego. Podczas nabożeństwa Martyna i Jarosław z Piastowa przekazali nową monstrancję.

Ksiądz proboszcz Marian Orzechowski podziękował Opatrzności Bożej za możliwość przeżycia uroczystości bierzmowania, biskupowi za udzielenie sakramentu, młodzieży za dobre przygotowanie się do jego przyjęcia, katechetom i rodzicom, a także wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowania za pomoc oraz wspólną modlitwę podczas tego szczególnego dnia.

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz