Zamknij
REKLAMA

Żyj świadomie – razem dla czystego środowiska

18:28, 13.07.2021 | SP Borkowo Kościelne
Skomentuj
REKLAMA

 

 

Zanieczyszczanie środowiska oraz tryb życia prowadzony przez większość ludzi stanowią ważne problemy współczesnego świata. Dlatego tak istotna jest edukacja w tym zakresie, przedstawienie problemu oraz pokazanie, jak wyrobić zdrowe, ekologiczne nawyki. Gmina Sierpc podjęła zatem działania mające na celu kształtowanie wśród mieszkańców powiatu proekologicznych postaw.

 

Maj i czerwiec obfitował zatem w wiele różnorodnych przedsięwzięć (warsztaty, konferencja, konkurs ekologiczny), będących częścią projektu edukacyjnego pn.: „Żyj świadomie – razem dla czystego środowiska”, którego realizacja była możliwa dzięki środkom EFFRROW w ramach poddziałania „wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność”, objętego programem rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014 – 2020.

 

Warsztaty i konferencja

W ramach projektu odbyły się warsztaty ekologiczne „Szanujemy energię i chronimy klimat” oraz konferencja ekologiczna „Zmieniaj nawyki, nie klimat”. Do uczestnictwa w spotkaniach zaproszeni byli wszyscy mieszkańcy z terenu powiatu sierpeckiego. Poruszone zostały następujące zagadnienia:

— „ Klimatyczne ABC” — warsztaty o klimacie, identyfikacji zagrożeń cywilizacyjnych, wpływie zmian zachodzących w środowisku na kondycję człowieka i jakość jego życia;

— „Żyj świadomie” — warsztaty te poruszyły problemy dotyczące ekologicznego i zdrowego stylu życia;

— „Niska emisja — problemy współczesności” — temat omówiony na konferencji ekologicznej dotyczył przyczyn, zagrożeń oraz sposobów walki z zanieczyszczeniami powietrza.

Uczestnicy spotkań otrzymali ekologiczny notes z długopisem. Dla osób biorących udział w konferencji przygotowano również ekologiczny poczęstunek w postaci box’a, w którym znajdowały się: zdrowa kanapka, ekologiczny batonik, owoc i woda mineralna.

Warsztaty wraz z konferencją zgromadziły łącznie 300 słuchaczy.

 

Konkurs dla dzieci i młodzieży

W ramach realizacji dofinansowanego zadania Gmina Sierpc zobligowana była również do zorganizowania konkursu dla szkół i przedszkoli z terenu powiatu sierpeckiego. Konkurs przeprowadzony był w trzech kategoriach wiekowych i polegał na stworzeniu przez jego uczestników „Eko-zabawki”, „Eko-ozdoby” lub „Eko-biżuterii”.

16 czerwca 2021 roku na terenie Szkoły Podstawowej w Borkowie Kościelnym odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom konkursu. Każdy z laureatów otrzymał nagrody w postaci gadżetów elektronicznych, zaś wszystkim uczestnikom II etapu konkursu wręczono sadzonkę wybranej rośliny.

Duże zainteresowanie przeprowadzonymi spotkaniami oraz konkursem ekologicznym pokazują, jak ważnym tematem jest ekologia i świadczą o potrzebie kształcenia społeczności w tym zakresie. Zrealizowany projekt umożliwił mieszkańcom z terenu LSR poszerzenie swojej wiedzy o ekologii, ochronie środowiska i zmianach klimatycznych.

 Warto pamiętać, iż „troska o dziedzictwo naturalne jest przejawem nowoczesnego patriotyzmu".

Realizacja całego zadania to koszt w wysokości: 7.700,00 zł, z czego 7.142,00 zł pochodziło z przyznanego grantu na realizację projektu.

 

(SP Borkowo Kościelne)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%