Zamknij
REKLAMA

Sadzonki na Dzień Ziemi

13:06, 21.05.2022 | .
Skomentuj
REKLAMA

 

 

Inwestujemy w naszą planetę — to hasło tegorocznej edycji Dnia Ziemi, największego międzynarodowego święta ekologicznego. Z tej okazji po raz kolejny w Sierpcu z inicjatywy radnego Piotra Rzeszotarskiego mieszkańcy otrzymywali darmowe sadzonki drzew.

 

W 1969 roku na konferencji UNESCO z ideą obchodzenia na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell. Zaproponowano datę 21 marca. Rok później, 22 kwietnia 1970 r., 20 mln Amerykanów wyszło na ulice, by razem dać wyraz swojego niezadowolenia z wycieków ropy, trujących fabryk, zanieczyszczenia wód toksycznymi odpadami, stosowania pestycydów, wymierania gatunków. Domagali się nowej drogi dla planety. Był to jeden z największych protestów w historii, który stał się początkiem zmian. Uchwalono nowe przepisy dotyczące ochrony środowiska w USA. Powstała także Agencja Ochrony Środowiska (EPA). Od tej pory zaczęto obchodzić 22 kwietnia jako Dzień Ziemi. Polska przyłączyła się do wspólnego świętowania w 1990 r. W 2009 r. dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.

 

Planetę mamy tylko jedną

W Dniu Ziemi szczególnie zwraca się uwagę na promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie oraz budowanie świadomości dotyczącej wspólnego kształtowania przyszłości planety. Tegoroczny temat przewodni Dnia Ziemi brzmiał: „Inwestujemy w naszą planetę”. Wiele mówiło się przede wszystkim na temat klimatu i zmian, które obserwujemy od dłuższego czasu. Nie tylko politycy, nie tylko wielkie organizacje muszą dbać o Ziemię. To także nasz obowiązek. Co możemy zrobić dla Ziemi? Naprawdę bardzo dużo. Można sadzić drzewa wokół siebie, w ogrodzie stworzyć łąkę kwietną przyjazną zapylaczom, założyć hotel dla owadów, gromadzić deszczówkę do podlewania ogrodu, jak najczęściej rezygnować z samochodu na rzecz komunikacji zbiorowej, roweru lub spaceru, naprawiać przedmioty, zamiast wymieniać je na nowe, pamiętać o segregacji śmieci, używać toreb ekologicznych, oszczędzać prąd, wodę i ciepło. Każdy z nas ma wpływ na środowisko. I warto o tym pamiętać.

 

Drzewko dla każdego

Od czterech lat w Sierpcu trwa akcja rozdawania sadzonek drzew zainicjowana przez radnego miejskiego Piotra Rzeszotarskiego, który na „Złotym Rogu” wspólnie z burmistrzem Jarosławem Perzyńskim i innymi radnymi zachęca do robienia nowych nasadzeń.

— W tym roku mieliśmy do rozdania ponad tysiąc sztuk sadzonek grabów, buków i świerków dla mieszkańców naszego miasta. Dzięki współpracy z Wysypiskiem Śmieci w Kobiernikach mogliśmy także dawać „Kobierniczek”, czyli kompost, żeby rośliny miały jak rosnąć i w czym rosnąć — powiedział Piotr Rzeszotarski.

Mieszkańcy chętnie „przygarniali” sadzonki. Wiele osób miało już przygotowane miejsce, gdzie wsadzą drzewka.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%