Zamknij

Odpust w Szczutowie

13:55, 03.08.2019 A.M Aktualizacja: 13:56, 03.08.2019
Skomentuj

 

 

Patronką kościoła i parafii w Szczutowie jest św. Maria Magdalena. Święto ku jej czci co roku gromadzi rzesze wiernych. Również w tym wiele osób przybyło, by pokłonić się tej, której pierwszej objawił się Chrystus po zmartwychwstaniu.

 

W niedzielę, 21 lipca, w kościele w Szczutowie odbyło się nabożeństwo ku czci patronki miejscowej parafii św. Marii Magdaleny. Oprócz parafian wzięły w nim udział poczty sztandarowe jednostek OSP, kół myśliwskich -  Krzyżówka i Tur z Sierpca oraz Orzeł ze Skrwilna, przedstawiciele władz samorządowych: przewodniczący Rady Powiatu Rypińskiego Krzysztof Cegłowski, starosta Mariusz Turalski, przewodniczący Rady Gminy Szczutowo Zbigniew Kopciński, delegacja 64. Batalionu Lekkiej Piechoty w Płocku, harcerze przebywający na wakacjach w stanicy harcerskiej w Słupi nad Jeziorem Urszulewskim, letnicy wypoczywający nad jeziorami. Przed rozpoczęciem liturgii wszystkich zgromadzonych i zaproszonych gości powitał proboszcz ks. kan. Marian Orzechowski.

 

Czym jest przebaczenie?

Mszę św. sprawował gość wyjątkowy, ojciec Dariusz Szymborski, który jest misjonarzem w Tanzanii. Kazanie o przebaczaniu wygłosił pochodzący z okolic szczutowskiej parafii ks. Patryk Zawadzki. Czy potrafię przebaczać? Czy potrafię dać szansę drugiemu człowiekowi?

- Jezus Chrystus chce nam przez świętą Marię Magdalenę powiedzieć, że jest możliwe w życiu przebaczenie. Te zadry, rany, które nosimy we własnych sercach w stosunku do innych osób, są tak głębokie, że muszą i to jak najszybciej doświadczyć przebaczenia, by zmienić nienawiść w miłość – powiedział ks. Patryk.

Kaznodzieja apelował, byśmy uczyli się przebaczania cały czas, czyniąc tym samym miłość.

W dalszej części mszy św. wierni, odmawiając litanię do św. Marii Magdaleny, za jej pośrednictwem prosili o łaski dla parafii i dla swych rodzin. Nabożeństwo zakończyło się procesją wokół kościoła. Członkowie asysty nieśli liczne chorągwie, obrazy i figury świętych, a kapłan monstrancję z Najświętszym Sakramentem. W orszaku wzięły też udział wszystkie poczty sztandarowe, delegacje i inni uczestnicy uroczystości odpustowej.

Ksiądz Dariusz Szymborski wzniósł modły za uczestniczących w nabożeństwie w języku suahili.

Uroczystość wzbogacała muzyka sakralna w wykonaniu zespołów parafialnych - chóru i orkiestry dętej oraz organisty.

 

Bezpiecznej drogi

Po zakończeniu nabożeństwa odpustowego księża poświęcili pojazdy zaparkowane na placu przed kościołem i modlili się o łaskę szczęśliwej jazdy. Kierowcy aut, motocykli, wozów strażackich, rowerów i innych pojazdów otrzymali w prezencie breloczki z wizerunkiem św. Krzysztofa. Ceremonii poświęcenia towarzyszyły włączone klaksony, syreny strażackie i szum silników motocyklowych.

MAT

(A.M)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%