Zamknij
REKLAMA

Dzień Bezpiecznego Internetu szkole w Goleszynie

07:38, 06.03.2020 | SP Goleszyn
REKLAMA
Skomentuj

Uzależnienie od internetu to poważny problem XXI wieku. Dzieci i młodzież nie wyobrażają sobie już dnia bez smartfona, tableta czy komputera. Jak mądrze z nich korzystać, a jednocześnie nie zatracić się w wirtualnym świecie? Na to pytanie odpowiadali uczniowie Szkoły Podstawowej w Goleszynie.

Od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w lutym obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu, który odbywa się w ramach programu „Safer Internet”. Ma on na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

 

Zagrożenia w sieci

W ramach tego przedsięwzięcia w Szkole Podstawowej w Goleszynie podjęto wiele działań, mających na celu przypomnienie uczniom istotnych kwestii dotyczących bezpieczeństwa w sieci oraz zagrożeń, jakie niesie niewłaściwe korzystanie z zasobów sieciowych.

Na lekcjach informatyki zostały przeprowadzone zajęcia poświęcone tematyce zagrożeń w sieci oraz zasad bezpiecznego korzystania z niej. Lekcje zostały przeprowadzone na podstawie scenariuszy, filmów, kursów udostępnionych na stronie saferinternet.pl. Podczas zajęć powstało wiele ciekawych prac. Uczniowie wykonywali plakaty i prezentacje multimedialne dotyczące zagrożeń w sieci. W ramach współpracy z firmą Google przeprowadzano warsztaty dla uczniów „Jak skutecznie chronić swoje dane?”. Uczniowie uczestniczyli także w spotkaniu z prokuratorem, który mówił o odpowiedzialności prawnej za cyberprzemoc w stosunku do nieletnich oraz warsztatach z pedagogiem dotyczących nadużywania internetu.

W ramach akcji rodzice oraz uczniowie uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielem policji. Tematyka spotkania dotyczyła zagrożeń wynikających z nawiązywania przypadkowych znajomości w sieci, cyberprzemocy i innych zagrożeń w sieci.

Uczniowie klas starszych przeprowadzili warsztaty dla swoich młodszych kolegów dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Podczas zajęć została wykorzystana gra dla dzieci „Rysia i Tolek w Cyberświecie”.

 

Komiks i przedstawienie

W ramach przygotowań do obchodów „Dnia Bezpiecznego Internetu” uczniowie klasy II i III wzięli udział w konkursie plastyczno-literackim na komiks pt. „Cyberzagrożenia w sieci”. Praca miała formę komiksu i dotyczyła bezpieczeństwa w internecie oraz ukazywała zagrożenia czyhające w sieci. Akcja mogła być fikcyjna lub pokazywać osobiste doświadczenia związane z korzystaniem z internetu.

Podsumowaniem działań było przedstawienie, które odbyło się 28 lutego 2020 r. Opowieść o uczennicy, która uzależniona jest od sieci i różnych nowinek technologicznych, obejrzała cała społeczność szkolna. Aktorzy (uczniowie szkoły) przypomnieli zasady bezpiecznego surfowania w sieci oraz wymienili główne zagrożenia.

Działania profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa korzystania z internetu są podejmowane w szkole w Goleszynie przez cały rok.

 

(SP Goleszyn)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

© ekstrasierpc.pl | Prawa zastrzeżone